Menu

Czy wiesz jak prawidłowo zapakować przesyłkę kurierską?

Każda osoba przesyłająca produkt, a szczególnie produkt delikatny, powinna mieć wiedzę jak zapakować paczkę do wysyłki, aby doszła w całości. Zgodnie z regulaminem serwisu GlobKurier zleceniodawca/nadawca ma obowiązek odpowiednio zapakować i zabezpieczyć przesyłkę, dzięki czemu zostanie dostarczona do nadawcy w całości. Mamy nadzieję, że ten obowiązek nasi Klienci traktują jako troskę o nadawany produkt i / lub prowadzony biznes. Chcemy, aby wszystkie nadania, przesyłane za naszym pośrednictwem docierały całe. Niezależnie od tego, czy nadadzą Państwo szkło w obrębie polski, czy silnik do USA. Aby ułatwić naszym Klientom pakowanie produktów, sporządziliśmy listę kilku wskazówek, których zastosowanie pozwoli cieszyć się odbiorem przesyłki z nienaruszonym produktem.

Materiał stworzony 18.06.2018 Podane informacje mogą się różnić od obowiązujących zasad. Przed wysyłką przesyłki zachęcamy do zapoznania się z zasadami pakowania i klasyfikacji przesyłek niestandardowych u konkretnego przewoźnika.

Cztery podstawowe wskazówki, które ułatwią proces przygotowania towaru do transportu

1. Wybierz odpowiednio wytrzymałe pudełko

Najlepiej zdecydować się na tzw. karton fasonowy,. Jest on wyposażony w specjalny system zamykania, który pozwoli wyeliminować lub ograniczyć użycie taśmy. Jest też odpowiednio twardy, dzięki czemu przesyłka zniesie drobne uszkodzenia. Pamiętaj, aby nie zostawiać luzu w pudełku. Produkt powinien idealnie mieścić się w pudełku, zostawiając tyle miejsca, by starczyło na folię bąbelkową lub inną formę zabezpieczenia. Jeśli nie jesteś w posiadaniu odpowiedniego opakowania i nie chcesz takiego specjalnie zakupywać na poczet przesyłki, możesz użyć do kartonów po butach czy kartonów z IKEA.

2. Zabezpiecz zawartość paczki

Jeśli dobrałeś odpowiedni karton dla swojej przesyłki, wystarczy, że jej zawartość owiniesz folią bąbelkową lub papierem w dużej ilości. Jeśli karton, w którym wysyłasz produkt, , jest za duży, warto, abyś skorzystał z tak zwanych wypełniaczy np. pianek, styropianu, pogniecionych kartek papieru lub mniejszych kartonowych pudełek. Ważne, aby przesyłka, którą chcesz nadać, była nieruchoma i nie stykała się bezpośrednio ze ścianami pudła. W ten sposób masz pewność, że dostarczona w całości.

3. Zaklej paczkę w odpowiedni sposób

Jeśli zdecydujesz się na tak zwany karton fasonowy z zaklejaniem nie będzie problemu. Katony fasonowane są tak skonstruowane, że nie ma możliwości, aby ktoś je otworzył przed klientem, możne to zrobić jedynie osoba wysyłająca paczkę. Jeśli nadajesz standardowy karton, zabezpiecz go porządnie taśmą pakową, szarą taśmą przeznaczoną do oklejania pudeł i paczek. Jeśli Twoja przesyłka jest większa i wymaga umieszczenia na palecie, zadbaj by  paleta z towarem tworzyła jedną spójną całość – w tym celu użyj użyj stretch lub pasków mocujących. Pamiętaj też, że paleta na której wysyłasz towar, tez musi być w dobrej kondycji. Nie wysyłaj palet na uszkodzonych euro paletach, bo Twój towar może zostać uszkodzony, a reklamacja w takiej sytuacji zostanie odrzucona.

4. Prawidłowo oznacz przesyłkę

U góry paczki naklej etykietę/list przewozowy wygenerowany zgodnie ze złożonym zleceniem. Etykietę wraz z listem otrzymasz na email podany w trakcie procesu składnia zamówienia, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty na naszym rachunku bankowym. Każdy Klient zarejestrowany ma też możliwość pobrania etykiety ze swojego Panelu Klienta na stronie GlobKurier.pl.

Daj znać kurierowi, jak ma się obchodzić z Twoją paczką:

  • Jeśli to konieczne naklej oznaczenia np. „GÓRA/DÓŁ”„UWAGA! NST”„SZKŁO/KRUCHE” – pamiętaj, taka przesyłka jest traktowana jako NIESTANDARDOWA z uwagi na ręczne sortowanie. Jeśli przesyłkę nadałeś jako standardową, za taką informację na pudle zostanie naliczona dopłata.
  • Jeśli korzystasz z wielokrotnie używanego pudła, pamiętaj aby usunąć wszelkie stare etykiety/oznaczenia, które mogą zmylić kuriera lub spowodować dodatkowe naliczenia.

Dokładniejsze informacje dotyczące sposobu pakowania przesyłek

PRZESYŁKI DO 30 KG

    • nie należy stosować opakowań zużytych lub uszkodzonych,
    • nie należy formować z kartonu nieregularnych kształtów (przesyłka niestandardowa), tylko użyć większego opakowania, a puste przestrzenie uzupełnić wypełniaczem,
    • wielkość opakowania należy dostosować do zawartości przesyłki w taki sposób, aby zminimalizować puste przestrzenie wewnątrz opakowania.
  1. Należy dostosować rodzaj opakowania do zawartości przesyłki:
    • płyny: beczki, butle, inne odpowiednie pojemniki na ciecze,
    • towar sypki: kontenery, skrzynki, foliowe worki w kartonach,
    • dokumenty: koperty, tuby,
    • drobne elementy: foliopaki, koperty, małe kartony,
    • pozostałe: kartony, opakowania kartonowe, skrzynki, kontenery.
  2. Jeżeli przesyłane są elementy maszyn bądź urządzeń należy z nich usunąć smary, płyny lub inne ciecze.
  3. W opakowaniach powinno się stosować przegrody i wypełnienia. Na spodzie, wierzchu i po bokach opakowania należy umieścić folię bąbelkową, bądź wypryski styropianowe o odpowiednich kształtach.
  4. Przesyłkę zawierającą elementy szklane, ceramiczne lub inne kruche i delikatne należy okleić odpowiednimi nalepkami ostrzegawczymi.
  5. Zaleca się stosować 3 warstwy taśm zabezpieczających do zaklejenia dna oraz góry opakowania.

PRZESYŁKI DO 50 KG

Przesyłki o wadze powyżej 50kg wysyłane są przeważnie na palecie, czyli płaskiej, najczęściej drewnianej konstrukcji, służącej do transportu towarów.

  • Do transportu przesyłek przyjmowane są wyłącznie palety nieuszkodzone. Najbardziej powszechne są palety EURO.
  • Przesyłkę należy trwale umocować do palety przy pomocy folii stretch i/lub taśm bindujących.
  • Przesyłka powinna być zafoliowana co najmniej trzykrotnie folią stretch ze wszystkich stron (również z góry).
  • Elementy przesyłki nie mogą wystawać poza zarys palety. Jeżeli jakaś część przesyłki nietypowej wystaje poza obrys palety musi być bezwzględnie tak opakowana, by nie mogła sama zostać uszkodzona i/lub uszkodzić innej przesyłki.
  • Lżejsze elementy w przesyłce powinny być układane na elementach cięższych.
  • Środek ciężkości przesyłki powinien być zlokalizowany centralnie.
  • Wszystkie naroża przesyłki należy zabezpieczyć tekturowymi narożnikami.
  • Maksymalna wysokość przesyłki paletowej wynosi do 200cm (preferowana wysokość 150 cm). Istnieje możliwość przyjęcia do przewozu przesyłki wyższej, ale dopiero po uzgodnieniu z pracownikiem przyjmującym zgłoszenie.
  • Elementy owalne np. walce, beczki powinny być na palecie zbindowane i zabezpieczone przed przemieszczeniem się np. drewnianymi klinami.