Formaty kodów pocztowych w Europie i na Świecie
Wiele osób wysyła przesyłki i to nie tylko na terenie Polski, ale również do krajów Europy czy na inne kontynenty. Warto wiedzieć, że poza podaniem adresu niezbędne jest również podanie kodu pocztowego w odpowiednim formacie, który ma ułatwić sortowanie przesyłek. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać historię systemów kodów pocztowych.
Spis treści
Czym jest kod pocztowy?
Kod pocztowy to inaczej pocztowy numer adresowy. Dodawany jest do adresu. Ma na celu ułatwienie dostarczenia przesyłek w dane miejsce. Dodatkowo warto wiedzieć, że zazwyczaj składa się z samych cyfr, tak jest np. w Polsce, choć może być ciągiem liter i cyfr. Dzięki odpowiednio wpisanemu kodowi pocztowemu, nawet gdy popełni się mały błąd w adresie, przesyłka może zostać doręczona. Co ciekawe formaty i zasady umieszczania kodów pocztowych są różne w różnych krajach. Międzynarodowe kody pocztowe są poprzedzone prefiksem składającym się z jedno lub dwuliterowego oznaczenia kraju. Jest to tzw. kod kraju. Międzynarodowy kod pocztowy ma formę oznaczeń jakie występują na tablicach rejestracyjnych samochodów. Na samym początku służyły do tego celu eliptyczne tablice. Jednocześnie nadal nie wprowadzono pełnych ujednoliceń i uregulowań dotyczących kodów pocztowych. Najczęściej używa się kodów dwuliterowych, które są zgodne z normą ISO 3166-1 alfa-2.
W przypadku kodu międzynarodowego zazwyczaj nie podaje się dywizu. Doskonałym tego przykładem jest kod pocztowy do Polski do Warszawy. Wysyłając przesyłkę trzeba umieścić kod w formie PL-00001. A gdybyście wysyłali paczkę do Warszawy z Polski, to umieścilibyście kod pocztowy w w formie 00-001. W przypadku np. kodów pocztowych w Europie, a dokładnie w Austrii, jego forma to: A-1130, co dotyczy kodu pocztowego dla Wiednia. Co ciekawe nie jest to standard, który zostałby zatwierdzony przez światowy związek pocztowy.
Różnorodne kody pocztowe na świecie wymagają pewnych ujednoliceń. Jednak trzeba przyznać, że kody pocztowe w różnych państwach Europy i Świata znacząco się od siebie różnią. Np. kody pocztowe w Bułgarii składają się z 4 cyfr, podobnie zresztą jak w Belgii. Wyobraźcie sobie, że kod pocztowy do Sofii i Brukseli jest taki sam i jest to 1000. Z kolei chorwackie kody pocztowe składają się z 5 cyfr. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda we Francji, gdzie dwie pierwsze cyfry są numerem departamentu. W Holandii kod pocztowy składa się z 4 cyfr i dwóch liter. Z kolei w Japonii kod pocztowy składa się z 7 cyfr.
Wysyłam za granicę gdzie szukać informacji o kodach do poszczególnych krajów?
Wiele osób wysyła przesyłki czy paczki zagraniczne, do wielu krajów, nawet tych uznawanych za egzotyczne. Niewątpliwie prawidłowo zapisany nie tylko adres, ale i kod gwarantuje dostarczenie paczki w odpowiednie miejsce. Warto wiedzieć, jak dokładnie zapisać taki kod, ale też znać jego numer. Wyobraźcie sobie, że nie tylko nazwy miejscowości w Polsce się powtarzają, ale tak jest na całym świecie. Dlatego jeżeli chcecie sprawdzić kod pocztowy, to najlepiej skorzystać z wyszukiwarki. Każde państwo może mieć inny sposób zapisywania kodów pocztowych. Dlatego najlepiej skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych. Możecie ją znaleźć na stronie globkurier.pl. Nie trzeba nawet logować się, ani zakładać konta, wystarczy tylko wypełnić formularz umieszczony w górnej części strony i kliknąć szukaj.
Kod pocztowy Polska – podział na województwa
Mapa przedstawia podział na okręgi kodów pocztowych w Polsce, które odpowiadają poszczególnym regionom i województwom. Polski system kodów pocztowych zaczyna się od jednej lub dwóch pierwszych cyfr, które identyfikują konkretny okręg – np. 0 dla Warszawy, a 8 dla województwa warmińsko-mazurskiego. Pełny kod pocztowy w Polsce składa się z pięciu cyfr, zapisywanych po lewej stronie nazwy miejscowości. Dzięki temu podziałowi proces sortowania przesyłek jest szybki i precyzyjny, co znacznie ułatwia dostarczanie korespondencji do wybranych lokalizacji.
Formaty kodów pocztowych dla 5 największych miast w Europie
Największym miastem w Europie jest Stambuł, gdzie liczba ludności wynosi 15 mln. Kod pocztowy Stambułu, to 34000. W tym przypadku nie trzeba stosować dywizu, jednocześnie warto wiedzieć, że do prowincji Stambułu obowiązuje inna końcówka kodu pocztowego. Nadal składa się on z 5 cyfr, przy czym zamiast dwóch ostatnich zer może występować 10, 15, 20, 25… Kolejnym największym miastem jest Moskwa. W przypadku Moskwy kod pocztowy składa się z 6 cyfr bez dywizu. Początek zawsze jest taki sam i jest to 10, natomiast końcówka zależna jest od regionu administracyjnego. Ogólnie uznaje się, że kod pocztowy dla Moskwy to 101000. Trzecim największym miastem w Europie jest Londyn, gdzie kod pocztowy składa się z lokalizacji i części, która określana jest mianem jak daleko jesteśmy od centrum miasta. Przykładowy kod pocztowy w Londynie to EC4Y 8AX. Czwartym największym miastem w Europie jest Petersburg, gdzie zawsze kod pocztowy składa się z 6 cyfr, przy czym trzy pierwsze są takie same i jest to 187, a trzy kolejne zależą od części administracyjnej. 5 największym miastem Europy jest Berlin, gdzie kod pocztowy składa się z 5 cyfr, przy czym powtarzają się tylko 3 pierwsze, którymi są 101, a dwie ostatnie zależą od regionu administracyjnego.
Formaty kodów pocztowych dla 5 największych miast na Świecie
Największym miastem na świecie jest Tokio. Kod pocztowy ma 7 cyfr, gdzie pierwsze trzy się powtarzają i jest to 100, następnie występuje dywiz i cztery następne zależą już od regionu i urzędu pocztowego. Drugie największe miasto na świecie to Delhi. Kod pocztowy składa się z 6 cyfr. Nie występuje dywiz. Zawsze powtarzają się dwie pierwsze i jest to 11, choć na obrzeżach miasta stosuje się też kod pocztowy rozpoczynający się od cyfry 12 bądź 20. Kolejne największe miasto na świecie to Szanghaj, którego kod pocztowy ma formę 6 cyfr, przy czym stałe są tylko dwie pierwsze, a więc 20, pozostała część zależy już od prowincji. Czwarte największe miasto na świecie to Sao Paulo, gdzie kod pocztowy składa się z 5 cyfr: 01000. Nie ma dywizu. Piątym największym miastem na świecie jest Mexico City, gdzie kod pocztowy ma formę 5 cyfr. Nie występuje dywiz, a kod pocztowy to 01209.
Czym jest teren odległy TEO?
Nadając przesyłkę lub zamawiając możecie spotkać się z opłatą dodatkową TEO. Czym właściwie jest teren odległy TEO? Otóż jest to teren oddalony od miasta, który znajduje się poza strefą doręczeń. Każdy przewoźnik posiada swoją listę terenów odległych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie odwiedźcie stronę: Teren odległy TEO.
Kraje, w których występuje opłata TEO
Jest wiele krajów, gdzie występuje opłata dodatkowa TEO, najlepiej sprawdzić tę listę na stronie globkurier.pl. Przykładem jest choćby Argentyna, Australia czy Austria, a nawet Kanada, Niemcy czy Holandia. Opłata TEO nie jest niższa niż 99 zł.
Podsumowanie informacji
Jeżeli planujesz wysyłkę paczki za granicę, to koniecznie musisz zapoznać się z kodem pocztowym do danej miejscowości i kraju. Warto pamiętać, że w poszczególni przewoźnicy oferują różne ceny przesyłek międzynarodowych i można zapoznać się z cennikiem na stronie: Przesyłki międzynarodowe. Odpowiednio zaadresowana przesyłka na pewno dotrze do adresata.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl