Zielony transport w firmach kurierskich i transportowych
Jednym z głównych wyzwań jakie stoją przed ekologami jest problem zanieczyszczenia środowiska, spowodowany przez transport. Czy możemy więc podróżować i przewozić towary bez szkód dla środowiska?
James Watt – wynalazca, który przyczynił się do rozwoju przemysłowego, twórca konstrukcji maszyny parowej. To właśnie silnik spalinowy, wykorzystywany do napędzania samochodów, towarzyszy nam od drugiej połowy XIX wieku. Niestety, jego działanie powoduje, że do atmosfery dostaje się mnóstwo szkodliwych substancji. Zanieczyszczone powietrze, skutki klimatyczne oraz kongestie negatywnie wpływają na nasze zdrowie, ale także są niekorzystne dla gospodarki: marnujemy zbyt dużo czasu, stojąc w korkach!
Spis treści
Problemy z realizacją dostaw w mieście
Bardzo dynamicznie rozwija się sektor usług kurierskich w związku z rozwojem handlu internetowego – to czytelny przykład wpływu zmian społecznych na kształtowanie się usług transportowych w mieście i nie tylko. Niestety, zapotrzebowanie na usługi transportowe generuje wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Do innych zjawisk wywołanych przez transport zaliczyć można: emisję hałasu, kongestie transportowe czy wypadki komunikacyjne. Eliminacja tych zjawisk jest niemożliwa, dlatego wszelkie starania i cały wysiłek należy skoncentrować na ograniczeniu i minimalizacji wpływu.
Samochody elektryczne
Elektryczne samochody dostawcze po raz pierwszy zaczęły jeździć we flocie amerykańskiego potentata kurierskiego UPS 90 lat temu! W późniejszym czasie górował silnik Diesla. Obecnie, rosnąca świadomość firm logistycznych i kwestii ich wpływu na środowisko sprawia, że branża w coraz większym stopniu stawia na ekologię i elektromobilność.
Zasadniczą zaletą korzystania z pojazdów elektrycznych jest znikomy wpływ na środowisko: nie emitują tlenku i dwutlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów. Co więcej, silnik elektryczny dysponuje momentem obrotowym dostępnym od zerowej prędkości obrotowej, zatem jest cichy i generuje małe wibracje. Co prawda, zakup samochodu z silnikiem elektrycznym jest dwukrotnie droższy od odpowiednika spalinowego, jednak koszty obsługi technicznej są zdecydowanie tańsze! Brak układu wydechowego, filtra paliwa, sprzęgła czy brak konieczności wymiany oleju lub świec minimalizują koszty utrzymania pojazdu. Ponadto, samo paliwo, czyli energia elektryczna jest kilkukrotnie tańsza.
Udogodnienia jakie płyną z tych proekologicznych rozwiązań jak: możliwość jazdy po buspasach czy dostęp do obszarów objętych zakazem wjazdu lub zwolnienia z opłat za parkowanie, przyspieszają ruch transportowy a przede wszystkich proces realizacji zamówienia firm kurierskich.
Elektryczna flota w branży kurierskiej
Wiele firm kurierskich posiada we własnej flocie pojazdy elektryczne i wciąż inwestuje w coraz większą ich ilość, są to m.in. UPS, DHL czy InPost. W ostatnim czasie firma DPD zamówiła 300 w pełni elektrycznych, bezemisyjnych furgonetek Nissan e-NV200. Do końca 2020 roku samochody elektryczne mają stanowić 10 % pojazdów w przedsiębiorstwie DPD w Wielkiej Brytanii. Dwain McDonald, dyrektor generalny DPD, powiedział: „To historyczny dzień w drodze branży przesyłek kurierskich ku bardziej zrównoważonej przyszłości. Te pojazdy zmieniają sposób naszej pracy. Nie chodzi tylko o to, że na koniec dnia wystarczy je podłączyć do ładowarki. Reorganizujemy i projektujemy na nowo sposób dostarczania przesyłek, teraz i w przyszłości, planując inne trasy i nowe rodzaje baz. To rewolucja dotycząca wszystkich aspektów naszej branży, a bezemisyjne samochody elektryczne są podstawą tej wizji”. Cytat ten stanowi odpowiednie podsumowanie tego tematu i powinien skłonić do tego, by dążyć do rozwoju zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego.
Ciężarówki elektryczne
Kolejnym z przykładów zielonego transportu jest wykorzystanie elektrycznych samochodów ciężarowych przeznaczonych do transportu budowlanego czy dystrybucji regionalnej. Poczta Polska oraz sieć sklepów Żabka jako pierwsze w Polsce przetestują Framo e-Truck. Firmy chcą się przekonać, jak pojazd sprawdzi się w logistyce kurierskiej oraz w ramach sieci handlowej. Techniczne parametry pojazdu Framo e-Truck pozwalają na zeroemisyjny przewóz ładunków z poszanowaniem środowiska naturalnego. Od 2018 roku Poczta Polska przeprowadza wiele testów aut elektrycznych, dostępnym na krajowym rynku.
Drony w transporcie przesyłek
Wykorzystanie dronów, czyli niewielkich, bezzałogowych statków powietrznych do świadczenia usług transportowych jest odpowiedzią na wiele wyzwań, jakie istnieją w transporcie. Nie tylko są szybsze i tanie, ale też bardziej ekologiczne. Dzięki technologiom, które są wykorzystywane w tym mechanizmie, możliwe jest zaplanowanie konkretnej trasy przelotu i zapisania jej w pamięci urządzenia. Firma Amazon jest idealnym przykładem przedsiębiorstwa, które konstruowało pierwsze drony już w 2013 roku. Przez te lata, Amazon eksperymentował i unowocześniał swoje projekty, finalnie prezentując swoją konstrukcję podczas premiery Amazon Prime Air w 2019 roku. W modelu tym występują płaty, które wytwarzają siłę nośną w locie poziomym, spełniają rolę osłonną a zarazem podnoszą bezpieczeństwo i stabilność operowania maszyny nad terenami zurbanizowanymi. Dzięki dronowi możliwe jest skrócenie dostawy z 40 do 8 minut, obniżając przy tym koszty a co najważniejsze: nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu. Coraz więcej firm kurierskich decyduje się na korzystanie z automatycznych, bezzałogowych maszyn. Firma DHL Express nawiązała współpracę z producentem inteligentnych pojazdów powietrznych, organizując trasy w Chinach. Z kolei firma kurierska UPS w Stanach Zjednoczonych założyła również linię lotniczą dla bezzałogowych maszyn, dzięki czemu przesłanie np. próbek krwi lub tkanek z punktów szpitali do laboratorium jest zdecydowanie szybsze.
Wodór – wykorzystywany do napędzania samochodów
Samochód zasilany wodorem zamiast spalin emituje z rury wydechowej czystą wodę, zatem nie zatruwa środowiska szkodliwymi substancjami. Jest efektywny, jednak w oparciu o energię wodorową, pod względem ekonomicznym warto skoncentrować się w przemyśle, transporcie ciężkim, w ruchu lotniczym czy w transporcie morskim. Powodem jest to, iż w dużych pojazdach znaczącą rolę odgrywa masa akumulatora, zasięg i czas tankowania. Firma UPS w Kalifornii rozpoczęła pracę z wodorowym samochodem dostawczym. Dlaczego akurat w Kalifornii? Bo jest tam stosunkowo dużo stacji z wodorem, a to jedna z głównych wad tego rozwiązania: mała ilość stacji.
Istnieje wiele rozwiązań zielonego transportu, a firmy logistyczne są świadome ochrony środowiska, rozwijają i tworzą coraz więcej nowych proekologicznych działań. Rozwój logistyki jest bardzo dynamiczny, jednak na pierwszym miejscu należy mieć nasze zdrowie i troskę o planetę!
Aleksandra Mirek
Artykuł opracowany przez studentkę z koła naukowego NKL Dialog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl