Dokument ISF 10+2
Dokument ISF 10+2 odnosi się do programu zwanego „Importer Security Filing”, który wprowadził amerykański Urząd Celny (U.S. Customs and Border Protection). Jednak co to jest ISF tak dokładnie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu – zapraszamy do lektury.
Spis treści
Dokument ISF 10+2 – co to oznacza?
ISF dokument wymaga od importerów zgłoszenia pewnych informacji dotyczących ładunków i towarów, które są przewożone do Stanów Zjednoczonych. Konkretnie importerzy muszą podać takie informacji o ładunku jak numer kontenera, dane przewoźnika, miejsce przeznaczenia, a także dwie dodatkowe informacje dotyczące bezpieczeństwa, zarówno o dostawcy, jak i odbiorcy ładunku.
Celem ISF 10+2 jest poprawa bezpieczeństwa w transporcie międzynarodowym poprzez zwiększenie przejrzystości i nadzoru nad przesyłkami, a także umożliwienie szybszego i bardziej skutecznego identyfikowania potencjalnych zagrożeń w transporcie morskim do USA.
Zgłoszenie ISF – jakich danych wymaga?
Aby dokonać zgłoszenia ISF (Importer Security Filing), importer musi dostarczyć następujące informacje dotyczące swojej przesyłki:
- nazwa i adres sprzedawcy,
- nazwa i adres kupującego,
- nazwa i adres właściciela towaru, jeśli jest inny niż sprzedawca lub kupujący,
- nazwa i adres producenta towaru,
- kraj pochodzenia towaru,
- numer faktury handlowej lub inny dokument handlowy identyfikujący transakcję,
- numer kontenera lub identyfikator przesyłki,
- port załadunku,
- port przeznaczenia,
- termin załadunku w kraju pochodzenia.
Dodatkowo importer musi dostarczyć informacje dotyczące bezpieczeństwa, w tym:
- nazwa i adres dostawcy ładunku,
- nazwa i adres odbiorcy ładunku.
Importerzy powinni pamiętać, że dokładność i kompletność informacji w zgłoszeniu ISF jest bardzo ważna, ponieważ błędne lub niepełne informacje mogą skutkować opóźnieniami w czasie zwolnienia towarów przez celników lub nawet odmową przyjęcia przesyłki do kraju.
Jakie dodatkowe informacje wymagane są w przypadku dokumentu ISF 10+2?
Z pewnością bardzo przydatny będzie dokument, który pozwoli na uwierzytelnienie danych zawartych w ISF. Należy mieć też na uwadze, że ISF oraz odprawa celna importowa w USA to kompletnie dwie różne transakcje. A co za tym idzie, ISF nie zastępuje AMS, czyli elektronicznego systemu przekazywania i weryfikacji danych dotyczących ładunku przy eksporcie do Stanów Zjednoczonych.
Eksport do USA – o czym trzeba pamiętać?
Eksportowanie towarów do Stanów Zjednoczonych może być bardzo korzystnym interesem, ale zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu takiej działalności, powinieneś wziąć pod uwagę wiele kwestii. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy planujesz eksport do USA:
- Uzyskanie numeru EORI – potrzebujesz numeru identyfikacyjnego EORI, który jest wymagany do przeprowadzenia transakcji handlowych z USA.
- Przestrzeganie przepisów celnictwa – należy pamiętać o przepisach celnych, które obowiązują w USA. Może to obejmować odpowiednie deklaracje i płatności celne, a także podatkowe oraz spełnienie wymagań w zakresie bezpieczeństwa towarów.
- Znajomość rynku – przed rozpoczęciem eksportu należy dokładnie zrozumieć potrzeby i wymagania rynku amerykańskiego. Warto przeanalizować konkurencję oraz wybierać odpowiednie kanały dystrybucji.
- Znajomość języka – znajomość języka angielskiego jest kluczowa, gdy chodzi o sprzedaż towarów na rynku amerykańskim. Należy być w stanie porozumieć się z kontrahentami oraz dokonywać negocjacji.
- Dostosowanie produktu do wymagań amerykańskich – należy pamiętać, że produkty eksportowane do USA muszą spełniać wymagania regulacyjne, takie jak wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Warto wziąć również pod uwagę aspekty związane z opakowaniem, które też są regulowane przez odpowiednie przepisy.