Wysyłka towarów do UK po Brexicie – co trzeba wiedzieć?
Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania jest już oficjalnie poza Unią Europejską. Oznacza to spore zmiany w handlu zagranicznym. O czym warto pamiętać, wysyłając swoje towary do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Nowe zasady współpracy gospodarczej UE i Wielkiej Brytanii to sporo zmian, zwłaszcza dla importerów towarów do Wielkiej Brytanii i spore utrudnienie dla przedstawicieli rynku e-commerce. Porozumienie o wolnym handlu Wielkiej Brytanii z Unią Europejska oznacza m.in. zmiany w zasadach wysyłki paczek do Zjednoczonego Królestwa, zasadach importu towarów, naliczaniu ceł czy oznaczaniu towarów. Przywrócone zostaną też kontrole graniczne.
Spis treści
Wysyłasz produkty do Wielkiej Brytanii? Zapłacisz cło i VAT
Od 1 stycznia 2021 handel między UE a Wielką Brytanią podlega odprawie celnej, a w miejsce zgłoszeń INTRASTAT pojawi się obowiązek zgłoszeń celnych. Wyjątkiem od odprawy celnej są prezenty o wartości mniejszej lub równej 39 funtów. Warto też pamiętać, że odprawie celnej nie podlega transport towarów do Irlandii Północnej, która zgodnie z porozumienie z UE pozostaje w unii celnej. Zgłoszeniami celnymi firmy mogą zająć się we własnym zakresie lub upoważnić agencję celną do reprezentowania firmy podczas odprawy celnej. Trzeba pamiętać jednak o tym, że osoba reprezentująca podmiot gospodarczy na terenie Wielkiej Brytanii powinna mieć tam siedzibę. Do tej pory stawki celne można było sprawdzić w systemie TARIC. Od 2021 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje jednak inny, krajowy system UKGT – UK Global Tariff. Należy też pamiętać, że jeżeli import produktów nastąpił np. z Chin i cło już opłacono, to niestety w tym wypadku należności celno-podatkowe będą naliczane dwukrotnie.
Porozumienie handlowe między Wielką Brytanią a UE zakłada również objęcie podatkiem VAT wszystkich towarów importowanych do Wielkiej Brytanii. Podstawowa stawka podatku VAT w UK wynosi obecnie 20%. Jeśli wartość towaru przekracza kwotę 135 GBP, to podatek VAT opłaca nadawca. Dodatkowo przy bezpośredniej wysyłce np. z Polski konieczna jest rejestracja podatnika VAT w HMRC w Wielkiej Brytanii. Towary eksportowane do UK będą jednak zwolnione z VAT w UE.
Jak uniknąć cła?
Mimo że wiele osób obawia się dodatkowych opłat celnych po Brexicie, to w rzeczywistości łatwo można ich uniknąć. Zgodnie z umową podpisaną przez Wielką Brytanię i Unię Europejską import i eksport towarów odbywa się bez dodatkowych opłat celnych, jeżeli towar pochodzi z Unii lub Wielkiej Brytanii. Ten fakt należy jednak odpowiednio udokumentować, dlatego bardzo ważne będzie określenie kraju pochodzenia towaru m.in. na fakturze handlowej. Warto dodatkowo zamieścić również oświadczenie o pochodzeniu towaru. W przypadku wątpliwości, co do pochodzenia towaru zostanie on zatrzymany w urzędzie celnym, co spowoduje opóźnienia w dostawie, a także może skutkować naliczeniem opłaty celnej.
Co musi zawierać dokumentacja celna?
Aby przejść odprawę celną w Wielkiej Brytanii, należy odpowiednio przygotować dokumentację celną. Powinna ona zawierać: druk pełnomocnictwa do odprawy celnej, oświadczenie eksportera o pochodzeniu towaru oraz fakturę handlową.
Warto pamiętać, aby faktura handlowa była sporządzona w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Faktura VAT musi zawierać m.in. takie elementy, jak:
- dane kontaktowe zarówno nadawcy, jak i odbiorcy,
- cenę jednostkową oraz wartość towaru,
- wagę paczki,
- pieczątkę firmową wystawcy faktury
- czy podpis osoby uprawnionej do wystawienia dokumentu.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby na fakturze wpisać odpowiednią wartość przesyłki zgodną za stanem faktycznym. Trzeba też wyjaśnić powód oraz cel transportu towaru. Produkty muszą być odpowiednio opisane i posiadać właściwy kod HS zgodnie z klasyfikacją produktów danego kraju.
Aby towar mógł dotrzeć do UK, należy najpierw wygenerować specjalny numer EORI w Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Kolejnym dokumentem, który będzie wymagany przy odprawie celnej, jest uzupełniona karta odprawy celnej. Zawiera ona m.in. kod odprawy celnej towarów wysyłanych w przesyłce. Jest to ciąg numeryczny przypisany do danej kategorii towarów, za pomocą którego identyfikuje się dany produkt. Wysyłając towary do UK, warto też wcześniej dowiedzieć się, czy w przypadku wysyłki danego towaru nie są wymagane dodatkowe licencje, czy dokumenty. Na przykład, jeśli chodzi o leki, obowiązkowa jest rejestracja w National Drugs Control System (NDS). Przed nadaniem przesyłki z towarem do UK należy wydrukować list przewozowy i przykleić go do przesyłki razem z osobną kopertą, w której znajdą się dokumenty do odprawy celnej.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Wysyłając do Wielkiej Brytanii paczkę prywatną, która nie zawiera produktów handlowych, nadawca podlega uproszczonym formalnościom celnym. Maksymalna łączna wartość produktów nie może jednak wynosić więcej niż 139 GBP lub 150 EUR. Należy wcześniej tylko upewnić się, czy przesyłka nie zawiera towarów zakazanych do przewozu oraz przygotować fakturę proforma. Dokumenty do odprawy celnej nie są wymagane, jeśli zawartością przesyłki są dokumenty. Od 1 stycznia 2021 roku na terenie Zjednoczonego Królestwa nie można już używać symboli właściwych dla UE. Dotyczy to również loga produkcji ekologicznej. Bez stosownego pozwolenia firmy z Wielkiej Brytanii nie mogą używać flagi Unii Europejskiej jako loga, a ich produkty nie mogą być określane jako pochodzące z UE. Nowe zasady w handlu po Brexicie oznaczają też zmiany np. dla eksporterów dzieł sztuki. Osoby starające się o pozwolenie na wywóz za granicę dzieła sztuki powstałego przed 1949 roku będą potrzebowały pozwolenia konserwatora zabytków. Zjednoczone Królestwo pozostaje jednak stroną Konwencji TIR. Dotyczy to również postanowień Konwencji o uproszczeniach formalności w handlu towarami – SAD oraz Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej.
Sprawdź więcej aktualnych informacji na temat wysyłki towarów po Brexicie do UK tutaj i w pozostałych wpisach.
- Porozumienie Wielkiej Brytanii z Unią podpisane – jakie zmiany w handlu zagranicznym od 1 stycznia 2021?
-
Nowy model naliczania podatków za paczki z Wielkiej Brytanii
- Cło z UK
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl