Opakowania drewniane. Zmiany zasad przy imporcie z Chin, Indii i Białorusi
Od 1 marca zmieniły się zasady importu towarów zapakowanych w opakowania drewniane z Chin, Indii i Białorusi. Oznacza to spore zmiany m.in. dla firm kurierskich. Co zawiera nowe rozporządzenie Unii Europejskiej?
Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu nowych wymogów dotyczących wwożenia na terytorium Unii drewnianych opakowań używanych do transportu wybranych towarów. Dotyczy to jednak jedynie państw trzecich Unii Europejskiej: Chin, Indii i Białorusi, a nie krajów członkowskich UE. Wymogi, które znalazły się w nowych zapisach rozporządzenia, dotyczą kontroli zdrowia roślin w odniesieniu do kwestii obejmujących opakowania drewniane. Nowe prawo weszło w życie 1 marca 2021 roku.
Spis treści
Jakich towarów dotyczy rozporządzenie?
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji Europejskiej z dnia 3 lutego 2021 r. zmiany dotyczą towarów, pochodzących z Białorusi, Chin i Indii, oznaczonych następującymi kodami celnymi: 2514, 2515, 2516, 4401,4415,6801, 6802, 6803, 6907 i 7606. Przepisy obejmują jednak tylko te produkty, do transportu których używane są opakowania drewniane. O jakie drewniane materiały opakowaniowe chodzi? Przede wszystkim o najczęściej stosowane w transporcie drewniane palety, a także skrzynie drewniane, skrzynie ze sklejki lub płyty pilśniowej czy OSB. Rozporządzenie obejmuje też:
- skrzyniopalety,
- drewno sztauerskie,
- bębny i szpule do nawijania kabli.
Nowe przepisy Komisji Europejskiej mają na celu, aby inspektorzy ds. zdrowia roślin mogli przeprowadzić kontrolę fitosanitarną DMO. Polega ona na tym, że kontrolerzy sprawdzają dokumenty i oznakowania towarów. Potwierdzają w ten sposób, że towar spełnia wymagania fitosanitarne kraju, do którego jest przewożony. Przeprowadzają także kontrolę zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów. Pobiera się również próbkę do badań laboratoryjnych. Na podstawie pozytywnej kontroli wydawane jest świadectwo fitosanitarne. Chodzi tutaj o ochronę roślin i produktów roślinnych przed wpływem organizmów szkodliwych. Mogą one rozprzestrzeniać się w surowym drewnie, a następnie stanowić zagrożenie dla żywych drzew – stąd kontrola opakowań. W ramach Unii Europejskiej nie ma wymogu przedstawiania świadectw fitosanitarnych. Natomiast szczególne restrykcje dotyczą importu z Białorusi, Chin i Indii.
Jakie dokumenty są wymagane, aby przewieźć towar z Białorusi do UE na drewnianej palecie?
Aby towary objęte rozporządzeniem mogły wjechać na terytorium Unii Europejskiej, każdy nadający przesyłkę musi ją zgłosić w pierwszym punkcie kontroli granicznej, w okolicy którego przekracza ona granice UE. Punkt graniczny, w którym dokonujemy zgłoszenia musi jednak posiadać specjalny punkt granicznej kontroli fitosanitarnej. Zajmując się przewozem towarów w drewnianych opakowaniach należy wiedzieć, jak dostosować się do nowych zasad. Na szczęście sprawa nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Wystarczy jedynie wypełnić pierwszą część dokumentu CHED-PP w systemie TRACES NT.
Opakowania drewniane – utrudnienia dla firm kurierskich
Nowe przepisy utrudnią nieco życie firmom czy osobom prywatnym, które wysyłają swoje produkty do Unii Europejskiej np. na paletach drewnianych. Sporo zmieni się też dla kurierów. Palety stanowią często niezbędną formę opakowania np. dla towarów niestandardowych lub grup produktów. Są one wielofunkcyjne i wytrzymałe, przez co mają wiele zastosowań.
Transport towaru na paletach jest nie tylko prostszy i bezpieczniejszy, ale przede wszystkim tańszy. Za jednym razem można przewieźć np. większe ilości towaru, co jest korzystne dla przedsiębiorcy. W dodatku towar na paletach jest dużo łatwiejszy w transporcie. Paletę wygodnie można przemieścić z miejsca na miejsce np. za pomocą wózków widłowych, a potem bezpiecznie przechowywać w magazynie czy np. na zapleczu sklepu. Towar na paletach będzie odpowiednio chroniony, a jednocześnie nie zajmie dużo miejsca. Sporą zaletą korzystania z palet jest też to, że można zamówić palety na wymiar dostosowane do swoich potrzeb. Wszystko to sprawia, że palety drewniane są bardzo często wykorzystywane przez firmy kurierskie.
Po wejściu w życie nowych przepisów, przesyłka paletowa np. z Chin będzie obarczona pewnym ryzykiem. Jeśli nie dostosujesz się do nowych przepisów i nie zgłosisz przewożonego do UE towaru, palety drewniane wraz z towarem nie zostaną przyjęte do przewozu, zatrzymane w kraju docelowym, a następnie zwrócone nadawcy na jego koszt. Może to nieco skomplikować pracę kurierów, zajmujących się dostarczaniem towarów przewożonych w drewnianych opakowaniach, z takich krajów jak Białoruś, Chiny i Indie.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl