Cło z UK
31 stycznia 2020 roku, kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, było wiadome, że zasady handlowe między UE a UK ulegną zmianie. Do 31 grudnia 2020 panował tzw. okres przejściowy, w trakcie którego wciąż obowiązywała strefa wolnego handlu. Zasady uległy zmianie wraz z początkiem roku 2021. Zakup towaru z Wielkiej Brytanii 2021 był od tego momentu związany z koniecznością kontroli celnych, a także opłacenia cła zarówno w przypadku towarów eksportowanych, jak i importowanych. W poniższym artykule poruszymy wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym, jak obecnie wygląda cło z Wielkiej Brytanii, kiedy płacimy cło w UE, a także, o czym należy pamiętać, decydując się na zakup towaru z UK. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem!
Spis treści
Wyjście Wielkiej Brytania z UE – jak do tego doszło i jaki miało to wpływ na zasady handlu?
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE były skutkiem referendum przeprowadzonego w 2016 roku, w wyniku którego większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej. Ta decyzja miała ogromne znaczenie dla zasad handlu między krajami Unii a Anglią. Tak jak wspominaliśmy na wstępie, do końca 2020 roku obowiązywał okres przejściowy, więc panowały takie same zasady, jak wtedy, gdy UK była krajem członkowskim Unii. Po tym okresie zakup towaru z Wielkiej Brytanii 2021 został obarczony nowymi regulacjami, ponieważ pojawiła się konieczność wprowadzenia kontroli celnych, a także uiszczenia opłaty za eksport oraz import towarów. Cło z Wielkiej Brytanii spowodowało wydłużenie czasu realizacji przesyłek, a także wzrost ich kosztów. Przedsiębiorcy z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, musieli dostosować się do nowych zasad handlu z UK.
Czym dokładnie jest cło z Wielkiej Brytania i co oznacza dla kupujących?
Cło z Wielkiej Brytanii to rodzaj opłaty celnej, nałożonej na towary zamawiane z UK. Wprowadzenie cła spowodowało wydłużenie czasu dostawy zamówień, a także wzrost kosztów handlowych. Należy również pamiętać o tym, że cały proces stał się nieco bardziej złożony. Cło z Anglii jest rozliczane według klasyfikacji towaru, a także taryfy celnej. Przekazanie zamówienia jest więc związane z koniecznością przeprowadzenia kontroli celnej, ustalenia klasyfikacji towaru itd. Proces zakupowy się wydłuża i rosną koszty związane z obsługą zamówienia. Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie „co znaczy przesyłka oclona?” powinny więc pamiętać, że na ich zakup zostanie nałożona dodatkowa opłata zgodna z daną klasyfikacją i taryfą. Muszą również liczyć się z nieco wydłużonym czasem realizacji zamówienia.
Jak obliczyć cło z Wielkiej Brytanii?
Wiele osób rozważających zakup towaru zastanawia się, ile wynosi cło z Wielkiej Brytanii? Poniżej przedstawimy wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci obliczyć jego wartość. Cło z Wielkiej Brytanii obliczamy na podstawie klasyfikacji towaru. Jest to dziesięciocyfrowy numer, który określa kategorie produktu. O kod można poprosić sprzedawcę lub samodzielnie wyszukać go na stronie Komisji Europejskiej. Kolejnym krokiem jest określenie wartości zamówienia w euro. Chodzi o wszystkie koszty związane z zakupem towaru, takie jak koszty produktu, transportu oraz ubezpieczenia. Cło z Wielkiej Brytanii będzie obliczane na podstawie otrzymanej kwoty całościowej. Na podstawie kodu CN należy wybrać odpowiednią stawkę celną. Stawki różnią się od siebie w zależności od rodzaju zamawianego towaru. Wartość towaru należy pomnożyć przez odpowiednią stawkę celną. Otrzymana kwota to cło, które należy zapłacić za zakup towaru z Wielkiej Brytanii 2021. Jeśli już obliczyliśmy, ile wynosi cło z Wielkiej Brytanii, warto sprawdzić, czy w przypadku naszego zamówienia występuje również konieczność opłacenia dodatkowych podatków, takich jak VAT czy akcyza.
Cło z Anglii do Polski 2021 – praktyczne porady
Jeśli chodzi o cło z Anglii do Polski 2021, warto mieć na uwadze kilka bardzo praktycznych aspektów. W pierwszej kolejności warto skontrolować kod CN i stawki celne. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim punkcie, można go znaleźć na stronie Komisji Europejskiej, lub poprosić sprzedawcę o to, aby przekazał nam numer kodu. Cło z Anglii do Polski 2021 to jedna z opłat, która może mieć wpływ na ostateczną wartość zamówienia. Zakupy w Anglii mogą być związane również z koniecznością opłacenia VAT-u lub akcyzy. Sposobem na obniżenie kosztów związanych z opłatami za towar zakupiony w Wielkiej Brytanii może być wykorzystanie preferencji taryfowych. Niektóre produkty mogą być objęte preferencyjnym systemem, który obniża stawki celne. Warto sprawdzić to przed zakupem.
Jeśli wiesz już, ile wynosi cło z Wielkiej Brytanii dla zamawianego towaru, pamiętaj o tym, że czas realizacji zamówienia może być nieco wydłużony z uwagi na regulacje celne i konieczność dodatkowych kontroli. Warto uzbroić się w cierpliwość. Bardzo istotne są także kwestie związane z bezpieczeństwem. Warto więc stawiać na sprawdzonych sprzedawców, którzy doskonale znają przepisy handlowe i mogą doradzić na temat cła z Wielkiej Brytanii. Pamiętaj, że jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zgłosić towar do odprawy celnej. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą agenta celnego.
Cło z Anglii – czy pojawiły się znaczące różnice między rokiem 2021 i 2022?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda cło z Anglii do Polski 2022? W odniesieniu do przepisów z roku 2021 nie pojawiły się znaczące zmiany. Przepisy handlowe zostały utrzymane zgodnie z tymi wprowadzonymi po okresie przejściowym. Osoby zajmujące się handlem międzynarodowym powinny na bieżąco monitorować sytuację związaną z przepisami i klasyfikacją cła dla określonych towarów. Cło z Anglii do Polski 2022, tak jak w przypadku innych krajów UE, jest tematem, którego nie można pomijać. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku zakupu towarów w Wielkiej Brytanii mogą pojawiać się także dodatkowe podatki do zapłacenia, takie jak VAT czy akcyza. Jeśli nie masz pewności, jak dokładnie wyglądają kwestie podatkowe związane z zakupem towaru z Anglii, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy będą w stanie pomóc Ci w tej sprawie.
Cło z UK – podsumowanie
Brexit zmienił zasady gry w kontekście handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej a UK. Prowadząc działalność handlową, polegającą na imporcie lub eksporcie produktów, warto na bieżąco śledzić wszystkie regulacje prawne tak, aby biznes mógł być dopasowany do panujących wymagań. Warto poszukiwać rozwiązań, które mogą mieć wpływ na obniżenie kosztów związanych z opłatami celnymi. Cło z Wielkiej Brytanii może być niższe, jeśli dany produkt został uwzględniony w preferencjach taryfowych. Bardzo ważną kwestią są także dodatkowe podatki, które należy mieć na uwadze, aby wszystkie transakcje przebiegały bez problemów i konsekwencji. Istotne jest także przeliczenie wartości zamówienia z funtów na euro. Na podstawie otrzymanej kwoty i klasyfikacji CN można obliczyć cło za zakup towaru z Wielkiej Brytanii 2021.