Przewoźnik – w ujęciu definicyjnym określa podmiot, zajmujący się przewozem osób bądź towarów. Przewoźnik świadczy usługi w ramach danego przedsiębiorstwa i pobiera za określone działania transportowe wynagrodzenie.
Rodzaje przewoźników
Na tej podstawie wyróżnić możemy między innymi przewoźników drogowych, kolejowych, lotniczych i przewoźników żeglugi śródlądowej.
- Przewoźnik drogowy – przedsiębiorca upoważniony do prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze transportu drogowego. Zgodnie z przepisami może, wiec być to osoba fizyczna prowadząca niewielką działalność bądź duży zakład/przedsiębiorstwo. Polskie prawo wymaga uzyskania stosownych zezwoleń i licencji, by możliwe stało się uzyskanie tytuły przewoźnika, jednym z nich jest na przykład akceptacja Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub innego organu władnego (terytorialnie).
- Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca działający na podstawie licencji Urzędu Transportu Kolejowego, świadczący przewozy kolejowe.
- Przewoźnik lotniczy – jest to podmiot działający w oparciu o ważną licencję/koncesję umożliwiającą mu przewóz między innymi pasażerów bądź towarów.
- Przewoźnik żeglugi śródlądowej – osoba fizyczna/prawna lub spółka, która w celach zarobkowych zajmuje się morskim transportem ładunków w obrębie kraju bądź międzynarodowo.
Transport krajowy
Transport krajowy reguluje prawo przewozowe, które ustala kwestie dotyczące wszelkiego typu transportu. Przewoźnicy działają w oparciu o odpowiednią adnotację w KRS i muszą stosować odpowiednie środki do danego przewozu. Najważniejszym dokumentem dowodowym na podstawie którego możliwa jest kontrola poleconych działań jest list przewozowy.
Wybór przewoźnika
Wybór określonego przewoźnika zależy od wielu czynników. W zależności od podmiotu (osoba fizyczna/firma) wymagane preferencje i możliwości operatorów będą różne. Zawsze patrzymy jednak na koszty oraz poziom oferowanej obsługi. Zwracamy uwagę przede wszystkim na:
- Stawki przewozowe
- Czas dostawy
- Zabezpieczenie ładunków
- Możliwości operatora (waga towarów, zasięg krajowy/międzynarodowy, szybkość realizacji zleceń, nowoczesne rozwiązania – informacje o transporcie/nowe narzędzia i przyrządy do załadunku)
Osoba fizyczna a firma
Osoba fizyczna wymagająca przewozu niewielkiej liczby towarów może skorzystać z publicznego przewoźnika bądź ofert drobnych przedsiębiorców. Firmy i osoby wysyłająca na większą skalę mogą już natomiast zdecydować się na usługi operatów logistycznych, brokerów usług kurierskich oraz firm transportowych.
GlobKurier.pl jako broker usług kurierskich angażuje zarówno osoby indywidualne, jak i klientów biznesowych. Dzięki zaawansowanym możliwością platformy każda wysyłka jest doręczona szybko i sprawnie, a współpraca z wieloma przewoźnikami (50 kurierów) takimi jak: DPD, DHL, UPS, Geis, GLS czy Inpost uatrakcyjnia i optymalizuje wyszukanie odpowiedniego przewozu dla każdego konsumenta.