Transport lotniczy – co można nadać, a co jest zabronione?
Planując wysyłkę lotniczą, musimy pamiętać o obowiązujących przepisach. Większość towarów przekazywanych drogą powietrzną przekracza granice i objęta jest dodatkowo ograniczeniami celnymi. Dlatego warto przygotować się na procedury, jakie narzuca transport lotniczy. Przypominamy, że przesyłki wysyłane w ramach Unii Europejskiej są traktowane jak krajowe.
Spis treści
Czego nie wolno nadać paczką w transporcie lotniczym?
Przesyłka będzie uznana za niedopuszczalną, jeśli zostanie sklasyfikowana jako materiał niebezpieczny, zawierająca towary zakazane, artykuły zabronione lub objęte ograniczeniami dyktowanymi przez IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego), ADR (fr. L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route). O prawie stanowią także wszelkie stosowne departamenty rządowe danego kraju. Ograniczenia narzuca także wewnętrzny regulamin firmy kurierskiej realizującej zlecenie.
Podobnie jak w przypadku podróży samolotem jako pasażer, także zamawiając kuriera za granicę, musimy przestrzegać reguł. Istnieje dość długa lista przedmiotów, których nie można wysłać frachtem lotniczym. Oczywisty jest zakaz przewożenia materiałów wybuchowych, przedmiotów łatwopalnych i radioaktywnych, chemikaliów czy silnych magnesów. Zakazane są też puszki/spraye aerozolowe, gaśnice, baterie litowe, produkty farmaceutyczne, futra, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe czy antyki. Sprawdź szczegółową listę towarów wykluczonych w usługach kurierskich ⇢ Towary zakazane — czego nie można przesłać?
Jeśli w którejkolwiek z paczek wysyłanych samolotem zostaną znalezione przedmioty zabronione lub podlegające ograniczeniom, nadawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności (kara grzywny). Ubezpieczenia przesyłek nie obejmują żadnego z zakazanych przedmiotów.
Kurier transport lotniczy — większe bezpieczeństwo
O ile ładunek jest prawidłowo zapakowany, fracht lotniczy jest zwykle dobrym sposobem na przewóz delikatnych lub wartościowych produktów. W porównaniu do transportu morskiego uszkodzenia są mniej prawdopodobne. Transport lotniczy jest śledzony podobnie jak pasażerowie samolotu — bezpieczeństwo jest więc większe. Jeśli wysyłamy przesyłkę paletową, musimy trzymać się ustalonych wielkości. Trasy europejskie to ograniczenie do 75 cm wysokości. Większe przesyłki do 160 cm obowiązują na trasach atlantyckich, przy transporcie samolotami cargo maksymalna wysokość to 220 cm. Fracht lotniczy sprawdzi się na dalekich dystansach, np. w przypadku, gdy do wysłania jest paczka do USA. Co ważne, z przesyłek lotniczych mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby indywidualne. Jeśli zastanawiasz się, jak wysłać za granicę, skorzystaj z porównywarki GlobKurier.pl. Wypełnij krótki formularz, podaj miejsce docelowe, wymiary przesyłki i porównaj oferty cenowe. Kurier za granicę to dostępna i powszechna opcja. Jeśli zależy Ci na szybkiej wysyłce, fracht lotniczy może być celnym wyborem.
Nie wiesz jak przygotować paczkę do USA? Sprawdź praktyczne porady Jak wysłać paczkę lotniczą?
Koszty transportu lotniczego
Popyt na fracht lotniczy jest ograniczony kosztami, których ceny są zazwyczaj 4-5 razy wyższe niż transport drogowy i 12-16 razy wyższe niż transport morski. Stawki frachtu lotniczego wahają się zazwyczaj od 1,5 do 4,5 dolara za kilogram, podczas gdy wartość ładunku lotniczego przekracza zazwyczaj 4 dolary za kilogram. Towary przewożone drogą lotniczą mają zatem wysokie wartości w przeliczeniu na jednostkę. Tym samym droga powietrzną najczęściej transportuje się produkty wrażliwe na czas, takie jak: pilne dokumenty, leki, próbki produkcyjne, elektroniczne towary konsumpcyjne oraz łatwo psujące się produkty rolne czy owoce morza. Przewóz cargo obejmuje również dodatkowe nakłady, aby sprostać produkcji, czy części zamienne w sytuacjach awaryjnych.
Transport lotniczy — co można wysłać?
Popyt na eksport frachtu lotniczego w krajach rozwijających się bez dostępu do morza jest ograniczony, ponieważ większość przedsiębiorstw wysyła niewielkie ilości towarów o niskiej wartości. Główne produkty eksportowane drogą powietrzną z krajów rozwijających się to kwiaty cięte, części elektroniczne oraz świeże owoce i warzywa. W wyniku niedawnego skoku cen ropy, paliwo stanowi obecnie około połowy rocznych kosztów eksploatacji samolotu, zarówno w przypadku ładunku, jak i pasażerów. Ponieważ zużycie paliwa jest w przybliżeniu proporcjonalne do masy samolotu i przebytej odległości, koszt krańcowy przewozu ładunku oblicza się na podstawie wagi i miejsca docelowego. Import lotniczy zazwyczaj obejmuje towary konsumpcyjne o wysokiej wartości. W obliczu pandemii, bez znaczącego ruchu wychodzącego stawki frachtu lotniczego stają się wyższe, co zmniejsza rodzaje i ilości towarów przewożonych drogą lotniczą.
Kurier za granicę — transport lotniczy
Czy zatem warto? Mimo większych kosztów przedsiębiorcy często decydują się na taką formę transportu. Doświadczeni przedsiębiorcy rozumieją, że korzystanie z transportu lotniczego może zapewnić przewagę konkurencyjną. Przykładowo: producenci zgodzą się na krótsze terminy realizacji zamówień, jeśli przesyłki, zostaną wysyłane drogą lotniczą. Podobnie producenci odzieży, elektroniki i innych towarów mogą optymalizować koszty transportu. Podmioty planują logistykę dostaw w taki sposób, że większe, początkowe zamówienia wysyłają za pomocą frachtu morskiego. Jeśli popyt jest większy, niż oczekiwano, wykorzystuje się transport lotniczy do uzupełnienia zapasów. Zaletą jest znacznie krótszy czas tranzytu. Czas operacji ładunkowych zależy od czterech czynników: procedur odprawy celnej, procedur kontroli ładunku, wydajności pracowników przeładunkowych oraz rozmieszczenia miejsc składowania. Z reguły jednak wszystkie transakcje przeprowadza się elektronicznie, a ładunki rozliczane w ciągu jednej lub dwóch godzin w trybie 24/7. Pozwala to znacznie przyśpiesza dostawę.
Planujesz wysyłki za granicę na większą skalę? Przeczytaj, jakie masz możliwości ⇢ Spedycja lotnicza w Polsce, co powinien wiedzieć przedsiębiorca?
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl