Międzynarodowy transport owoców
Wymogi dotyczące międzynarodowego transportu owoców rodzą wiele pytań wśród rodzimych plantatorów i hurtowników. Coraz większa grupa decyduje się na morską spedycję owoców, głównie ze względów ekonomicznych. Przy tak złożonym przedsięwzięciu warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy logistycznej. Organizacja międzynarodowego transportu owoców wymaga wiedzy z zakresu warunków transportu, pozostaje też kwestia granicznej kontroli sanitarnej i przepisów celnych. Jeśli jesteś zainteresowany tematem transportowania owoców drogą morską, zapraszamy do lektury.
Wymogi do międzynarodowego transportu owoców są bardzo restrykcyjne. Towary te należą do łatwo psujących się, są wrażliwe na temperaturę, światło, wilgoć czy dostępność tlenu. W transporcie owoców bardzo ważne jest odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Owoce kwalifikowane są do konkretnych grup na podstawie wydzielanego etylenu od tego, w jakiej grupie znajduje się owoc, zależeć będzie forma bezpiecznego transportu. Przed załadunkiem owoców kontener czy wnętrze naczepy musi zostać poddane odkażaniu i dezynfekcji. Udokumentowanie utrzymania czystości, jak i utrzymanie prawidłowego stanu technicznego powierzchni transportowych jest konieczne. Dokumentacja będzie kluczowym elementem w momencie uszkodzeń czy podjęcia sporu przez jedną ze stron kontraktu.
Spis treści
Transportowanie owoców
Należy zacząć od tego, że różne owoce potrzebują różnej temperatury przechowywania, więc obsługa transportu owoców wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jeśli jednym transportem przewożone są różne gatunki owoców, konieczne będzie zastosowanie nowoczesnej chłodni z przegrodami. W świeżych owocach zachodzą procesy życiowe, produkowany jest dwutlenek węgla, ale też azot czy tlen, co może znacznie zmienić skład atmosfery. Zmieniona atmosfera jest o tyle groźna, że w nowych warunkach owoce mogą psuć się szybciej. Jeśli w ciągu całego transportu utrzymane zostanie optymalne stężenie gazów, bezpieczny transport może trwać dłużej. Czas jest bardzo istotny szczególnie w przypadku drogi morskiej. Jeśli owoce transportowane są z innych kontynentów, muszą być przygotowane na długą podróż.
Owoce podlegające granicznej kontroli sanitarnej
W transporcie międzynarodowym owoców kluczowe jest przestrzeganie procedur i wytycznych sformułowanych przez krajowe instytucje sanitarne. Transport łatwo psujących się produktów jest regulowany na wielu różnych poziomach, po to, by uniknąć wszelkiego możliwego ryzyka dla konsumentów. Granicznej ochronie sanitarnej podlegają wszystkie produkty żywnościowe pochodzenia roślinnego, zatem wszystkie owoce świeże, suszone, mrożone, niepoddane obróbce cieplnej, a nawet te gotowane na parze i wodzie. Import owoców oznacza konieczność zgłoszenia się do granicznej kontroli sanitarnej, w celu uzyskania potwierdzenia, że przywożone produkty spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i nadają się do obrotu konsumenckiego na terenie UE. Takie zaświadczenie powinno następnie zostać przekazane do urzędu celnego.
Szczegółowy wykaz towarów podlegających granicznej kontroli sanitarnej:
http://isap.sejm.gov.pl
Ubezpieczenie w transporcie międzynarodowym
Transport międzynarodowy owoców znacznie różni się od transportu i wymiany handlowej w obrębie kraju. W sektorze świeżych produktów płatności mogą być również dokonywane w różnych momentach: jako zaliczki przed sezonem (najczęściej w przypadku zintegrowanych partnerstw), przed wysyłką, po przybyciu owoców lub w modelu, w którym ostateczna cena jest obliczana na podstawie konta sprzedaży. Rachunek sprzedaży obejmuje ostateczną cenę, w jakiej został sprzedany towar, całkowite koszty obsługi transportu i magazynowania owoców, prowizji i podatków. Ubezpieczenie eksportowe pomaga zmniejszyć ryzyko ekonomiczne w handlu międzynarodowym. Rodzaj i przydatność ubezpieczenia zależy od konkretnego ryzyka związanego z eksportem.
Sprawdź ofertę transportu morskiego w GlobKurier.pl
Transport morski owoców
Droga morska jest często rozwiązaniem dla transportu spożywczego. Wiele popularnych owoców importuje się do Polski właśnie z wykorzystaniem transportu morskiego. Hiszpania jest głównym kanałem importu afrykańskich produktów do Europy, przyczyniając się do tego, że trasy z marokańskiego portu Tanger Med przez Cieśninę Gibraltarską należą do najbardziej ruchliwych w obszarze śródziemnomorskim.
Transportowanie owoców droga morską wydaje się skomplikowanym procederem, jednak w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono znaczne udoskonalenia techniczne i operacyjne dla morskiego transportu kontenerowego. Aby wysłać świeże owoce i warzywa za granicę używanie chłodni jest często nieuniknioną propozycją dla handlowców i hurtowników na całym świecie. W istocie wiele rodzajów świeżych produktów, jeśli nie są przechowywane w odpowiedniej temperaturze, są niewłaściwie nawadnianie lub niedostatecznie wentylowane dotrą do miejsca przeznaczenia uszkodzone. Zazwyczaj, gdy świeże owoce lub warzywa są wysyłane w kontenerze-chłodni, nadawca umieszcza rejestrator temperatury wewnątrz kontenera. Gdy kontener dotrze do miejsca docelowego, urządzenie zostanie niezwłocznie skalibrowane i dostarczy zainteresowanym stronom informacje, jaka temperatura utrzymywała się przez cały czas trwania podróży. Przyrząd rejestruje zwykle temperaturę powietrza wchodzącego („powietrze nawiewane”) i wychodzącego („powietrze powrotne”) z kontenera co godzinę.
Dlaczego plantatorzy decydują się na taki rodzaj transportu owoców?
Spedycja morska owoców jest wybierana głównie ze względu na:
- relatywnie niższy koszt,
- kontener i ładunek mogą być dostarczane bezpośrednio jako jedna jednostka do magazynu odbiorcy, bez konieczności pośredniego składowania i przenoszenia i wyładunku w porcie,
- kontener umożliwia łatwiejszy dostęp do całej sieci logistycznej.
Czy transportowanie owoców droga morską może być ryzykowane? Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Gdy świeże produkty są wysyłane przez kontener chłodniczy, pewnym ryzykiem jest awaria aparatury chłodzącej. Kiedy to nastąpi, do wnętrza kontenera nie jest dostarczane żadne zasilanie, a w konsekwencji powietrze chłodzące przestaje krążyć wewnątrz chłodni. Takiego typu awarie zdarzają się podczas przeładunku kontenera, jednak zdarza się, że w różnych punktach tranzytu występują przerwy w zasilaniu o różnej długości. Kwestia ciągłości zasilania jest zwykle przedmiotem gorącej dyskusji wśród sprzedawców i przewoźników. Spedytorzy odczuwają dużą presję, aby zabezpieczyć transport w celu szybkiego przemieszczenia produktów. Dodatkowy dzień frachtu pozostający w doku może kosztować tysiące złotych utraconej sprzedaży produktów.
Warunki transportu owoców
Transport produktów może stanowić wyzwanie właśnie ze względu na temperatury, które muszą być utrzymane podczas całego procesu logistycznego. Wrażliwość owoców i warzyw jest główną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy ładowaniu towarów do wysyłki czy to morskiej, czy lądowej. Już niewielka różnica stopnia lub dwóch może znacząco odbić się na jakości produktów. List przewozowy przy każdej wysyłce powinien szczegółowo określać temperaturę wymaganą dla naczepy czy kontenera. Kierowcy powinni być świadomi rodzaju produktu i uważnie obserwować wskaźniki, aby uniknąć problemów podczas transportu. Kierowca może reagować na warunki atmosferyczne i w razie potrzeby dostosować temperaturę. Chłodnie umożliwiają regulację temperatury w szerokiej skali od -25 stopni do 16 stopni na plusie.
Czynniki wpływające na transportowane owoce
Nie tylko sama temperatura, ale też cyrkulacja powietrza odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu świeżości transportowanych owoców i warzyw. Aby umożliwić szybkie odprowadzanie ciepła i równomierną dystrybucję powietrza, istnieją dwa rodzaje systemów cyrkulacji górny i dolny system dostarczania powietrza. Kanał doprowadzający powietrze pomaga rozprowadzać powietrze z wylotu agregatu chłodniczego, dlatego w trakcie załadunku kontenerów należy pamiętać o tym, by rozłożyć towar równomiernie na podłodze kontenera i nie przeładowywać wnętrza, pilnować oznaczeń i nie przekraczać wysokości czerwonej linii ostrzegawczej. Co istotne owoce nie mogą być zakrywane żadnymi materiałami, folia ochronna zablokuje swobodny przepływ powietrza i uszkodzi owoce.
Paulina Pasztaleniec
Spedytor w Globkurier.pl. Zajmuje się obsługą klientów indywidualnych i biznesowych. W zakres jej obowiązków wchodzi współpraca z partnerami logistycznymi.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl