Ekologiczne pakowanie paczek – co oznacza w praktyce?
Świadome podejście do troski o naszą planetę i przyszłość naszych dzieci jest najgorętszym trendem społecznym ostatnich kilku lat. Mnogość powstałych akcji, inicjatyw, a nawet regulacji wprowadzonych przez państwo wpłynęły na zmiany w preferencjach wyboru konsumentów. W branży e-commerce największy przełom dotyczy nie tylko zmian w wyborze produktu “eco-friendly”, ale również kwestii jego opakowania jednostkowego oraz transportowego. Dlatego niezmiernie ważnym aspektem stało się ekologiczne pakowanie paczek, uwzględniające dobór odpowiednich materiałów i surowców.
Spis treści
Zwróć uwagę na materiały użyte do pakowania
Skupmy się na opakowaniu transportowym. Najistotniejszą kwestią jest materiał, który został użyty do zapakowania paczki, a także do jej wypełnienia. Folie bąbelkowe już dawno dla większości sklepów odeszły w zapomnienie. Najczęściej wybieranym materiałem do pakowania jest papier – zwycięża on prawie we wszystkich kategoriach opakowaniowych. Idealnie sprawdzi się również do wykorzystania jako wypełnienie paczki – oczywiście produkty muszą być w bardziej odporne na wstrząsy czy upadki. Furorę robią również ekologiczne wypełnienia typu chrupki, tzw. skropak. Wytworzone na bazie składników pochodzenia roślinnego, w 100% ulegają biodegradacji. Materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz można stosować go do pakowania produktów kruchych. Do coraz częstszego użytku wchodzą również papierowe taśmy klejące. Należy pamiętać, że wymienione wyżej materiały przynoszą sklepowi ich używających większe koszta. Materiały potrafią kosztować nawet dwukrotność tych “nieekologicznych”. W związku z tym często zdarza się, że sklepy w swojej ofercie posiadają opcję zapakowania przesyłki w sposób zrównoważony i ekologiczny za dodatkową (niewielką) opłatą.
Ilość ma znaczenie
Oprócz rodzaju materiału, często ważniejszą rolę pełni odpowiednie dopasowanie rozmiaru paczki do jej zawartości. Chyba każdy z nas przypomina sobie sytuację, kiedy zamawiając mały przedmiot np. słuchawki douszne, odbierał od kuriera paczkę, która co najmniej mogłaby pomieścić monitor do komputera. Ta sama sytuacja dotyczy również ilości wypełniacza użytego do “bezpiecznego” przetransportowania delikatnego sprzętu. W tej kwestii dobrym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie foliowych poduszek wypełnionych powietrzem. Takie ekologiczne pakowanie wykorzystuje minimalną ilość materiału do zapełnienia całości wolnej przestrzeni w paczce, powodując unieruchomienie produktu.
Ekologiczne pakowanie jako pomysł na redukcję odpadów – czego można użyć?
Korzystanie z opakowań już kiedyś użytych jest kolejnym trendem proekologicznym coraz częściej zauważalnym na rynku. Wprowadzają go głównie mniejsze e-sklepy. Aby efektywnie wykorzystywać opakowania z drugiej ręki, trzeba się niestety nieco natrudzić. Po pierwsze – należy nawiązać kontakt z kontrahentami, którzy zużywają dużą ilość kartonów i będą w stanie przekazywać je dalej. Po drugie – może okazać się, że potrzebny w danym momencie rozmiar kartonu będzie niedostępny, a ogromna ilość materiałów nigdy nie zostanie ponownie użyta ze względu właśnie na swój rozmiar czy stan. Dodatkowo dochodzi tutaj kwestia mniej estetycznego wyglądu paczki. Jednak dla klientów preferujących firmy wykorzystujące rozwiązania zrównoważone, jest to cena warta zachodu.
Zobacz także -> Ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich
Małgorzata Gęgotek
Studentka III roku logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od początku swojej przygody ze studiami aktywnie zaangażowana w działalność Naukowego Koła Logistyki DIALOG, gdzie obecnie współtworzy team marketingowy.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl