Cele i rodzaje działalności gospodarczej
Założenie działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, daje ona wiele swobody w kwestii planowania własnego czasu, zarządzania finansami i dostosowywania zadań do swojego rytmu dnia. Ponadto osoby, które mają własną firmę, postrzegane są jako ludzie odważni, którzy nie boją się ryzyka i osiągają sukcesy. Do tego wszystkiego należy dopisać również satysfakcję. Budowanie marki czy firmy od podstaw z pewnością daje masę przyjemności i podnosi pewność siebie. Jednak poza blaskami, działalność gospodarcza obarczona jest masą papierologii oraz obowiązków, które spoczywają na przedsiębiorcy. Warto zatem poznać zasady zakładania firmy w Polsce, jakie wiążą się z tym obowiązki oraz jakie są rodzaje działalności gospodarczej. Zacznijmy zatem od podstaw.
Spis treści
Rodzaje działalności gospodarczej – czyli zakładanie firmy od podstaw
Przy zakładaniu działalności gospodarczej warto przeanalizować wszystkie dostępne możliwości. W tym przypadku mamy do wyboru jednoosobową działalność oraz spółkę, w której biznes prowadzi się razem ze swoim wspólnikiem. Wówczas ryzyko, ale również korzyści rozłożone są na dwie osoby. Jednak zanim zdecydujesz, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza, należy przygotować dobry biznesplan. Pierwszą kwestią jest oczywiście dobry pomysł na firmę. Warto wcześniej dokładnie zbadać rynek i sprawdzić, na co akurat jest zapotrzebowanie. Przeanalizuj także, jakie masz szanse na powodzenie, ile środków potrzebne Ci będzie na rozruch, a także jakie działania marketingowe możesz wykonać samodzielnie. Z reguły lepiej sprawdzają się biznesy w dziedzinach, o których mamy pojęcie. Zatem jeżeli nie potrafisz gotować, założenie restauracji nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli zatrudnisz wykwalifikowaną ekipę, nie do końca będziesz w stanie określić, czy ich praca została prawidłowo wykonana. Dotyczy to nie tylko gastronomii, która uważana jest za jedną z najbardziej ryzykownych branży, ale również innych, zwłaszcza jeśli planujesz zatrudniać ludzi. Z pewnością istotną informacją dla osób, które planują założyć własną działalność, będzie fakt, że małe firmy, mikro biznesy i duże przedsiębiorstwa różnią się od siebie nie tylko pod względem ilości pracowników oraz oczywiście dochodów, ale również pod kątem samej branży. Warto zatem sprawdzić, do której z nich zalicza się nasza marka.
Rodzaje działalności – jaką branżę wybrać?
Prowadzenie działalności nie jest prostą sprawą i warto mieć to na uwadze. Poza dobrym pomysłem warto dowiedzieć się, do jakiego sektora zalicza się nasza firma. Warto wspomnieć, że sam proces zakładania jednoosobowej działalności jest banalnie prosty, nawet nie trzeba wychodzić z domu, aby zarejestrować nową firmę. Tak naprawdę ogranicza się on jedynie do złożenia odpowiedniego wniosku do CEIDG, czyli rejestru firm. Wiąże się to z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUSu/KRUSu, urzędu skarbowego oraz GUSu. Do tego przedsiębiorca występuje także o nadanie numer NIP oraz REGONu. Możesz zrobić to osobiście, jednak forma online jest zdecydowanie wygodniejsza, szybsza i coraz częściej wykorzystywana. Zakładanie działalności niesie za sobą także wybór w zakresie różnych form prawnych, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Każda z nich to inna ilość obowiązków, większe lub mniejsze ryzyko oraz ewentualny podział zobowiązań na różne osoby. Należy także wybrać rodzaj wykonywanej działalności. W tym zakresie mamy do wyboru branże wydobywcze, chorobowe, montażowe, przetwórcze, a także najbardziej popularne, czyli handlowe i usługowe. Jest jeszcze podział związany z ilością pracowników, wówczas powstają mikroprzedsiębiorstwa, średnie firmy, a także duże biznesy.
Rodzaje przedsiębiorstw – podział pod względem ilości pracowników
Warto szczególnie pochylić się nad tematem wielkości przedsiębiorstwa. W końcu to ona definiuje koszty, które trzeba ponieść oraz ewentualne ryzyko. Zatem wyróżnić można mikroprzedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa oraz te, które zaliczane są do państwowych.
W przypadku mikro przedsiębiorstwa możesz w zasadzie wybrać dowolną branżę, jednak podstawą jest liczba pracowników, którą możesz zatrudnić. Do tego ważny jest obrót roczny, który może sięgać dwóch milionów euro. Jeśli go przekraczamy lub ilość pracowników jest większa, oznacza to, że nasza firma się rozrasta i staje się wówczas małym przedsiębiorstwem. W tym przypadku możesz zatrudniać od dziesięciu do aż czterdziestu pracowników, a roczny obrót musi mieścić się w granicach dziesięciu milionów euro. Średnie przedsiębiorstwo pozwala już na stworzenie małego imperium. Możesz wtedy zatrudnić od pięćdziesięciu do aż dwustu czterdziestu dziewięciu pracowników! Natomiast roczny dochód, który przyjmowany jest przy tej wielkości przedsiębiorstwa to pięćdziesiąt milionów euro. Duże biznesy muszą analogicznie przekraczać wartości przynależące do średnich firm. Wówczas można je w ten sposób określić, a ich dochody nie mają limitu. Możemy także określić formę własności, która klasyfikowana jest jako państwowa lub prywatna.
Jak wiadomo, do prywatnej należą jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne oraz spółki prawa handlowego, czyli osobiste lub kapitałowe. Spółki osobowe można dodatkowo podzielić na partnerskie, jawne, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Natomiast państwowe przedsiębiorstwa mają to do siebie, że ich właścicielem jest Skarb Państwa.
Rodzaje firm – spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza
Przed założeniem działalności gospodarczej trzeba także dokładnie przeanalizować wady i zalety poszczególnych form prawnych. Jednoosobowa działalność obarcza w pełni ryzykiem jedną osobę, jednak sam sposób rozliczania jest zdecydowanie łatwiejszy. Możesz jednak decydować o wszystkim sam, dotyczy to zarówno doboru dostawców, towarów oraz logo, jak i każdego innego elementu, nawet w kwestii logistyki. To też warto mieć na uwadze, czyli dopasowanie odpowiedniego brokera usług kurierskich, który w większości branż będzie bardzo istotny. Warto wówczas wybrać rozwiązanie, które pozwala na wysyłkę zagraniczną oraz krajową i to w korzystnych stawkach. Takie możliwości daje GlobKurier, który współpracuje z 52 przewoźnikami w 192 krajach! Do tego jego oferta jest często zdecydowanie korzystniejsza niż ta, którą możesz znaleźć bezpośrednio na stronie różnych kurierów. Taka oszczędność będzie istotna w zasadzie na każdym etapie tak samo dla przedsiębiorcy, jak i dla konsumenta. Dzięki temu koszt świadczonych usług, czy towarów będzie korzystniejszy, a sam proces wysyłki, w przypadku np. sklepów online będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy. Przy działalności gospodarczej, należy także poznać formę rozliczenia. Jednoosobowe przedsiębiorstwo może korzystać z uproszczonej księgowości, a także opodatkowania PIT, które przy korzystaniu z biura księgowego nie powinno sprawić większych trudności. Warto jednak kontrolować rozliczenia, aby uniknąć późniejszych problemów w zakresie podatków. Przedsiębiorstwo jednoosobowe zalecane jest dla osób, które nie mają dużego kapitału na start, wówczas koszty prowadzenia takiej firmy są zdecydowanie niższe.
Rodzaje działalności gospodarczej – spółki
Jeżeli jednak rozważasz zminimalizowanie kosztów oraz ryzyka, spółka może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Wówczas wszystkie sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa dzielone są na dwie osoby. Warto jednak poznać rodzaje spółek oraz ich sposób działania.
Spółka cywilna
Założenie spółki cywilnej nie wiąże się z dużą ilością dokumentacji. W tym przypadku duże znaczenie ma zawarcie pisemnej umowy między podmiotami. Koszty założenia tego typu przedsiębiorstwa określane są jako niskie, z jej tytułu nie wynikają także wyjątkowe obowiązki, warto mieć jednak na uwadze podwyższoną odpowiedzialność. Opodatkowanie, które w tym przypadku obowiązuje to PIT, możesz także skorzystać z uproszczonej księgowości. Spółka cywilna ma sens tylko w przypadku, kiedy zawierasz ją z zaufanymi partnerami biznesowymi. Wówczas możesz ustalić wszystkie zasady na równych prawach, a do tego nie obawiać się, że pozostaniesz sam z różnymi zobowiązaniami. Warto także wcześniej sprawdzić swojego wspólnika w Krajowym Rejestrze Dłużników, aby mieć pewność, że wszystkie późniejsze umowy z kontrahentami będą mogły być zawierane bez żadnych przeszkód.
Spółka jawna
Wiele osób decyduje się także na spółkę jawną, która regulowana jest przepisami spółek handlowych. Aby ją założyć, wymagane jest podpisanie umowy spółki między dwiema stronami, a także zarejestrowanie jej w KRS. Osoby, które ją zakładają, będą musiały ponieść koszt wkładu oraz restrykcyjny. Warto wspomnieć, że tego typu działalność cieszy się większym zaufaniem wśród kontrahentów i konsumentów.
Spółka komandytowa
Ten rodzaj działalności jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Aby go założyć potrzebny będzie akt notarialny. Musisz także liczyć się z podwyższonymi kosztami założenia działalności oraz z wkładem. Warto jednak wspomnieć, że sam koszt prowadzenia działalności nie jest wysoki. Spółkę mogą tworzyć osoby o różnym kapitale, a rozróżnia się je w następujący sposób, komplementariusze to wspólnicy, którzy są w pełni odpowiedzialni za wszystkie zobowiązania, a komandytariusze mają ograniczoną odpowiedzialność w tym zakresie. To wspólnicy sami decydują, na jakich zasadach będą działać.
Spółka z o.o
Zostaje jeszcze spółka z.o.o., która obarczona jest dużą ilością formalności przy zakładaniu. Trzeba wówczas liczyć się z wizytą u notariusza w celu podpisania aktu, a także wpłacenia minimalnego kapitału, który wynosi wówczas pięć tysięcy złotych. Do tego koszty prowadzenia działalnością są zdecydowanie wyższe. Sami przedsiębiorcy muszą się także liczyć z faktem prowadzenia księgi udziałów, a także składaniem sprawozdań finansowych bezpośrednio do KRS. Takie zadania oczywiście znacząco zwiększają wynagrodzenie dla biura księgowego, które musi również prowadzić pełną księgowość. Ważne jest także zatrudnienie prawnika, który będzie czuwał nad całą dokumentacją.