Wymiana handlowa Polski z innymi krajami
Według danych podanych przez Urząd Statystyczny w 2021 roku polski eksport wzrósł o ponad 20%, osiągając 288,1 mld euro. Import zaliczył wzrost o poziomie powyżej 26%, osiągając 289,6 mld euro. Za wzrosty odpowiada globalne ożywienie rynku po globalnej pandemii covid. Polska w znacznym stopniu eksportuje do sąsiadów, głównie Niemiec, ale nie tylko.
Spis treści
Wymiana towarów — co i gdzie?
Zdecydowana większość polskich obrotów towarowych dotyczy krajów Unii Europejskiej. Gdzie Polacy eksportują swoje dobra? Do wspomnianych Niemiec, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Holandii. Sąsiadująca z nami Słowacja jest na dziesiątym miejscu w rankingu. Są to głównie maszyny, sprzęt transportowy i towary przemysłowe. W rankingu najczęściej eksportowanych towarów zaraz za podium znajduje się żywność i zwierzęta żywe. Najwięcej importujemy z: Niemiec, Chin, Rosji, Włochów, Holandii czy Francji. W raporcie Polska w międzynarodowym handlu towarowym Polskiego Funduszu Rozwoju opracowanym m.in. przez Michała Kolasa i Pawła Dobrowolskiego czytamy, że w latach 2001 do 2020 udział Polski w światowej wymianie handlowej wzrósł do 1,48%. W pandemicznym 2020 roku Polska okazała się 22 największym na świecie eksporterem, wyprzedzając np. Brazylię czy Turcję. Polska to także największy na świecie eksporter netto książek i gazet (wyrobów przemysłu poligraficznego). Tuż za Polską w tym obszarze znajdują się Chiny, a na trzecim Niemcy. Świetnie radzimy sobie także w sferze meblarskiej. Z końcem 2020 roku wartość eksportu wynosiła 10.296 mln dolarów. Tym samym zajęliśmy 3 miejsce w rankingu zaraz po Wietnamie. Największym eksporterem meblowym okazały się Chiny.
Import czy eksport?
W 2021 roku Polacy sprowadzili do kraju towary warte 259,9 mln euro. W tym obszarze nasza gospodarka odnotowała 24% wzrost rok do roku. Tym samym import zwiększył się w większym stopniu niż eksport. Jak czytamy w oficjalnych danych GUS-u: Obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie I-XI 2021 r. wyniosły w cenach bieżących 1 189,1 mld PLN w eksporcie (wzrost o 22,5% r./r.) oraz 1 184,8 mld PLN w imporcie (wzrost o 28,0% r./r.).
Wymiana handlowa Polski z Niemcami
Niemcy plasują się na naszego głównego partnera handlowego w 2021 roku, to właśnie do naszych zachodnich sąsiadów został sprzedany towar o wartości 29% całego eksportu. Towary z Niemiec to 21% naszego importu. W wymianie handlowej pomiędzy Polską a Niemcami przodują części motoryzacyjne, meble i akcesoria meblarskie. Eksportowane są także wyroby włókiennicze i odzież, ale też towary takie jak: owoce, wyroby cukiernicze czy mięso. Od stycznia do lipca 2022 kupiliśmy od naszych sąsiadów towary o wartości 168,4 mln złotych. Dla porównania: 117,8 mld zł wydaliśmy w Chinach a 48,7 mld w Rosji.
Zobacz ofertę → Paczki i palety DHL Niemcy
Co ciekawe, Polska wciąż w nieznacznym stopniu współpracuje handlowo z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W 2021 roku eksport wyniósł 5,8% a import 8%. Aktualnie wszystkie kraje Unii Europejskiej odpowiadają za 16% globalnego importu i eksportu. Kraje Wspólnoty są głównym rynkiem eksportowym dla ponad 80 państw. Jak przedstawia się całkowity eksport i import dla Unii Europejskiej? W 2020 całkowita wartość eksportu UE wynosi 2 174 753 mln dolarów. Całkowita wartość importu wynosi 1 935 078 mln dolarów.
Partner logistyczny na trudne czasy
Aktualnie w handlu zagranicznym sporo się dzieje. Pandemia, wojna na Ukrainie, brexit. Wahania odczuwalnie są także w obszarze polskiej gospodarki, gdzie udział eksportu i importu w PKB jest wysoki. Cieszy fakt, że pomimo rynkowych turbulencji znaczenie naszego kraju w wymianie handlowej rośnie. Choć ze względu na lokalizację jesteśmy wysoce narażeni na konsekwencje wymiany handlowej z Rosją, Białorusią czy z samą Ukrainą. Polscy przedsiębiorcy szybko dostosowują się do zmian, dynamicznie reagują na okoliczności. W całym procesie niebagatelne znaczenie ma kwestia logistyki. Odpowiedni partner w tym zakresie pomaga w przepływie towarów i wspiera szybkie wprowadzanie zmian przy maksymalnej optymalizacji kosztów.
GlobKurier.pl realizuje transport towarów do ponad 190 krajów. Korzystając z platformy, możesz zrealizować nadania towarów drogą lądową, morską czy lotniczą. Mając w zasięgu ponad 50 firm kurierskich zintegrowanych w ramach jednego systemu, szybko zorganizujesz transport paletowy i dłużycowy. Dlaczego warto? Pełny monitoring, automatyczne generowanie listów przewozowych, indywidualne negocjowanie stawek i oszczędność nawet do 75%! Sprawdź aktualny cennik.
Zobacz ofertę dla firm:
Przesyłki międzynarodowe GlobKurier.pl — import
Przesyłki międzynarodowe GlobKurier.pl — eksport
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl