Pakiet VAT e-commerce – trwają prace nad projektem
W Sejmie trwają prace nad projektem wdrażającym unijny pakiet VAT e-commerce. W środę (19.05) odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT, po którym projekt skierowano do Komisji Finansów. Celem nowelizacji jest uszczelnienie systemu sprzedaży internetowej towarów m.in. przez firmy spoza UE.
Spis treści
Jaki cel mają zmiany w VAT e-commerce?
Zmiany mają na celu implementację dwóch dyrektyw unijnych. Jest to tzw. pakiet e-commerce, który ma za zadanie uszczelnić VAT w zakresie handlu internetowego. Jak powiedział wiceminister Jan Sarnowski, to jest projekt, który ma zatamować napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do krajów Unii Europejskiej.
Chcesz wysyłać za granicę i zastanawiasz się, jak zacząć? Zajrzyj tutaj: Międzynarodowy sklep internetowy – jak rozpocząć wysyłkę za granicę?
Jakie zmiany w VAT dla sklepów internetowych?
Pakiet VAT e-commerce zakłada zmianę w zakresie naliczania VAT od sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów unijnych. Co to oznacza dla przedsiębiorców? W związku z tym od 1 lipca 2021 roku w ramach UE zostanie ujednolicony próg tzw. sprzedaży wysyłkowej. Będzie on wynosił 10 tys. euro. Do tej pory każde państwo członkowskie UE miało ten próg określony przez siebie. Po jego przekroczeniu następował obowiązek rejestracji sprzedawcy dla celów VAT w kraju konsumpcji. Oznaczało to dodatkowe obciążenia związane m.in. z obowiązkiem składania deklaracji VAT oraz prowadzeniem ewidencji VAT zgodnie z lokalnymi wymogami.
Od 1 lipca 2021 roku właściciele sklepów dokonujących sprzedaży w trybie wysyłkowym na rzecz konsumentów z krajów UE będą mieli wybór. Po przekroczeniu progu sprzedaży będą mogli:
- zarejestrować się dla celów VAT w kraju, gdzie znajdują się ich konsumenci lub
- skorzystać z procedury OSS.
Na czym polega procedura OSS?
Dzięki zastosowaniu procedury OSS, przedsiębiorcy nie będą musieli rejestrować się dla celów VAT w krajach konsumpcji. Procedura umożliwi również łączne raportowanie wszystkich transakcji wysyłkowych dokonanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT. Oznacza to, że rozliczenia VAT e-commerce będą znacznie uproszczone. Co to oznacza dla właścicieli sklepów internetowych? Przede wszystkim wiąże się z tym możliwość wkroczenia ze swoimi towarami na rynki unijne przy spełnieniu mniejszej liczby formalności niż przed wprowadzeniem pakietu unijnego.
VAT e-commerce – zapłacimy podatek za drobne zakupy np. z AliExpress
Pakiet unijny VAT e-commerce wprowadza również zmiany uderzające w konsumentów. Od 1 lipca 2021 roku drobne zakupy np. z AliExpress nie będą już zwolnione z podatku. Konieczność naliczania podatku na tego rodzaju zakupy może wiązać się również z dodatkowymi obowiązkami dla firm kurierskich.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: VAT na przesyłki spoza UE – jak wpłynie na firmy kurierskie?
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl