Branża TSL w Polsce – charakterystyka
Usługi transportowo-logistyczne, zarówno w Polsce, Europie, jak i na całym świecie, rosną w siłę. Rozwój wielu gałęzi gospodarki (e-commerce, budownictwo, handel rozmaitych produktów nie tylko online, przemysł) doprowadził do ogromnego spopularyzowania branży TSL – transportu, spedycji i logistyki. Wiele firm jest już w tej materii doskonale wyspecjalizowanych i wykonuje każdy z etapów sprawnie i profesjonalnie. Dlatego też przedstawiciele zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw chętnie korzystają z oferty branży TSL. Co dokładnie powinniśmy rozumieć przez transport, spedycję, logistykę? Kto obecnie korzysta z usług tego rodzaju firm i jak ów rynek wygląda i rozwija się w Polsce? Jakie korzyści niesie za sobą scedowanie na firmy zewnętrzne zadań logistycznych? Szczegóły znajdziesz w artykule.
Spis treści
Branża TSL – co to jest?
Branża TSL – definicja wskazuje, że jest to rodzaj usługi, która kompleksowo obejmuje cały proces dostarczania towarów zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Sam skrót opisuje trzy zjawiska: transport, spedycję i logistykę, które wspólnie tworzą tę ważną dla gospodarki gałąź. Czym dokładnie jest każdy z tych elementów wchodzących w skład branży TSL? Już spieszymy z odpowiedziami i wyjaśnieniami!
TSL Transport
Transport to pierwszy człon w nazwie branży TSL. Związany jest z przemieszczaniem towarów (ale także przewożenie ludzi) z punktu A do punktu B. Obecnie w tym celu wykorzystywanych jest wiele rodzajów transportu: samoloty, statki, pociągi, samochody. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem zdecydowanie są auta dostawcze, które wiodą prym chociażby w przypadku dostarczania szalenie popularnych przesyłek kurierskich. Transport lądowy pozwala na przemieszczenie danych towarów bezpiecznie, na przykład w obrębie kraju lub nawet na arenie międzynarodowej. Jest przydatny przy mniejszych załadunkach i zamówieniach dla średnich przedsiębiorstw. Branża TSL dokłada także w (aspekcie transportu) wszelkich starań do tego, aby przewożenie przebiegało zawsze sprawnie, bez uszczerbku dla jakości określonych produktów oraz na czas!
Spedycja
Spedycja jest kolejnym elementem, który znajduje się w sektorze TSL. W największym skrócie spedycją nazywa się usługę, która polega na zorganizowaniu przewożenia towarów. Ściśle więc wiąże się z pierwszym członem TSL, czyli transportem. Spedycja zajmuje się dbaniem o cały proces dostarczenia ładunku. Wlicza się do tego odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie, ale także wybór konkretnego przewoźnika oraz kontrola tego, czy dany produkt dociera z jednego punktu do drugiego w określonym, zaplanowanym z góry czasie. To jednak nie koniec! Za wszystkie etapy odpowiada spedytor (jako osoba fizyczna lub prawna), na którego barkach leży obowiązek zorganizowania i kontroli usługi oraz śledzenie transportu ładunku. W ów proces wlicza się także przygotowanie niezbędnych dokumentów: umów, listów przewozowych, pozwoleń, ubezpieczeń i wszystkich obowiązkowych dokumentów formalnych. Spedytor jest więc odpowiedzialny za każdy z etapów, jakie muszą zajść w ramach dostarczania przesyłek i ładunków.
Logistyka
Logistyka jest szalenie szerokim aspektem. Można powiedzieć, że w działanie wpisuje się tutaj po prostu kontrola w łańcuchu dostaw (i to kontrola każdego elementu). Logistyka to proces, na który składa się naprawdę wiele czynników: obsługa klientów (w trakcie i po sprzedaży), sprzedaż (w tym kontrolowanie produktów pozostałych na stanie i prowadzenie usług magazynowania), dystrybucja, produkcja (zapewnienie surowców), dostarczanie i transport (w co wlicza się także spedycja). Logistyka więc pojęciem bardzo szerokim i ujmuje temat wręcz holistycznie. Wszystkie te procesy są ze sobą ściśle związane i ich prawidłowe wykonanie wpływ na sukces kolejnego członu, wchodzącego niejako w skład logistyki.
Polska branża TSL
Obecnie w Polsce gros przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług firm z branży TSL -zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i krajowej czy lokalnej. Z reguły najpopularniejszymi, kupowanymi rozwiązaniami są transport i spedycja. Logistyka jest uznawana za szerszy aspekt, bardziej odnoszący się do oferty rynkowej danych podmiotów. Polska jest położona w bardzo dogodnej okolicy: z dostępem do morza, na przecięciu wielu szlaków komunikacyjnych. W związku z tym, w najbliższej przyszłości, (za czym także idzie ogromny rozwój branży e-commerce w kraju nad Wisłą) planowana jest między innymi budowa kolejnych, wielkopowierzchniowych magazynów, praca nad nowymi liniami logistycznymi, czy rozwój kompetencji na poszczególnych stanowiskach. Jak więc obecnie wygląda branża TSL w Polsce? Mimo bardzo dobrej kondycji tej gałęzi gospodarki widać wciąż możliwości zmierzające ku rozwojowi i usprawnieniu tych działań.
Kto decyduje się na korzystanie z usług branży TSL?
W branży transportowej usługi TSL oferowane są wielu przedsiębiorcom – zarówno podmiotom prawnym, ale czasami nawet małym klientom indywidualnym. Średnie i duże podmioty zaopatrują się w usługi logistyczne (nad czym pieczę sprawują operatorzy logistyczni) w ramach korzystania z sieci terminali przeładunkowych. Mniejsze przedsiębiorstwa korzystają głównie (co zauważono już w trendach obowiązujących w Polsce) z usług transportowych i logistycznych. Jeśli chodzi o rodzaj firm, które korzystają z oferty TSL – właściwie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Każdy, kto potrzebuje pomocy w zakresie transportu, logistyki czy spedycji, śmiało powinien zgłosić się do przedstawicieli sektora TSL.
Jak wygląda branża TSL? Korzyści
Korzystanie z oferty firm przewozowych, spedycyjnych i logistycznych niesie ze sobą niemal same plusy! Przede wszystkim to niższe koszty usług. Działając na własną rękę nie dość, że można popełnić błąd (z braku doświadczenia), ale również ponieść niepotrzebnie bardzo wysokie koszty (wynikające z problemów, które trudno przewidzieć). Oddanie w ręce profesjonalistów omawianych w artykule działań pozwala nie tylko na oszczędności, ale przede wszystkim jest gwarancją prawidłowego i bezproblemowego dostarczenia przesyłki czy ładunku. To ważne zarówno wtedy, kiedy prowadzimy lokalną firmę, jak i ogromną organizację międzynarodową. Powierzenie pewnych etapów działań w ręce profesjonalistów może przynieść jedynie same korzyści. W tym właśnie pomoże sektor TSL!
Branża TSL w Polsce, ale także na całym świecie, bez wątpienia rozwija się coraz bardziej! Rozwój różnych sektorów gospodarki (e-commerce, budownictwo, przemysł etc.) sprawia, że zarówno transport, spedycja i cała logistyka związana z przewożeniem towarów na całym świecie, musi być cały czas ulepszana i unowocześniania. Dzięki temu podmioty korzystające z usług owych firm mają pewność, że powierzone im zadanie zostanie wykonane na czas, profesjonalnie i bez zbędnych komplikacji. Branża transportowa, spedycyjna i logistyczna (wliczające się wspólnie do sektora TSL) to ciekawe rozwiązanie dla tych, którym leży na serce ulepszenie własnego biznesu i scedowanie pewnych obowiązków podmiot zewnętrznym, aby usprawnić procesy omawiane w artykule.
Bardzo konkretnie wyjaśnione. Dzięki!