Bezpieczne zakupy w Internecie. Nie daj się nabrać!
„Czy z pewnością dostanę swój produkt, a pieniądze nie przepadną?”, „czy ktoś nie wykorzysta moich danych przeciw mnie?” – to zapewne jedne z wielu pytań, które mogły pojawiać się w głowie kupujących online kilka lat temu. Technika, dostęp do produktów, ale także kwestie bezpieczeństwa w internecie – wszystko to się rozwija i zmienia na lepsze oraz przede wszystkim działa na korzyść klientów. Choć sklepy online w większości zapewniają nam maksimum ochrony, wirtualny świat nie jest pozbawiony internetowych oszustów i złodziei. Jednakże, bezpieczne zakupy w internecie są możliwe. Na co zwracać uwagę w trakcie zakupów online, aby mieć pewność, że nie trafimy na naciągaczy, a przesyłka kurierska dotrze do nas w nienaruszonym stanie? Oto kilka zasad, o których zawsze warto pamiętać!
Spis treści
Bezpieczne zakupy = sklep godny zaufania
Jest kilka sposobów na to, aby zweryfikować, czy trafiliśmy do sklepu godnego zaufania. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na tak podstawową rzecz, jak dane firmy: NIP, REGON, KRS. Dzięki temu dowiesz się, jak długo na rynku dana firma działa i czy ma poświadczone problemy finansowe. Drugą rzeczą są opinie kupujących. Zwracaj uwagę nie tylko na te, które z reguły można znaleźć na stronie sklepu. Te czasami mogą jednak mijać się z prawdą. Sprawdź zdanie innych osób wśród opinii w Google czy na stronie sklepu na Facebook’u. Zwrócenie uwagi na aktywność firmy w social media również może okazać się pomocne. Nie przechodź także obojętnie obok regulaminu. Zobacz, jakie przysługują Tobie prawa, chociażby w przypadku ewentualnego zwrotu zakupionego towaru z pomocą firmy kurierskiej. Zdarza się także tak, że możesz zostać oszukany w… sprawdzonym sklepie! Jedną z metod naciągaczy jest tworzenie stron łudząco podobnych do znanych i lubianych sklepów internetowych. To jedne z popularnych sposobów na wyłudzanie pieniędzy.
Bezpieczne zakupy = bezpieczne płatności
Obecnie każda forma płatności jest bezpieczna, niektóre z nich wymagają po prostu nieco więcej danych. Możesz zastosować zewnętrzne aplikacje, takie jak Apple Pay czy Google Pay, wszystko w zależności od sprzętu, z jakiego korzystasz przy danej transakcji. Gdy w trakcie płatności chcesz zostawić po sobie jak najmniejszy ślad – postaw na BLIKa. Ten sposób płatności nie potrzebuje danych, a uniwersalny kod ma tylko 120 sekund ważności. Dodatkowo przy płatnościach możesz zwrócić uwagę na to, czy przy adresie “https” znajduje się właśnie końcówka “s”. Oznacza ona, że mamy styczność z połączeniem szyfrowanym, co zmniejsza to do minimum możliwość wystąpienia nieprawidłowości przy zakupie.
Dbaj o to, jak kupujesz!
Chociaż ten podpunkt wydaje się dość oczywisty, czasami niektórym zdarza się o tym zapomnieć. Kiedy dokonujesz transakcji online – zawsze korzystaj z własnego sprzętu lub absolutnie zaufanego laptopa czy telefonu. Robienie zakupów online z wykorzystaniem na przykład komputera w bibliotece czy innym miejscu publicznym lub przy użyciu niezabezpieczonej sieci, nie jest (mówiąc delikatnie) zbyt rozsądnym pomysłem. Nawet jeśli zakupy online odbywają się z pomocą prywatnego laptopa, zweryfikuj najpierw, czy program antywirusowy jest aktywny, a wszystkie niezbędne aktualizacje systemu masz już za sobą. Przezorny zawsze ubezpieczony! Dodatkowo, pamiętaj o częstych zmianach hasła, np. w swoim adresie mailowym, który wykorzystujesz w trakcie zakupów. Zwróć uwagę, czy hasło jest wystarczająco skomplikowane (odpowiednia liczba małych i duży liter połączona z kombinacją cyfr). Również raz na jakiś czas dokonaj jego zmiany.
Rzetelne opisy i zdjęcia
To, w jaki sposób dany sklep opisuje i prezentuje swoje produkty, także może wpłynąć na wiarygodność i pomóc zweryfikować rzetelność firmy. Unikaj miejsc, w których grafiki czy zdjęcia produktów są niewyraźne lub nie można ich wystarczająco powiększyć. Lampka ostrzegawcza w naszej głowie powinna się zapalić , gdy spotkamy się z brakiem szczegółowych opisów produktów czy usług oferowanych przez dany sklep. Im więcej tego typu niedociągnięć, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś ma coś do ukrycia. Prosty sposób, ale wart uwagi.
Chociaż obecnie większość sklepów zapewnia nam najwyższe standardy bezpieczeństwa – zawsze warto zachować czujność. Nigdy przecież nie wiemy, czy akurat przy danej transakcji nie dopadnie nas odrobina pecha, a razem z nim nieuczciwy sprzedawca lub internetowy złodziej. Przestrzeganie kilku przedstawionych w artykule porad może wpłynąć na ograniczenie nieszczęśliwych, internetowych “wypadków” do minimum lub wykluczy je zupełnie z naszego wirtualnego życia! Warto stosować kilka zasad, umożliwiających bezpieczne zakupy. A wtedy zostaje nam jedynie oczekiwanie na przesyłkę kurierską.
Przeczytaj także:
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl