Czy za przesyłkę pobraniową można płacić kartą?
Płatności bezgotówkowe powoli stają się standardem. Papierowe banknoty sukcesywnie ustępują miejsca plastikowym kartom płatniczym. Niemal każda restauracja, salon kosmetyczny, sklep odzieżowy czy spożywczy jest dziś wyposażony w terminal. Kartą możemy płacić już nawet w taksówce czy w niektórych osiedlowych warzywniakach. Czy firmy kurierskie, idąc z duchem czasu, także udostępniają swoim klientom taką możliwość? Czy za towar dostarczony przez kuriera można płacić za pobraniem przy użyciu karty płatniczej? Czy jest to usługa dodatkowo płatna? Sprawdźmy!
Spis treści
Płatność kartą u kuriera za pobranie – o co w tym chodzi?
Najczęściej jest tak, że za produkty kupione w sklepie internetowym płacimy od razu, tj. w formie internetowego przelewu, zanim jeszcze nasze zakupy do nas dotrą. W przypadku płatności za pobraniem jest inaczej. Za zakupione towary płacimy dopiero wtedy, gdy fizycznie mamy je już przed sobą. Taka forma płatności wydaje się więc dużo bezpieczniejsza i dlatego jest chętnie wybierana przez klientów, zwłaszcza przy zakupie towarów wartościowych. Przesyłka pobraniowa to też idealne rozwiązanie dla tych klientów, którzy korzystają z jakiegoś sklepu internetowego po raz pierwszy i nie mają jeszcze do niego wystarczającego zaufania. W ten sposób chronią się niejako przed oszustami. Przypadki, kiedy sprzedawca nie wysłał zamówionego (i opłaconego) towaru do kupującego nie należą przecież do rzadkości.
Oczywiście istnieje możliwość płacenia za pobraniem gotówką, ale bądźmy szczerzy, w obecnych czasach rzadko kto ma przy ją przy sobie w większych ilościach. A sytuacje bywają różne. Promocja w ulubionym sklepie odzieżowym, trwająca jeszcze tylko przez godzinę, szybka potrzeba zakupu prezentu na urodziny koleżanki, o których na śmierć się zapomniało – w takich chwilach musimy działać natychmiastowo i nie zawsze mamy czas, by udać się do bankomatu i wypłacić pieniądze. Poza tym podczas płacenia gotówką, suma powinna być odliczona. Może się bowiem zdarzyć, że kurier nie będzie miał jak wydać nam reszty. Płatność kartą u kuriera rozwiązuje wszystkie te problemy. No dobrze, ale wróćmy do pytania postawionego na początku tego artykułu. Czy korzystając z usług kuriera, płatność za pobranie kartą jest w ogóle możliwa? A jeśli tak, to którzy przewoźnicy oferują podjazd kuriera z terminalem.
Kurier za pobraniem płatność kartą
Firmy kurierskie starają się podążać za aktualnymi trendami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów. W trakcie pandemii COVID-19 nie dało się nie zauważyć rosnącego zainteresowania handlem elektronicznym. Nie mogąc swobodnie chodzić po sklepach podczas lockdownu, masowo robiliśmy zakupy w sieci. Zresztą część z nas tak się do tego przyzwyczaiła, że pomimo zniesienia obostrzeń dalej chętnie kupujemy online.
Część klientów płaci za towary „z góry”, robiąc przelew internetowy. Część woli zapłacić dopiero przy odbiorze paczki od kuriera. Jednak jak już wspominaliśmy nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością gotówki. Na szczęście przewoźnicy są przygotowani na taką ewentualność.
InPost, UPS, DPD czy DHL – u tych kurierów zapłacisz kartą za pobranie
Odbiorca przesyłki ma możliwość płatności kartą u takich przewoźników jak: DPD, DHL, InPost czy UPS. W terminale płatnicze wyposażeni są również kurierzy Poczty Polskiej czy FedEX. Płatność kartą za przesyłkę pobraniową u tych przewoźników może być zrealizowana przy użyciu najpopularniejszych kart płatniczych, np.Visa, MasterCard, Maestro lub telefonem. Taka przesyłka pobraniowa, w której należność za towar odbierana jest dopiero po jego dostarczeniu do obiorcy nosi skrótową nazwę COD, od angielskiego słowa Cash On Delivery. Trzeba jednak pamiętać, że pobranie należności za towar przy doręczeniu jest traktowane przez firmy kurierskie jako usługa dodatkowa, a więc wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.
Płatność kartą za pobranie w DHL
Klienci DHL mają możliwość wyboru, w jaki sposób zapłacą za towar dostarczony przez kuriera – kartą czy gotówką. Wybierając płatność bezgotówkową mogą posłużyć się dowolną kartą: Visa, MasterCard, Maestro, Blika a nawet smat watchem, czy opaską fitness. Płatność bezgotówkowa wiąże się jednak z dodatkową opłatą w wysokości 1,5% kwoty pobrania (nie mniej niż 2 zł) i jest dodawana do opłaty za usługę pobrania i zwrotu należności.
Płatność kartą za pobranie w DPD
Zmianę w sposobie naliczania opłat w związku z możliwością skorzystania z opcji COD wprowadziło także DPD. W sytuacji, gdy odbiorca przesyłki za pobranie zapłaci kartą – zleceniodawca zostaje obciążony za wykonanie usługi kwotą 1% wartości pobrania (ale nie mniej niż 3,50 netto).
Płatność kartą za pobranie w InPost
W InPost przesyłka za pobraniem także jest traktowana jako usługa dodatkowa. Kupujący ponosi więc większe koszty dostawy, niż gdyby kupował identyczny produkt i opłacił go od razu przelewem. Cena przesyłki nie zwiększa się jednak drastycznie – zazwyczaj są kilkuzłotowe różnice.
Płatność kartą za pobranie w FedEx
Możliwość płacenia kartą za dostarczoną przesyłkę udostępniła także firma FedEx. W sytuacji zlecenia przez zleceniodawcę wykonania usługi COD, zleceniodawca zobowiązany jest jednak taką przesyłkę ubezpieczyć. Do należności za usługę automatycznie doliczana jest więc opłata z tytułu ubezpieczenia.
Płatność kartą za pobranie UPS
W przypadku firmy UPS, jeżeli nadawca wybrał opcję przesyłka za pobraniem, opłatę za usługę tak samo należy uiścić się w trakcie doręczania przesyłki. Przewoźnik dolicza wówczas 4,99 zł (dla przesyłek o wartości do 1200 zł) do kosztów dostawy.
Kiedy nadawca przesyłki otrzyma pobrane pieniądze?
Pobrana kwota trafia do nadawcy przesyłki w ciągu kilku- kilkunastu dni, licząc od momentu dostarczenia przesyłki do obiorcy. Termin ten jest różny i zależy od konkretnego przewoźnika. Trzeba też pamiętać, że termin zwrotu nie jest nie jest tożsamy z terminem pojawienia się pieniędzy na koncie np. sklepu internetowego – to jedynie termin zlecenia przelewu.
Płatność za pobraniem kartą – to możliwe!
Przesyłka pobraniowa, czyli tzw. COD, jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród klientów sklepów internetowych. Możliwość zapłacenia za zamówione produkty dopiero po ich otrzymaniu daje kupującemu większe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jest to usługa oferowana obecnie przez większość znaczących firm kurierskich w naszym kraju. Ponadto klient może zapłacić za dostarczoną przesyłkę zarówno odliczoną gotówką, jak i kartą płatniczą, jeśli np. nie zdąży wypłacić pieniędzy z bankomatu. Trzeba jednak pamiętać, że przesyłka pobraniowa jest traktowana w większości firm kurierskich jako usługa dodatkowa, a więc zwiększa koszty dostawy o kilka złotych.
Zamów kuriera za pobraniem
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl