Waga gabarytowa – co to jest?
Waga gabarytowa, często wymiennie określana jako waga objętościowa, waga przelicznikowa, waga wymiarowa lub waga wolumetryczna, odgrywa wielką rolę w transporcie, podczas ustalania kosztów przesyłki. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z towarem nieproporcjonalnym pod względem wielkości i masy. Waga gabarytowa określa wielkość przestrzenną przesyłki. Koszt związany z nadaniem paczki o dużej wadze gabarytowej może być wyższy, niż w przypadki mniejszych paczek. Waga gabarytowa dla przewoźnika ma wielkie znaczenie, przesyłki o dużych wymiarach muszą się zmieścić w samochodzie kuriera, a firma kurierska musi dokładnie zaplanować rozkład przesyłek, odbieranych w ciągu dnia.
Spis treści
Waga rzeczywista a gabarytowa – właściwe parametry przesyłki
Czym różni się zatem waga rzeczywista od wagi gabarytowej? Przede wszystkim musimy rozdzielić dwa odrębne pojęcia jakim są waga rzeczywista towaru oraz wymiary towaru. Najbardziej widoczne jest to przy paczkach lekkich, ale o dużych gabarytach, które przez swoje wymiary zajmują dużo więcej miejsca w samochodzie kuriera, niż przesyłki mniejsze, ale cięższe. W wyżej przedstawionej sytuacji przewoźnik weźmie pod uwagę właśnie wagę gabarytową tej paczki, która będzie większa, od wagi rzeczywistej. Upraszczając, w przypadku przesyłek lekkich, ale o dużych wymiarach, przewoźnik skorzysta z przelicznika objętościowego (waga gabarytowa paczki), a nie uwzględniającego wagę rzeczywistą.
Każdy z nas nie lubi dostawać niespodziewanych dopłat do wysyłanych paczek. Dlatego właśnie bardzo ważna jest znajomość wagi kurierów oraz sposobu jej wyliczania.
Waga objętościowa, gabarytowa – jak ją obliczyć?
Obliczenie wagi gabarytowej nie należy do trudnych zadań, wzór do obliczenia wagi gabarytowej jest ogólnodostępny. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze przelicznik do wagi gabarytowej jest ten sam. Każdy przewoźnik i firmy kurierskie mają swoje zasady obliczania wagi objętościowej. Zanim zaczniemy liczyć wagę wolumetryczną dla przesyłki, sprawdźmy, czy znamy odpowiedni wzór dla danego przewoźnika.
Najczęściej stosowanym przelicznikiem jest 1:5000. Co to oznacza? Żeby obliczyć wagę wolumetryczną naszej przesyłki musimy pomnożyć przez siebie każdy z trzech wymiarów paczki: długość, szerokość oraz wysokość. Otrzymany wynik dzielimy przez liczbą 5000 i mamy już wagę gabarytową naszej przesyłki.
Wzór wagi gabarytowej wygląda następująco:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000 = waga gabarytowa przesyłki mierzona w kilogramach
Przykładowo, waga wolumetryczna paczki o wymiarach 35 cm/ 88 cm/ 43 cm wynosi 26,5 kg, przy założeniu, że przelicznik jest 1:5000.
Przesyłka, która składa się z kilku elementów, obliczana jest od każdego elementu z osobna.
Korzystając z serwisu Globkurier.pl nie musimy znać na pamięć wzorów dla wagi przeliczeniowej u wszystkich przewoźników. Jeżeli wpiszesz wymiary przesyłki w naszym kalkulatorze wycen na stronie głównej Globkurier.pl system automatycznie przelicza wagę wolumetryczną dla każdego przewoźnika.
Waga gabarytowa – metody jej przeliczania w zależności od firm kurierskich
W zależności jakiego przewoźnika oraz jaki rodzaj transportu wybierzemy, istnieją różne rodzaje przeliczania wagi objętościowej.
W transporcie lądowym przewoźnicy mogą się posługiwać przelicznikiem takim jak 1:4000 lub 1:6000. W transporcie lotniczym standardowym sposobem obliczania wagi wolumetrycznej jest przelicznik 1:6000. W transporcie morskim przy drobnicach, czyli ładunkach o mniejszych gabarytach, obowiązuje przelicznik 1m3=1000 kg. Opłaty są ustalane w zależności od wagi brutto towaru (masy przesyłek oraz łącznej wartości towaru).
Jak obliczyć wagę gabarytową u poszczególnych przewoźników?
- Wzór wagi przestrzennej u przewoźnika DHL wygląda następująco:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 4000
Według informacji od przewoźnika DHL, waga przestrzenna jest obliczana zgodnie z powyższym przelicznikiem dla każdego elementu w przesyłce. W ostateczności obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi elementu – rzeczywistej lub przestrzennej.
- Waga gabarytowa DPD obliczana jest według wzoru:
Wysokość cm x szerokość cm x długość cm / 6000
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie przewoźnika DPD, jeśli waga gabarytowa przekroczy wagę rzeczywistą, cena za usługę zostanie ustalona z uwzględnieniem wagi gabarytowej DPD.
- Waga gabarytowa paczki u przewoźnika Inpost:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 6000
Ostatecznie o koszcie transportu zdecyduje waga wyższa. Jeśli będzie to waga rzeczywista, przewoźnik ją zastosuje, jeśli gabarytowa okaże się wyższa, właśnie ta wagę przewoźnik weźmie pod uwagę.
W firmie Inpost maksymalna waga paczki nie może przekroczyć 70 kg. W przypadku paczek ważących powyżej 50 kg naliczane są dodatkowe opłaty za każdy dodatkowy kilogram. Ze strony przewoźnika dowiadujemy się ponadto, że oferuje on paczki dłużycowe (wymiar najdłuższego boku jest większy niż 200 cm). Cenę za ich przesyłkę ustala się poprzez zsumowanie każdego rozpoczętego metra. Maksymalna długość nie może być jednak większa niż 350 cm, a waga większa niż 30 kg.
- Waga wolumetryczna przewoźnika GLS wygląda następująco:
W firmie GLS cena za przesyłkę zależy od rozmiaru paczki (sumy najdłuższego i najkrótszego boku przesyłki). Maksymalna waga paczki krajowej i międzynarodowej wynosi 31,5kg, a maksymalne wymiary: 80 cm szerokość, 200 cm długość oraz 60 cm wysokość.
Przewoźnik wyróżnia 5 kategorii cenowych. Suma obwodu paczki i jej najdłuższego boku nie może przekroczyć 300 cm.
- Waga gabarytowa przewoźnika UPS
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000
Według przewoźnika UPS, otrzymany wynik należy zaokrąglić w górę do kilogramów. Przy obliczaniu ceny za przesyłkę, musimy wziąć pod uwagę wagę wyższą, to znaczy wagę gabarytową lub wagę rzeczywistą.
Jeśli przesyłka składa się z kilku elementów, cenę przesyłki otrzymamy po zsumowaniu wszystkich wag rozliczeniowych paczek w przesyłce.
- Waga objętościowa dla przewoźnika Fedex:
Długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000
Przewoźnik Fedex informuje, że zastrzega sobie prawo do naliczania opłat transportowych w oparciu o wagę objętościową dla wszystkich przesyłek. Opłata jest pobierana na podstawie wagi wyższej, jak u przewoźnika wyżej.
- Waga gabarytowa dla przewoźnika TNT:
Jeśli chcemy wysłać paczkę za pośrednictwem TNT, interesują nas następujące wzory:
Usługi ekspresowe
Długość (m) x Szerokość (m) x Wysokość (m) x 200 (Special Express)
Długość (m) x Szerokość (m) x Wysokość (m) x 200 (9:00, 10:00, 12:00 Express)
Długość (m) x Szerokość (m) x Wysokość (m) x 200 (Express)
Usługi ekonomiczne
Długość (m) x Szerokość (m) x Wysokość (m) x 250 (12:00 Economy Express)
Długość (m) x Szerokość (m) x Wysokość (m) x 250 (Economy Express)
W serwisie krajowym współczynnik przeliczeniowy wynosi 250
Podsumowanie
Na co dzień w większości mamy do czynienia z przesyłkami, które ani nie są bardzo ciężkie, ani bardzo lekkie, stąd nie jest możliwe jednoznaczne określenie czy koszt transportu będzie zależny od wymiarów czy od wagi.
Bardzo ważne jest, aby podczas składania zamówienia wprowadzić właściwe parametry przesyłki (zgodnie z prawdą), dzięki temu pozwoli nam to uniknąć ewentualnych dopłat, które mogą się pojawić po tym jak wymiary i waga przesyłki zostaną zweryfikowane w magazynie dystrybucyjnym lub sortowni danego przewoźnika. Dopłata czasem może wynieść ponad 100% pierwotnych kosztów przesyłki, ma to miejsce, gdy waga gabarytowa przekroczy wielkość powyżej której naliczane są dodatkowe opłaty za tak zwaną przesyłkę niestandardową.
Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl