CFR Incoterms – co oznacza?
Działając w branży logistycznej, należy zapoznać się z pewnymi, kluczowymi pojęciami. Jednym z nich jest Incoterms CFR. Jest to jeden z warunków handlowych, określony przez Międzynarodową Izbę Handlową. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie.
Spis treści
CFR Incoterms – definicja
CFR – cost and freight – to reguła Incoterms 2020 opracowana przez Międzynarodową Izbę Handlową. CFR dotyczy wyłącznie reguł stosowanych w transporcie morskim i transporcie wodnym śródlądowym. Rozwinięcie podanego skrótu to Cost and Freight, czyli koszt i fracht. CFR Incoterms objaśnia najważniejsze aspekty dotyczące obowiązków, kosztów i ryzyka związanych z transportem towaru między sprzedającym a kupującym. CFR reguluje m.in. do jakiego momentu za ładunek odpowiedzialny jest sprzedający, a od którego kupujący. Dzięki tym regulacjom cały proces może przebiegać sprawnie i bezkonfliktowo.
Jakie obowiązki w ramach CFR znajdują się po stronie sprzedawcy?
Aby cały proces związany z zakupem frachtu mógł przebiegać prawidłowo, obie strony, czyli sprzedająca i kupująca, powinny być w pełni świadome swoich obowiązków. Zacznijmy więc od tematu dotyczącego powinności należących do sprzedawcy. Zgodnie z założeniami CFR Incoterms jest on odpowiedzialny za dwie kluczowe kwestie:
- właściwe przygotowanie towaru i opakowań,
- organizacje załadunku towaru na statek w odpowiednim porcie.
Jeśli chodzi o temat związany z opakowaniem towaru, to musi ono spełniać kryteria prawne, jakościowe i techniczne, a także zabezpieczać ładunek w odpowiedni sposób podczas transportu. W przypadku organizacji załadunku sprzedający, zgodnie z regułami CFR zobowiązuje się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z załadunkiem, a także dodatkowych płatności, takich jak opłaty portowe czy manipulacyjne. Odpowiedzialność sprzedawcy za ładunek kończy się w momencie, w którym towar trafia na statek.
Obowiązki kupującego w ramach CFR – o czym należy pamiętać?
Skoro wyjaśniliśmy, jakie obowiązki znajdują się po stronie sprzedawcy, warto ustalić, na czym swoją uwagę, zgodnie z postanowieniami Incoterms CFR, powinien skupić kupujący. Do zadań, które należą do jego obowiązków, zaliczane są:
- przekazanie sprzedawcy informacji dotyczących portu przeznaczenia,
- odbiór towaru w porcie przeznaczenia.
Dzięki temu, że kupujący precyzyjnie wskaże, gdzie ma dotrzeć transport, sprzedawca będzie mógł zorganizować cały proces logistyczny, związany z dostarczeniem towaru do danego portu. Pozwoli to na sprawne przeprowadzenie transportu tak, aby obie strony transakcji były zadowolone. Kolejnym zadaniem kupującego, zgodnie CFR, jest odbiór towaru z portu. O ile przetransportowania zamówienia na statek leży po stronie sprzedawcy, o tyle jego odbiór w porcie przeznaczenia jest obowiązkiem osoby dokonującej zakupu frachtu. Incoterms CFR sprawia, że podczas przebiegu transakcji na żadnym z jej etapów nie dochodzi do nieporozumień. Cały proces i zakres obowiązków jest dokładnie uregulowany, dlatego obie strony doskonale wiedzą, jakie zadania muszą wykonać.
Koszty transportu w Incoterms CFR – jak wygląda podział płatności między sprzedającym a kupującym?
Zgodnie z regulacjami CFR Incoterms sprzedający pokrywa wszystkie koszty związane z transportem towaru do odpowiedniego portu, z którego ładunek odbierze kupujący. Zalicza się więc do tego koszt załadunku, transportu morskiego i wszystkich opłat portowych w porcie załadunkowym. W momencie, w którym następuje punkt zwrotny, wszystkie obowiązki związane z pokryciem kosztów znajdują się po stronie kupującego. Moment ten ma miejsce, kiedy dojdzie do załadunku towaru na statek. Od tej chwili kupujący jest zobowiązany do tego, aby pokryć koszty związane z rozładunkiem, a także opłaca przechowywanie, czy też ponosi konsekwencje za ewentualne uszkodzenia towaru. Należy pamiętać o tym, że Incoterms CFR nie obejmuje ubezpieczenia transportu. Kupujący powinien więc rozważyć inwestycje w tego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli w trakcie transportu dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia frachtu, straty poniesie kupujący. Jest to kwestia, którą należy dokładnie przeanalizować.
Co należy wiedzieć na temat Incoterms CFR?
Najważniejsze kwestie dotyczące tego jak prawidłowo powinien przebiegać proces transakcji i transportu zamówienia między kupującym a sprzedającym zawarte są w CFR Incoterms 2020. Znajdują się tam kluczowe zasady i ustalenia zaakceptowane i zaktualizowane przez Międzynarodową Izbę Handlową. Aktualizacja miała miejsce względem dokumentu z roku 2010. Zmiany zawarte w CFR Incoterms 2020 dotyczyły podziału kosztów i obowiązków między kupującym a sprzedającym. Na moment powstania tego artykułu są to najnowsze, obowiązujące regulacje, do których osoby zajmujące się handlem morskim powinny się stosować. CFR sprawia, że przebieg całego procesu jest jasny i zrozumiały dla obu stron. Dzięki temu handel międzynarodowy może odbywać się skutecznie i sprawnie. Zarówno kupujący, jak i sprzedający doskonale znają swoje obowiązki i zakres odpowiedzialności, co pozwala nie tylko przyspieszyć finalizowanie transakcji, ale daje również szansę na zoptymalizowanie procesu logistycznego.
CFR Incoterms – podsumowanie
Incoterms CFR to dokument stanowiący regulacje obowiązków znajdujących się zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego podczas handlu odbywającego się drogami morskimi i śródlądowym transportem morskim. Zgodnie z zasadami w CFR odpowiedzialność za towar po stronie sprzedającego kończy się z chwilą załadowania zamówienia na statek płynący do portu wskazanego przez kupującego. Sprzedający opłaca transport, a także załadunek towaru. Kupujący przejmuje odpowiedzialność za towar w momencie, kiedy trafia on na statek, a także w trakcie rozładunku zamówienia. Jeśli podczas transportu fracht ulegnie uszkodzeniu, koszty ponosi kupujący. Warto więc rozważyć inwestycje w dodatkowe ubezpieczenie. Wszystkie najważniejsze i bieżące informacje znajdują się w CFR Incoterms 2020.