Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe — różnice
Zlecenie spedycyjne i zlecenie transportowe to dwa rodzaje usług, które często są błędnie interpretowane jako tożsame. Oba typy usług są ważne dla branży transportowej i funkcjonują w codzienności przesyłania towarów w transporcie krajowym i międzynarodowym. Na wstępie należy zaznaczyć, że zlecenie spedycyjne i zlecenie transportowe choć podobne, różnią się od siebie. Zlecenie spedycyjne dotyczy usługi, która obejmuje zarządzanie całym procesem transportu towarów. Spedytor zapewnia wsparcie w zarządzaniu całym procesem, w tym wyborem odpowiedniej metody transportu, ustalenie najlepszych opcji przewozowych, załatwianie formalności celnych, zarządzanie załadunkiem i rozładunkiem, zarządzanie ryzykiem oraz śledzenie i monitorowanie przesyłek. Chociaż oba te rodzaje zleceń mają podobne cele, istnieją wyraźne różnice między nimi.
Spis treści
Zlecenie spedycyjne
Inaczej zlecenie zorganizowania przewozu to dokument, funkcjonujący jako prostsza wersja umowy spedycyjnej. W tym wypadku zaleca się formę pisemną, zdarza się jednak, że takie zlecenie ma formę mailową, telefoniczną czy nawet słowną. Zlecenie spedycyjne umożliwia zleceniodawcy i spedytorowi zorganizowanie transportu towaru z miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia. Uwzględnia wszystkie szczegóły dotyczące transportu, takie jak trasa, rodzaj transportu, terminy i koszty. Ma to na celu zapewnienie bezpiecznego, niezawodnego i terminowego dostarczenia towarów do miejsca docelowego. Zlecenie spedycyjne jest procesem, w którym dostawca usług spedycyjnych pomaga klientowi w planowaniu, logistyce i organizacji przesyłek transportowych. Zlecenie spedycyjne obejmuje wiele dodatkowych aspektów, takich jak wybór odpowiedniego środka transportu, załadunek, ubezpieczenie, wybór miejsca docelowego oraz zarządzanie wszystkimi dokumentami, które są związane z transportem.
Co to jest spedycja? → sprawdź
Zlecenie transportowe
Inaczej zlecenie przewozu to dokument gdzie stroną jest przewoźnik i zleceniodawca, który zawiera informacje na temat konkretnego transportu od jednego miejsca do drugiego. Zawiera on informacje na temat miejsca wysyłki, miejsca odbioru, rodzaju transportu, wag, wymiarów, daty i godziny, a także innych szczegółów, które są istotne dla danego przesyłki. Zlecenie transportowe oznacza bezpośrednią usługę przewozu ładunku, którą świadczy przewoźnik. Jest to usługa, w której ładunek jest wysyłany z punktu A do punktu B. Przewoźnik zajmuje się wszystkimi aspektami tego przewozu, włączając w to wybór odpowiedniego pojazdu, magazynowanie ładunku, załadunek, ubezpieczenie i zarządzanie dokumentami pochodzącymi z transportu. Zlecenie transportowe jest innym rodzajem zlecenia, w którym przewoźnik ma za zadanie dostarczenie towaru do określonego miejsca. Jest odpowiedzialny za dostarczenie towaru w określonym miejscu i czasie, a także za zabezpieczenie i zabezpieczenie towaru w odpowiedni sposób w trakcie transportu. Przewoźnik nie odpowiada jednak za inne aspekty przewozu, takie jak planowanie i koordynacja transportu, załatwianie formalności celnych oraz zarządzanie ryzykiem.
Różnice pomiędzy zleceniem spedycyjnym a transportowym
Jakie są zatem różnice? Podstawową jest zakres. W kontekście zlecenia spedycyjnego pod uwagę brane są wszelkie czynności wokół organizacji transportu. Przy zleceniu transportowym istotne jest przewiezienie towaru z punktu A do punktu B. Zasadniczo różnią się one tym, że zlecenie spedycyjne zazwyczaj określa zadania związane z przygotowaniem i planowaniem transportu ładunku, natomiast zlecenie transportowe określa bezpośredni transport ładunku. Różnice występują także w kwestiach odpowiedzialności za szkody. Przy zleceniu spedycyjnym spedytor organizuje przewóz towaru, załadunek czy monitoring, posługuje się wykonawcami, ale nie bierze finalnej odpowiedzialności za ich pracę, jedynie pośredniczy w procesie. W przypadku zlecenia spedycyjnego, w przypadku szkód ubezpieczyciel w drodze postępowania sprawdza, czy spedytor dopilnował swoich obowiązków. W przypadku zlecenia transportowego przewoźnik ma pełną odpowiedzialność za realizacje usługi, nawet jeśli w procesie bierze udział kilku przewoźników i wykonawców. Odpowiedzialność za usługę ma podmiot widniejący jako strona zlecenia transportowego. Oczywiście, jeśli spedytor podejmuje się realizacji transportu samodzielnie, przejmuje on obowiązki przewoźnika.
Szukasz sprawdzonego przewoźnika?
Sprawdź ranking kurierów dostępnych na Globkurier.pl
https://www.globkurier.pl/ranking-kurierow
W obu przypadkach postaw na specjalistów
Podsumowując, zlecenie spedycyjne możemy przypisać do procesu, w którym dostawca usług spedycyjnych lub doradztwa transportowego pomaga klientowi w planowaniu, logistyce i organizacji przesyłek transportowych. Z kolei zlecenie transportowe oznacza bezpośrednią usługę przewozu ładunku, którą świadczy przewoźnik. W obu przypadkach ważne jest, aby wybrać odpowiednią usługę w zależności od potrzeb klienta. Firma spedycyjna zajmuje się całościowym zarządzaniem transportem, dzięki czemu klient może skupić się na innych aspektach jego biznesu. Aby zapewnić sprawną realizację zleceń, firma spedycyjna powinna mieć odpowiedni zespół specjalistów, który będzie odpowiedzialny za wykonanie poszczególnych etapów procesu. Doświadczenie tych firm pozwala wskazać przewoźników, którzy świetnie wywiązują się ze zleceń transportowych.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl