Czym są przedmioty wyłączone z transportu?
Mogłoby się wydawać, że skoro kupić w Internecie można już wszystko, to i z wysyłką kurierem dowolnego przedmiotu też nie powinno być problemów. Nic bardziej mylnego! Choć firmy kurierskie są obecnie przystosowane do przewożenia najróżniejszych towarów, nie oznacza to, że przewożą wszystko, co klient chciałby nadać. Istnieje bowiem całkiem długa lista przedmiotów wyłączonych z transportu, czyli takich, których przewozu z różnych względów firma kurierska się nie podejmie. Czego nie nadasz w przesyłce krajowej? Sprawdź!
Spis treści
Przewóz towarów zabronionych regulowany prawem
Kurierzy nie mają zwyczaju zaglądania do paczek. Ufają bowiem, że klient nie nadałby w niej czegoś zabronionego. Do jego zadań należy jedynie bezpieczne doręczenie przesyłki pod wskazany adres. Niestety niektórzy klienci zdają się ten fakt wykorzystywać. Paczki zawierające substancje żrące, łatwopalne, materiały wybuchowe, żywe zwierzęta czy trujące rośliny nie należą do rzadkości. Warto jednak pamiętać, że przepisy nadają kurierowi prawo do zapoznania się z zawartością przesyłki, jeśli podejrzewa on, że mogą się w niej znajdować przedmioty wykluczone z transportu kurierskiego. Co więcej, jeśli jego podejrzenia się potwierdzą, dalszy transport paczki zostaje wstrzymany. Ponadto klient może zostać obciążony karą finansową lub mogą zostać wyciągnięte wobec niego konsekwencje prawne.
Przedmioty wyłączone z transportu – ich lista może Cię zdziwić!
Pamiętaj! To na Tobie jako na nadawcy przesyłki spoczywa odpowiedzialność za to, jaki towar będzie przewożony. Pamiętaj też, że wykaz przedmiotów wykluczonych z transportu może delikatnie różnić się u poszczególnych przewoźników. Jeżeli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, czy nadany przez Ciebie towar nie zostanie przypadkiem wyłączony z transportu, skontaktuj się z brokerem kurierskim, z usług którego korzystasz lub zapoznaj z poniższą listą. Jeśli oczywiście nie chcesz nieświadomie wysłać kurierem czegoś, czego wysyłać nie wolno i tym samym narazić się na nieprzyjemności. Przejdźmy jednak do konkretów. Jakich przedmiotów nie nadasz w przesyłce krajowej?
Materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących
Mówiąc o towarach wykluczonych z transportu, nie możemy nie wspomnieć o tzw. ADRach, czyli materiałach niebezpiecznych, których przewóz mógłby stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju materiały wybuchowe, gazy (palne, niepalne nietrujące, trujące), materiały żrące, zakaźne czy promieniotwórcze. Transport tego typu przedmiotów reguluje międzynarodowa konwencja dotyczącą drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Stworzono ją w celu ograniczenia zagrożeń związanych z transportem towarów stwarzających zagrożenie dla otoczenia. Zawiera ona zbiór norm i zasad, dzięki którym przewóz tego rodzaju towarów ma być bezpieczniejszy – dla pozostałych uczestników ruchu drogowego oraz środowiska. Obecnie obowiązek ich przestrzegania ma już większość państw należących do Starego Kontynentu.
Broń i amunicję
Do tej kategorii zalicza się nie tylko broń palna, ale także kamizelki kuloodporne czy…noże kuchenne, scyzoryki i inne przedmioty o ostrych krawędziach! Chcąc sprezentować komuś zestaw noży kuchennych do nowego mieszkania, robisz to więc na własne ryzyko.
Przedmioty o dużej wartości
Wysłanie kurierem cennego obrazu, antyku czy biżuterii wartej kilka tysięcy złotych nie jest najlepszym pomysłem. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Zaginięcia paczek, choć sporadyczne, zdarzają się i to u najlepszych przewoźników. Gdyby taka sytuacja spotkała także i Ciebie, narazisz się na spore straty finansowe. Ryzyko jest na tyle duże, że większość firm kurierskich umieściła przedmioty wartościowe na liście towarów wykluczonych z transportu. W ten sposób przewoźnicy niejako chronią się przed klientami żądającymi odszkodowań za zaginiecie cennych przedmiotów – i trudno się temu dziwić.
Alkohol i inne płynne przedmioty
Z uwagi na ryzyko potłuczenia się i zalania pozostałych paczek alkohol oraz inne substancje płynne nie są dopuszczane w transporcie kurierskim. Doprecyzujmy, u większości przewoźników, bo są i tacy, którzy realizują tego typu zlecenia, jednak z zastrzeżeniem, że towar ma być odpowiednio zabezpieczony, a oni sami nie ponoszą odpowiedzialności za jego ewentualne uszkodzenie.
Żywe lub martwe organizmy
Przewóz zwierząt i innych żywych organizmów wymaga spełnienia restrykcyjnych warunków, dlatego wielu przewoźników nie świadczy tego typu usług. Taki transport musi trwać możliwie jak najkrócej, zwierzę musi być przewożone w pojeździe o odpowiedniej temperaturze i z dostępem do świeżego powietrza. Sam przewoźnik musi posiadać także dokumenty wymagane w przypadku przewozu zwierząt, które zobowiązany jest okazać w razie kontroli.
Artykuły spożywcze
Chodzi gównie o artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności do spożycia, łatwo psujące się oraz wrażliwe na zmiany temperatur. Kurierem nie wyślesz więc jajek, mleka, mięsa, ryb czy jogurtów. Niezalecana jest również wysyłka miodów, dżemów, soków oraz innych produktów żywnościowych w słoikach, z uwagi na ryzyko ich rozbicia. W Twojej paczce mogą się natomiast znaleźć takie produkty, jak ryż, makaron, kawa czy herbata.
Papierosy
I to w jakiejkolwiek ilości! Decydując się na wysyłkę wyrobów tytoniowych, robisz to na własne ryzyko i musisz liczyć się z konsekwencjami, jeśli firma przewozowa odkryje, co stanowi zawartość Twojej paczki.
Pozostałe przedmioty wyłączone z transportu:
- zwłoki ludzkie,
- ważne dokumenty,
- pieniądze,
- kamienie szlachetne,
- futra,
- farby,
- leki,
- inne przedmioty wymagające przewozu w specjalnych warunkach.
Transport krajowy – inne ograniczenia
Próba przewiezienia przedmiotów wyłączonych z transportu to nie jedyna sytuacja, kiedy przewoźnik może odmówić realizacji zlecenia. Kolejnym powodem odmowy może być przekroczenie dopuszczalnych wymiarów i/ lub wagi przesyłki. Każda firma kurierska, taka jak InPost, DPD, UPS, FedEx, DHL czy Poczta Polska, wyznacza własne ograniczenia w tym zakresie. Dlatego przed wybraniem konkretnego operatora logistycznego warto dokładnie zapoznać z obowiązującymi w niej zasadami przewozu.
Jak wybrać kuriera najlepiej spełniającego nasze oczekiwania?
Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej platformy logistycznej. Dlaczego? Ponieważ integruje ona w jednym miejscu oferty wielu firm kurierskich. W dodatku może zaproponować znacznie korzystniejsze ceny. Na platformie GlobKurier.pl wyszukiwanie usług kurierskich odbywa się za pośrednictwem specjalnej porównywarki. Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych (wymiarów i wagi paczki, destynacji, liczby sztuk, preferowanego sposobu nadania i zakresu cen) algorytm szacuje koszt przesyłki oraz wyświetla najatrakcyjniejsze oferty największych przewoźników.
Podsumowując, fakt, że obecnie wszystko można kupić nie oznacza, że wszystko można przesłać kurierem. Na liście przedmiotów wyłączonych z transportu kurierskiego znajdują się przede wszystkim przedmioty nielegalne lub stwarzające zagrożenie dla ludzi i środowiska. Przesyłając tego typu towary, ryzykujesz, że przewoźnik odmówi ich dostarczenia, a Ciebie obciąży karą. Dlatego przed wysłaniem jakiegokolwiek towaru kurierem radzimy dokładnie zapoznać się z listą towarów wykluczonych z transportu. To pozwoli uniknąć Ci wielu problemów.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl