Transport w logistyce a logistyka transportu
Logistyka transportu to bardzo ważny element zarządzania łańcuchem dostaw. Pozwala efektywnie i skutecznie przewozić towary od producenta do konsumenta. Proces logistyki transportu powinien być płynny i przebiegać bez zakłóceń. Jak funkcjonuje logistyka transportu i dlaczego nie jest tym samym, co transport w logistyce?
Spis treści
Logistyka transportu – co to jest?
Pojęcie logistyka transportu obejmuje wszelkie działania w obrębie transportu, mające na celu spełnienie dwóch podstawowych warunków:
- Zapewnienie sprawności przepływu towarów;
- Minimalizację kosztów transportu.
Co ważne, oba wymienione warunki muszą zaistnieć jednocześnie, aby przynieść oczekiwane, pozytywne efekty z punktu widzenia sprawnego zarządzania. Na barkach logistyków spoczywa nie tylko wydanie frachtu. Zanim to nastąpi, musi powstać szczegółowy plan trasy, należy dokonać wyboru środka lub środków transportu, zadbać o sprawny przeładunek i redystrybucję towarów na mniejsze partie docelowe.
Nie sposób nawet wyobrazić sobie, by tak szeroki zakres usług mógł być koordynowany bez wsparcia nowoczesnych technologii. W grę wchodzi, oprócz samego dostarczenia frachtu także korelacja czasowa wszystkich zdarzeń związanych z transportowanym ładunkiem.
Sprawne zarządzanie transportem w logistyce transportu
Stosowanie odpowiednich technologii transportowych wpływa na efektywność logistyki transportu. Główne elementy obejmują: transport, magazynowanie, zarządzanie zapasami, procesy informacyjne. Wszystkie te składniki wpływają na sprawność przepływu towarów i realizacji łańcucha dostaw. Logistyka obejmuje wykorzystanie środków transportu tj.: transport lotniczy, kolejowy, morski i drogowy. Na wybór wpływają: koszty transportu, czas dostawy.
Transport w logistyce – znaczenie
Warto przypomnieć, że logistyka jest odrębną dziedziną dotyczącą wszystkich dziedzin gospodarki wymagających zorganizowania. Jest to o tyle istotne, że przedsiębiorcy mogą się spotkać terminem „transport w logistyce”, który tylko pozornie jest tożsamy z logistyką transportu. Najprościej rzecz ujmując, w pierwszym przypadku transport pełni funkcję służebną. Jest jednym z narzędzi wykorzystywanych dla osiągnięcia konkretnego celu, którym jest zaspokojenie potrzeb gospodarczych społeczeństwa, począwszy od wytworzenia produktu, aż po dotarcie do ostatecznego odbiorcy. Po drodze muszą zostać uwzględnione wszystkie czynniki i panujące aktualnie trendy na rynku. Więcej o złożoności tego problemu przeczytasz w artykule: https://www.globkurier.pl/ciekawostki/branza-transportowa-kurierska-i-logistyczna-w-dobie-pandemii. W tym wypadku różne gałęzie transportu służą do usprawnienia ogólnego systemu logistycznego, funkcjonującego w przedsiębiorstwie.
Logistyka w transporcie – znaczenie
W tej sytuacji zachodzą zjawiska odwrotne do wcześniej opisywanych. Mimo podobnie brzmiącej nazwy inna jest także struktura organizacyjna logistyki. Wszystkie działania podejmowane w jej zakresie są ukierunkowane na obsługę narzędzi transportowych. Logistyka w transporcie ma zapewnić bezpieczny i korzystny ekonomicznie przepływ towarów do celu za pomocą wszelkich dostępnych środków lokomocji.
Dostępne gałęzie transportu:
- morski,
- śródlądowy,
- kolejowy,
- drogowy,
- lotniczy,
- rurociągowy.
Zadaniem logistyków jest skuteczna ekspedycja towarów uwzględniająca trzy najistotniejsze parametry, jakimi są czas, miejsce i bezpieczeństwo. Z zasady, im większe jest rozdrobnienie przesyłek na obszarze całego świata, tym wyższy stopień trudności.
Na szczególne uznanie zasługuje tutaj wysiłek wkładany przez specjalistów logistycznych. Obsługa przesyłek następuje z wykorzystaniem wszystkich możliwych gałęzi transportu działających w sferze globalnej. Więcej na temat dostępnych w logistyce rodzajów transportu przeczytasz tutaj: https://www.globkurier.pl/oferta/frachty-miedzynarodowe.
Co warto wiedzieć o firmach spedycyjnych?
Nie da się odpowiedzialnie rozpatrywać aspektów dotyczących szeroko rozumianych przesyłek w oderwaniu od ich wartości finansowej. Ktoś powierzający fracht, powierza tym samym składnik majątku, często są to kwoty opiewające na miliony złotych, a nawet dolarów. W tym aspekcie kwestie logistyczne nabierają zupełnie nowego znaczenia. Wybór firmy spedycyjnej powinien opierać się na jej doświadczeniu, sprawności, renomie oraz rozwiązaniom technologicznym wspierającym wszystkie procesy w niej zachodzące. Najniższa cena niekoniecznie świadczy o najwyższym poziomie usług.
Ponadto im szersza oferta, tym większe możliwości. Wymogi, dzięki którym możliwe są usługi, przedstawione na stronie https://www.globkurier.pl/oferta/rodzaje-transportu można osiągnąć tylko przy owocnej współpracy z liczną rzeszą firm kurierskich, a to z kolei jest gwarantem, że przedsiębiorstwo spedycyjne działa sprawnie i co ważniejsze, rzetelnie. Jak widać, występuje tu zjawisko naczyń połączonych, skuteczne narzędzie weryfikacji partnera businessowego. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia klientów dystrybuujących przesyłki globalnie.
Czas poświęcony na poszukiwanie sprawnej firmy spedycyjnej należy w tym wypadku potraktować, jako inwestycję. Jest to wkład w bezpieczeństwo, spokój i przede wszystkim sukces przyszłych poczynań gospodarczych.