Incoterms 2020 DAP
Czym są Incoterms? Co to jest DAP? Wiedza dotycząca nie tylko tych skrótów, ale i kryjących się za nimi treści, jest niezbędna z perspektywy każdej osoby chcącej pracować w branży związanej z międzynarodowym handlem. Incoterms to bowiem nic innego, jak jego reguły. Jest ich 11 i są podzielone na cztery grupy oznaczone literowo. Chociaż ich historia sięga już prawie stu lat, to cały czas są zmieniane i udoskonalane. Chodzi przecież o to, aby były możliwie praktyczne i łatwe w zastosowaniu. Aktualizuje się je co 10 lat po to, by lepiej odpowiadały potrzebom sytuacji ekonomicznej i rozwijającego się handlu. Ostatnia taka zmiana została wprowadzona w 2010 r. i dotyczyła zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Chodziło także o Delivery At Place, czyli DAP.
Spis treści
Warunki Incoterms 2020. Podstawowe kwestie
Jak kształtują się warunki Incoterms 2020 i jakie mają przełożenie na handel? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że samo Incoterms oznacza zbiór międzynarodowych formuł handlowych, które co jakiś czas ulegają modyfikacjom. Ich wprowadzenie i doskonalenie mają bez wątpienia uzasadnienie. Chodzi o to, aby w klarowny sposób:
- ustalić obowiązki sprzedawcy odnośnie do kosztów i transportu;
- określić obowiązki nabywcy względem kosztów i transportu;
- ustalić warunki i przeznaczenie samego transportu.
International Commercial Terms w założeniu mają ułatwiać handel pomiędzy kontrahentami z różnych krajów. Kluczowe znaczenie ma fakt, że osoby takie reprezentują różne porządki prawne. W związku z tym stosowanie Incoterms ma charakter porządkujący. Warto przy tym dodać, że DAP, czyli Deliver At Place, to tylko jedna z funkcjonujących reguł. W sumie obowiązuje ich 11.
DAP – co to znaczy?
Czym jest Incoterms DAP? Co oznacza dla sprzedającego i nabywcy? Warto zacząć od tego, że jest to jedna z formuł składających się na Incoterms. Ona również powstała po to, żeby można było w przejrzysty sposób dokonywać transakcji handlowych. Chociaż nie ma charakteru przymusowego, to warto znać jej zasady, koszty i korzyści ponoszone w związku z jej wyborem.
DAP to delivered at place, czyli ‘’dostarczone na miejsce’’. Łatwo jest odgadnąć, że taki zapis odnosi się do obowiązku dostarczenia zamówionego przez odbiorcę towaru w określone miejsce, które jest zawczasu wyznaczone. To jednak oczywiście nie wszystko, bo pojawiają się dodatkowe kwestie, choćby dotyczące załadunku towaru i odpowiedzialności za tę czynność. O czym jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o transport DAP i jego okoliczności? Poniżej znajduje się kilka kwestii, które warto omówić bliżej.
DAP Incoterms z 2020 – koszty sprzedawcy
O czym informują nas reguły DAP Incoterms z 2020 r.? Przede wszystkim można się tu zapoznać z podziałem kosztów, które są obecne przy transakcji. Dotyczą one oczywiście zarówno sprzedawców jak i kupujących. Kategoria sprzedawców jest tu zobowiązana do ponoszenia:
- kosztów związanych z dobrami i transportem dóbr do momentu, w którym zostanę dostarczone;
- nakłady ponoszone w związku z rozładunkiem;
- kosztów związanych z odprawą eksportową towarów;
- nakładów związanych z dokumentami, które dotyczą transportu towarów.
Chociaż koszty obowiązujące sprzedawcę są tu jasno wyartykułowane, to nie brakuje także klarownego opisu tych, które poniesie kupujący. Im także warto się przyjrzeć nieco bliżej.
DAP Incoterms 2020 – koszty kupującego
Z czym jeszcze związane są reguły DAP Incoterms 2020? Porządkują one również zasady związane z kosztami kupującego. Podmiot kupujący towary jest więc zobowiązany do:
- poniesienia nakładów związanych z zawieraniem umowy przewozowej;
- poniesieniem kosztów, które pojawią się od momentu przejęcia ładunku;
- uiszczenia opłat związanych z ewentualnym rozładunkiem towaru;
- poniesienia kosztów związanych z odprawą importową.
Odpowiedzialność Incoterms 2020 DAP
Incoterms 2020 DAP to reguła, która dość drobiazgowo opisuje różne elementy wymiany handlowej. Co do zasady nie może tutaj zabraknąć także kwestii dotyczących odpowiedzialności obu stron. Zarówno sprzedający, jak i kupujący, muszą bowiem dopełniać pewnych obowiązków.
Jakie zobowiązania zostały nałożone na sprzedających? Przede wszystkim według Incoterms 2020 DAP są oni zobowiązani do przestrzegania niezbędnych formalności. O jakie kwestie tu chodzi? Podstawą jest nałożenie na sprzedających konieczności dostarczenia niezbędnych dokumentów. Warto zaznaczyć, że można tu pójść z duchem czasu i wybrać zarówno druki w formie papierowej, jak i elektronicznej. Dla sprzedających warunki DAP oznaczają konieczność dostarczenia towaru, który jest gotowy do rozładunku. Powinien się on znaleźć w oznaczonym miejscu i czasie. Przez cały czas, aż do dostarczenia towaru, sprzedający są przy tym odpowiedzialni za uszkodzenie bądź utracenie przesyłki.
Warto także dodać, że sprzedający musi się odnieść do wszelkich wymogów bezpieczeństwa, zapewniając odpowiednie standardy. To po jego stronie leży zorganizowanie odprawy eksportowej, on też asystuje podczas wykonywania czynności związanych z odprawą importową. Incoterms 2020 DAP są też obowiązujące dla sprzedającego w kwestii przeliczania towarów, ich zważenia i niekiedy także zapakowania. Ostatnia kwestia jest wiążąca wtedy, gdy jest wymagana.
Czego jeszcze wymaga się według reguły DAP od sprzedającego? Musi on dostarczyć kupującemu wszelkie dokumenty niezbędne dla odbioru dóbr. Nie musi jednak zawierać wobec drugiej strony transakcji umowy bezpieczeństwa.
DAP – warunki dostawy z perspektywy obowiązków kupującego
Wiemy już na czym polegają obowiązki sprzedającego jeśli chodzi o warunki dostawy DAP. Jakie obciążenia przewiduje się jeśli chodzi o kupującego? Również ta strona transakcji musi się zobowiązać do dopilnowania kilku działań. Przede wszystkim kupujący musi zapłacić za towar kwotę, która jest przewidziana w umowie sprzedaży. Oczywiście jest to jednak dość oczywiste zobowiązanie, ale niektóre spośród pozostałych nie prezentują się w taki sposób.
Dostawa DAP zobowiązuje kupującego do odebrania dostarczonych dóbr. Również w tym miejscu mają zastosowanie uzgodnienia, które znalazły się w umowie. Musi przy tym uwzględnić również dokumenty, które dostarczył sprzedawca. Kiedy zaczyna się odpowiedzialność kupującego za towar? Ta strona transakcji przejmuje ją po jego otrzymaniu. Mowa tu zarówno o ryzyku uszkodzenia, jak i utracenia towaru niezależnie od jego charakterystyki, wartości itp. Kupujący organizuje odprawę importową. To na niego spadają także jej koszty. W przypadku odprawy eksportowej warunki DAP nakładają na niego konieczność asystowania.
Kupujący ma obowiązek poinformowania sprzedającego o kluczowych kwestiach logistycznych. Przede wszystkim chodzi tutaj o wyznaczenie portu lub miejsca dostawy. W informacji musi się znaleźć nazwa środka transportu i oznaczenie czasu, w którym ma się dokonać realizacja transakcji. Kupujący nie musi zawierać wobec sprzedającego umowy ubezpieczenia. Może jednak udzielić niezbędnych informacji potrzebnych do udzielenia takiego ubezpieczenia.
Warunki dostawy DAP: istotne kwestie
Wiadomo już, że dostawa DAP jest organizowana według bardzo specyficznych reguł. Samo dostarczenie towaru jest tu niezwykle istotne. W myśli opisywanej zasady musi on zostać dostarczony do konkretnego miejsca. Przestrzeganie tej zasady i wykonanie akcji w określonym z góry czasie należy do obowiązków strony sprzedającej. Nie musi się ona jednak zajmować rozładunkiem, do którego organizacji zobowiązany jest kupujący.
Ubezpieczenie Incoterm DAP
Wiemy już, co wpływa na cenę DAP. Trzeba jednak pamiętać o tym, że transakcje organizowane według tej reguły to nie tylko duże udogodnienia i idące w ślad za nimi możliwości, ale również potencjalne ryzyko. To zaś należy starać się w miarę możliwości zmniejszać. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, że wg DAP nie ma obowiązku zawarcia między sobą umowy towaru, jednak dopełnienia tej formalności jest zalecane.
Wszechstronność Incoterm DAP
Różne reguły Incoterms mogą być stosowane w różnorodnych sytuacjach. Bywa przy tym, że w poszczególnych przypadkach występują dość duże ograniczenia jeśli chodzi o wybór konkretnego środka transportu. Incoterms 2020 DAP jest na ich tle dość elastycznym rozwiązaniem o wszechstronnych zastosowaniach. Dlaczego można tak twierdzić? Przede wszystkim reguła ta bywa z powodzeniem stosowana przy różnych środkach transportu i nie ma tu większych ograniczeń. Obostrzenia nie obejmują także transportu multimodalnego. W jego przypadku transport towaru do celu organizowany jest dzięki kilku rodzajom transportu.
Incoterms 2020 DAP a inne reguły
Jak Incoterms 2020 DAP ma się do innych reguł handlu międzynarodowego? W tym przypadku warto zwrócić uwagę właśnie na jej uniwersalny charakter, który minimalizuje ograniczenia. Dzięki temu może być dość powszechnie stosowana. Zmiany, które wprowadzono w niej w stosunku do Incoterms DAP 2010, nie są zbyt wielkie. Korektom uległy przede wszystkim kwestie związane z ubezpieczeniami.
Dlaczego warto znać reguły Incoterms 2020 DAP?
Dlaczego znajomość reguł Incoterms 2020 DAP może być tak potrzebna? Dzięki nim można pewnie poruszać się w świecie importu i eksportu. Zawieranie umów, czynność z natury dość skomplikowana, może wiązać się ze sporym stresem. W końcu nierzadko chodzi o bardzo kosztowne inwestycje. Dlatego osobista znajomość reguł daje tu pewien komfort poruszania się w tym środowisku.
Same Incoterms mają przy tym charakter wskazówek lub wzorów. Nie wchodzą do samej umowy prawnej, ale przyjmowane są przez większość krajów, co decyduje o ich powszechnym obowiązywaniu. Chociaż niektóre państwa, jak choćby Wietnam, mają tu własne rozwiązania, to jednak Incoterms z reguły będą bardzo pomocne. Nie ma się przy tym co dziwić ich skuteczności, bo stoi za nimi wiele dekad doświadczeń. Wydawane co 10 lat przez Międzynarodową Izbę Handlową, po raz pierwszy były formułowane w latach 30. XX w., czyli bez mała sto lat temu.