Zabezpieczenie generalne – czym jest i kiedy z niego korzystać?
Zabezpieczenie długu celnego to rodzaj odpowiedniej gwarancji w formie depozytu lub gwarancji bankowej złożonej w odpowiednim urzędzie celnym. Jego celem jest pokrycie potencjalnego długu celnego – tak w skrócie można zdefiniować to zagadnienie. Sprawdź poniżej, jak działa ta forma zabezpieczenia i kto może z niej korzystać.
Spis treści
Zabezpieczenie długu celnego – co to?
Zabezpieczenie długu celnego jest związane z przepisami i regulacjami wynikającymi z prawa celnego. Zabezpieczenie generalne dotyczy głównie składowania celnego, który wymaga złożenia odpowiedniego depozytu. Może przybierać różne formy np.: gotówka lub inne zabezpieczenia. Często zabezpieczenie generalne wynika z przepisów unijnych i nakładane jest przez odpowiedni organ celny.
Zabezpieczenie generalne – kiedy jest wymagane?
Przedsiębiorcy ,którzy myślą o utworzeniu magazynu czasowego składowania, miejsca uznanego w imporcie czy też planują otwarcie składu celnego w myśl przepisów UKC po 1.V.20216 są zobowiązani do złożenia zabezpieczenia generalnego. Jest to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o przesyłki celne, które przed wprowadzeniem do obrotu wymagają niejednokrotnie wprowadzenia do magazynu czasowego składowania, odprawy celnej importowej i zapłacenia należności celno-podatkowych. Zabezpieczenie generalne pozwala na wykorzystanie kwoty zabezpieczenia do wielu operacji, deklaracji lub procedur
Kto może dostać pozwolenie na złożenie zabezpieczenia generalnego?
O pozwolenie takie możesz się ubiegać, jeżeli spełniasz poniższe warunki:
- posiadasz firmę w Unii Europejskiej,
- nigdy nie złamałeś przepisów prawa celnego i podatkowego,
- nie jesteś obciążony wyrokiem za poważne przestępstwo gospodarcze,
- regularnie korzystasz z procedur celnych lub masz pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania, lub
- masz odpowiednie kompetencje lub kwalifikacje zawodowe.
Wysokość zabezpieczenia stanowi 100 % kwoty referencyjnej. Urząd celny zabezpieczenia ustala kwotę referencyjną we współpracy z osobą, od której wymagane jest złożenie zabezpieczenia. Ustalając część kwoty referencyjnej, urząd celny zabezpieczenia określa tę kwotę na podstawie informacji o towarach objętych odpowiednimi procedurami celnymi lub czasowo składowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy i szacowanej wielkości zamierzonych operacji, zgodnie, między innymi, z dokumentacją handlową i księgami rachunkowymi osoby, od której wymagane jest złożenie zabezpieczenia.
Jeśli nie jesteś w stanie oszacować takiej kwoty referencyjnej do zabezpieczenia, wówczas kwota należności celnych ustalana jest na: 10 000 EUR dla każdego zgłoszenia lub deklaracji.
Obniżenie wysokości zabezpieczenia generalnego
W przypadku składowania czasowego, składowania celnego, uszlachetniania czynnego, końcowego przeznaczenia, tranzytu i odprawy czasowej (gdzie dług celny jest potencjalny) można starać się obniżyć poziom zabezpieczenia do wysokości:
- 50% kwoty referencyjnej
- 30% kwoty referencyjnej
- 0% kwoty referencyjnej (zwolnienie z zabezpieczenia generalnego)
W przypadku dopuszczenia do obrotu (gdzie powstaje dług celny), obniżenie zabezpieczenia może sięgać: 30% kwoty referencyjnej.
Jeśli posiadasz status upoważnionego przedsiębiorcy (AEO), to po spełnieniu określonych warunków jest to możliwe do zrealizowania.
Po złożeniu wniosku do urzędu, pozwolenie na złożenie zabezpieczenia generalnego powinieneś otrzymać maksymalnie o okresie 120 dni. Po otrzymaniu pozwolenia musisz w terminie 30 dni złożyć zabezpieczenie. Może to być w formie depozytu lub gwarancji uzyskanej z jednego banku z listy zakwalifikowanych przez Ministerstwo Finansów. Pozwolenie jest ważne bezterminowo.
Zabezpieczenie może obejmować wszystkie urzędy w Polsce, a także co najmniej jeden kraj EU w przypadku procedury tranzytu. W momencie odprawy importowej i zapoznaniu z długiem celnym – kwota należności celnych jest automatycznie ściągana poprzez Ogólnopolski System Obsługi Zabezpieczeń i Pozwoleń OSOZ 2,w którym można też sprawdzić
- poziom salda zabezpieczenia;
- obecnej wysokości zabezpieczenia, które można wykorzystać do dalszych operacji.
Zabezpieczenie generalne w praktyce
W praktyce, na co dzień zabezpieczenie znacznie ułatwia i przyśpiesza odprawę celną importową czy też tranzyt. Jednak uzyskanie pozwolenia na korzystanie z gwarancji generalnej wymaga przejrzystości finansowej przedsiębiorcy oraz pewnej kwoty, którą należy przeznaczyć jako inwestycję.
Jeśli natomiast nie możesz pozwolić sobie na tego typu zabezpieczenie, zawsze możesz wpłacić kwotę długu celnego bezpośrednio na konto urzędu celno-skarbowego. Jednak w tym przypadku zwolnienie przesyłki i odprawa celna importowa potrwa dłużej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat specjalnych procedur celnych? Zajrzyj do artykułu: Specjalne procedury celne w transporcie międzynarodowym.