Outsourcing niebojowych zadań wojskowych
Logistyka jako dziedzina była od początku ściśle powiązana z tematyką wojskowości. Obecnie termin ten kojarzy się raczej z rynkiem cywilnym. Usługi świadczone przez prywatne firmy z branży logistycznej są wsparciem dla funkcjonowania armii wielu krajów na świecie.
Transport śmigłowca Mi-24 przy wykorzystaniu samolotu An-124 należącego do ukraińskiej Antonov Airlines
Dołączenie Polski do NATO, jak i wyzwania współczesnego świata, wymuszają prowadzenie ciągłego rozwoju w obszarze Sił Zbrojnych RP. Przed wojskiem stawia się coraz to nowe wymagania w zakresie realizowania różnorodnych operacji (misji pokojowych, stabilizacyjnych) na terenie całego świata. W związku z tym konieczne staje się posiadanie możliwości przemieszczania na znaczne odległości dużych ilości zróżnicowanego sprzętu i personelu, pozyskanie możliwości realizacji transportu strategicznego (w nomenklaturze wojskowej transport międzykontynentalny).
Spis treści
Siły Zbrojne RP a transport
Prowadzona obecnie modernizacja armii uwzględnia te potrzeby. Armia zakupiła niemal 900 ciężarówek marki Jelcz, czy też samolotów transportowych Hercules C-130. Tylko niewielka liczba krajów na świecie (m.in. USA, Rosja, Wielka Brytania) ma zdolności do samodzielnego przemieszczania swoich wojsk na terenie całego globu. Pozostałe szukają rozwiązania problemu w zawieraniu umów międzynarodowych, dzięki którym przy współpracy wielu krajów możliwa jest realizacja działań logistycznych. Inną możliwością jest korzystanie z usług prywatnych firm przyjmując strategię outsourcingu.
Pomimo wspomnianych zakupów w ramach modernizacji armii, Siły Zbrojne RP nie są i w dającej się przewidzieć przyszłości, nie będą w stanie realizować wszystkich niezbędnych procesów transportowych, nie korzystając z pomocy podmiotów zewnętrznych. Konieczność ta może wynikać zarówno ze względów ekonomicznych, jak i niemożności wykonania danej operacji we własnym zakresie. Przykładem może być transport popularnych transporterów opancerzonych Rosomak z Afganistanu na pokładzie samochodowca Asian Breeze.
Podstawy prawne
Zlecanie tego typu usług firmom prywatnym jest w Polsce realizowane na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 318/MON z dnia 3 lipca 2008 roku w sprawie wdrażania systemu kontraktowania usług poza SZ RP. Decyzja ta otwarła nowe możliwości dla krajowych i międzynarodowych firm z branży TSL. Pozwoliło to firmom na realizowanie pojedynczych zleceń transportowych, jak i zawieranie umów długoterminowych.
Rynek outsourcingu niebojowych zadań wojskowych w Polsce
Przykładem zawierania umów outsourcingowych w wojsku polskim może być zawarta w 2012 roku przez MON umowa ramowa na okres 4 lat z firmą DS. Podpisana m.in. w związku z koniecznością transportu żołnierzy i sprzętu na ćwiczenia „Red flag” odbywające się w USA. Szansę na rynku outsourcingu wojskowych zadań logistycznych mają również mniejsze firmy działające głównie na rynku krajowym. Przykładem może być niedawno prowadzona operacja przerzutu brygady wojsk Stanów Zjednoczonych z terenu Niemiec do Polski. W tej operacji korzystano z usług prywatnych firm logistycznych. Ze względu na możliwość pozbawienia na czas transportu elementów sprzętu wojskowego związanych z uzbrojeniem niewymagane jest posiadanie dodatkowych zezwoleń związanych np. z transportem broni. W związku z tym świadczenie usług na rzecz wojska może być kolejnym obszarem, w którym polskie firmy transportowe będą poszukiwały możliwości rozwoju. Można założyć, iż potrzeby w zakresie realizacji outsourcingu niebojowych zadań wojskowych będą w ciągu najbliższych lat w dalszym ciągu rosnąć. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę przyjęcie w 2017 roku ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, określającej budżet wojska na 2% PKB. Dodatkowo w planach jest jego dalsze podnoszenie w kolejnych latach. Ważnym czynnikiem jest również konieczność realizacji zobowiązań związanych z przynależnością Polski do międzynarodowych organizacji (NATO).
Marcin Zajęcki
Artykuł opracowany przez studenta z koła naukowego NKL Dialog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl