Pionierski raport Cushman & Wakefield
Cushman & Wakefield w raporcie zatytułowanym „Jak ugryźć e-commerce w magazynie?” przygotował analizę polskiego rynku magazynowego z perspektywy branży e-commerce oraz określił najważniejsze trendy, które mają ogromny wpływ na dalszy rozwój tego sektora.
Statystyki pokazują, że globalne obroty branży e-commerce wynoszą obecnie 3 biliony USD rocznie. Najszybciej rozwijającym się rynkiem jest azjatycki, którego dynamika sięga prawie 30%. Wartość europejskiego rynku oszacowano na na ponad 602 mld EUR, z czego 60% generują trzy rynki, tj.: brytyjski, niemiecki i francuski. Polski rynek e-commerce wyceniono na ponad 50 mld PLN, a w ciągu kilku lat przewiduje się wzrost jego wartości do nawet 80 mld PLN.
Rozwój modelu wielokanałowej sprzedaży omnichannel oraz wzrost udziału internetowego kanału sprzedaży w handlu detalicznym to główne czynniki, wpływające na dynamiczny rozwój branży e-commerce. Klienci wymagają, aby zakupy były wygodne, szybkie i możliwe do zrealizowania z poziomu każdego urządzenia. Firmy dopasowując się do tych potrzeb nastawiają na rozwój mobilnych kanałów sprzedaży. W niedalekiej przyszłości będzie to miało znaczący wpływ na logistykę zwrotów i poprawę szybkości reakcji. Rozwój technologii i nowe kanały sprzedaży sprawią, że najemcy z branży e-commerce będą wymuszać zmiany na rynku magazynowym.
Całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce wynoszą ponad 16 mln mkw., z czego prawie 25% przeznaczone jest do obsługi rynku e-commerce. Inwestycje w województwie łódzkim, dolnośląski oraz śląskim odpowiadają za 56% (ponad 2,2 mln mkw. powierzchni) zasobów dla tej branży. Najemcy branży e-commerce potrzebują nawet trzykrotnie większej powierzchni niż firmy wykorzystujące tradycyjne kanały sprzedaży.33% ankietowanych deweloperów i 60% operatorów logistycznych odpowiedziało, że prowadzi nowe projekty dla firm z rynku e-commerce, natomiast aż 82% deweloperów potwierdziło, że najemcy z tej branży w przeciągu ostatnich trzech lat znacznie zwiększyli zajmowaną powierzchnię magazynową.
Wszyscy deweloperzy, którzy wzięli udział w badaniu poprzedzającym raport uważają, że firmy z branży e-commerce w przyszłości będę uruchamiały kolejne lokalizacje. W przypadku operatorów logistycznych tego zdanie było 60% respondentów. Na pytanie o prognozę dotyczącą powierzchni wszyscy operatorzy logistyczni i 92% deweloperów, odpowiedziało, że powierzchnia wykorzystywana na potrzeby operacji logistycznych w sektorze e-commerce zwiększy się. Zaledwie 8% deweloperów uznało, że powierzchnia pozostanie na niezmienionym poziomie.
Zdaniem operatorów logistycznych i deweloperów znaczącym trendem na rynku magazynowym dla e-commerce jest coraz większa automatyzacja procesów magazynowych, otwieranie nowych centrów dystrybucji oraz przenoszenie operacji logistycznych z rynków niemieckiego i skandynawskiego do Polski. W badaniu Cushman & Wakefield na pytanie o liczbę osób zatrudnionych przy operacjach e-commerce w parkach logistycznych i magazynach, zdecydowana większość ankietowanych wskazała najwyższy przedział – powyżej 500 osób. 73% ankietowanych deweloperów i wszyscy operatorzy logistyczni stwierdzili, że w najbliższych latach liczba pracowników będzie rosnąć. Natomiast dane Eurostatu pokazują, że polski rynek pracy jest wciąż jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie, szczególnie jeśli godzinowe koszty pracy w naszym kraju (10,1 EUR) zostaną porównane w Niemcami (34,6 EUR), czy Danią (43,5 EUR).
Źródło: Industrial.pl