Transport morski – skróty i najważniejsze pojęcia w pigułce
Spedycja morska jest jedną z popularniejszych form przepływu towaru na świecie. O jej wyborze decydują zwykle niższe koszty względem frachtu lotniczego, a także możliwość transportowania dużych gabarytów w najdalsze zakątki globu. Za nim jednak zdecydujesz się wysłać swoją przesyłkę drogą morską koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi skrótami i pojęciami w tej dziedzinie transportu.
Spis treści
To musisz wiedzieć! – podstawowe pojęcia z zakresu spedycji oraz transportu morskiego
AMS z ang. Automated Manifest System – termin używany przy eksporcie do USA. Jest to elektroniczny system przekazywania i weryfikacji danych dotyczących ładunku transportowanych na wspomnianym kierunku.
BAF z ang. Bunker Adjustment Factor – to korekta paliwowa, równoważący wahania cen paliwa na rynku.
DGD z ang. Dangerous Goods Declaration – to deklaracja załadowcy określająca specyfikę towaru niebezpiecznego zwykle dostarczana spedytorowi z MSDS (Material Safety Data Sheet).
CAF tzw. Currency Adjustment Factor – to zmienny dodatek walutow, równoważący wahania kursu walut na rynku
Cut off – ostateczny termin dostarczenia towaru do wskazanego przez armatora portu, gdzie ma dojść do załadunku.
FCL z ang. Full Container Load – przesyłka pełnokontenerowa.
FLAT – kontener typu flat rack.
ISPS z ang. International Ship & Port Facility Security fee – opłata pobierana jest przez wszystkich armatorów oraz porty morskie w związku z nałożonym 1 lipca 2004 roku obowiązkiem podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa w portach i w żegludze.
Incoterms z ang. International Commercial Terms – zbiór reguł ustanowionych przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu, których celem jest ułatwienie obrotu gospodarczego kontrahentom z różnych państw. W transporcie morskim najpopularniejsze to EXW, FOB, CFR i DDP.
Instrukcja konosamentowa – są to dane na podstawie, których wystawiany jest konosament. Otrzymuje się ją od załadowcy/eksportera lub na podstawie zapisów zawartych w akredytywie.
Konosament – jest to list przewozowy używany w transporcie morskim. Spotykany jest również pod pojęciem ”Sea Waybill”.
LCL z ang. Less than Container Load – przewóz przesyłek drobnicowych.
Transport morski – przewóz statkami w celach zarobkowych pasażerów i ładunków przez wody morskie.
Terminal Handling Charges (THC) – to koszty portowe / terminalowe. Są to opłaty, które wynikają z przeładunku kontenera w porcie, rozformowania, złożenia towaru na magazyn oraz przeładunku na samochód.
Współczynnik przestrzenności określa jaką przestrzeń zajmuje jednostka wagowa danego ładunku.
Nie daj się zaskoczyć – najważniejsze skróty z zakresu spedycji i transportu morskiego
B/L – Bill of Lading (konosament)
CBM (cubic meter) – metr sześcienny
ETA – przewidywany termin wejścia statku do portu
ETD – przewidywany termin wyjścia statku z portu
EUR 1 – świadectwo pochodzenia towaru dotyczące przesyłek międzynarodowych wywożonych do krajów trzecich. Dokument wystawiany jest przez właściwy urząd celny w kraju eksportera
IMO – dotyczy ładunków niebezpiecznych IMO CLASS, które muszą być oznakowane skrótem IMO
OFC – Ocean Freight Charge – fracht morski
P.O.L. – port załadunku
P.O.D. – port wyładunku
RF – kontener typu chłodnia
SAD – uniwersalny statystyczny dokument celny. Pełni on rolę wniosku o wszczęcie postępowania celnego.
T2L – dokument potwierdzający wspólnotowy status towarów
TT – przewidywany czas transportu
W/M – waga / miara
Jak zrealizować transport morski z GlobKurier.pl?
Jeśli masz potrzebę wysłania towaru drogą morską to świetnie trafiłeś. Za naszym pośrednictwem możesz poznać koszty, sprawdzić najbliższe bookingi i terminy realizacji na wybranym przez Ciebie kierunku.
Wyślij swoje zapytanie poprzez formularz na naszej stronie: https://www.globkurier.pl/oferta/transport-morski, bądź na adres mailowy kontakt@globkurier.pl. Z nami Twoja firma może nadać zarówno paletę, jaki duży ładunek całokontenerowy. Pamiętaj by skrócić czas przygotowania przez Nas wyceny transportu morskiego uwzględnij w swoim zapytaniu poniższe informacje:
- skąd i gdzie będzie realizowany transport,,
- jaki wymiar i wagę ma Twój ładunek, czy jest to kartony/paleta/kontener
- jakie towar ma być transportowany,
- na jakich warunkach Incoterms,
- czy towar ma być odprawiony,
- dodatkowe uwagi i informacje tj. kod towaru(HS CODE), ubezpieczenie, czy towar jest neutralny.
Słownik logistyczny GlobKurier.pl – dodatkowa wiedza z branży transportowej
Powyższe zagadnienia to tylko namiastka pojęć z branży transportowej, dlatego by ułatwić Ci znalezienie wszystkich najważniejszych terminów zebraliśmy je w jednym miejscu: https://www.globkurier.pl/faq/slownik Przekonaj się, jak wiele skrótów i pojęć używa się w dziedzinie TSL.
Podsumowanie informacji
Zdążyłeś się przekonać, że spedycja, jak i transport morski stanowią obszerny zakres pojęć i skrótów. Mamy jednak nadzieję, że dzięki temu artykułowi pomogliśmy rozwiać Twoje wątpliwości, a tym samym wysyłka spedycją morską okaże się dla Ciebie zaskakująco prosta. Jeśli, jednak w dalszym ciągu masz pytania, a wkrótce chcesz nadać swój pierwszy a może kolejny transport morski skontaktuj się z nami mailowo na kontakt@globkurier.pl, bądź telefonicznie +48 223001621. Chętnie pomożemy na każdym etapie realizacji Twojego transportu.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Barbara Bąk
Freight Forwarder w firmie Globkurier.pl Odpowiada za przygotowanie wycen frachtów morskich, lotniczych oraz kolejowych, a także dysponuje wiedzą w zakresie odpraw celnych. Ponadto utrzymuje kontakt z kluczowymi klientami firmy.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl