Jak zapakować paczkę w 7 krokach?
ZAREJESTRUJ SIĘ
Być może twoja dzisiejsza wiedza na temat jak zapakować paczkę jest kompletna. Jednak jeśli dopiero zaczynasz pracę z klientem online, przygotowane przeze mnie proste rady powinny być pomocne.
Prowadząc biznes internetowy musiałeś rozwiązać problem jak zapakować paczkę przed wysyłką. Nieodpowiednie spakowanie towaru może mieć opłakane skutki: zawartość przesyłki może ulec uszkodzeniu, klient zwróci paczkę, zawartość lub jej część mogą się zgubić, nie otrzymasz zwrotu z ubezpieczenia, reklamacja będzie utrudniona lub nawet niemożliwa. Kiedy wszystkie, nawet drobne niedociągnięcia w pakowaniu mogą zadziałać na twoją niekorzyść, warto upewnić się, że paczka była solidnie zapakowana i o niczym nie zapomniałeś.
Spis treści
Siedem kroków by perfekcyjnie zapakować paczkę
Poniższe 7 prostych kroków sprawi, że już nigdy o niczym nie zapomnisz! Cały proces zajmuje nie więcej niż pół godziny. Wysyłając towar hurtowo możesz ten czas (dla pojedynczej przesyłki) jeszcze poprawić.
Do stworzenia swojej perfekcyjnej przesyłki przydadzą się:
- szeroka taśma pakowna,
- folia stretch,
- etykiety,
- folia bąbelkowa,
- kawałki tektury,
- gazety,
- odpowiedni karton.
-
1. Przygotuj kopię etykiety
Wbrew pozorom jest to jeden z najważniejszych i często pomijanych elementów. W razie zaginięcia paczki lub jej uszkodzenia, kopia etykiety znajdująca się wewnątrz pakunku może stać się niezbędna. Koniecznie zaopatrz etykietę w
– swoje dane teleadresowe – to znacznie przyspieszy kontakt.
– spis zawartości.
Etykieta zawierająca wszystkie te elementy ułatwi odnalezienie zagubionej przesyłki lub jej elementów, które wypadły przy uszkodzeniu
-
2. Dopasuj odpowiedni karton
Idealną sytuacją jest ta, w której wykorzystasz oryginalne opakowanie. Niestety, nie zawsze masz go pod ręką. Możesz wtedy skorzystać z kartonu po innym produkcie lub zakupić nowy.Tu ważna uwaga: Zwróć uwagę na to, aby jego gabaryty nie były dużo większe od wysyłanego przedmiotu – im mniej będzie w nim przestrzeni na przemieszczanie się towaru, tym lepiej. Zmniejsza to jego szanse na uszkodzenie.Ważne jest również to, aby karton był możliwie gruby, sztywny, solidny i w prostopadłościennym kształcie. Takie opakowanie ma mniejsze szanse na pęknięcie, przedarcie czy przedziurawienie. Jeśli zdecydujesz się na przesyłkę niestandardową (wysyłając np. rower), bo nie możesz dopasować kartonu, pamiętaj o pozostałych punktach zabezpieczenia.
-
3. Zabezpiecz wszystkie przedmioty w paczce
Jest to najważniejszy punkt dla tych, którzy wysyłają kilka przedmiotów w jednym kartonie. Zwłaszcza, jeżeli są to przedmioty delikatne, jak szkło czy porcelana, albo łatwo ulegające zarysowaniom.
Każdemu elementowi zawartości paczki należy poświęcić w takim wypadku chwilę uwagi i owinąć go dokładnie, na przykład papierem czy tekturą, a najlepiej: folią bąbelkową.
Jeśli obawiasz się zawilgocenia zawartości, możesz każdy przedmiot dodatkowo opakować workiem foliowym.
-
4. Wypełnij każdą pustą przestrzeń kartonu
To działanie zapobiegnie poruszaniu się towaru lub towarów wewnątrz przesyłki. Skutkiem unieruchomienia będzie zmniejszona podatność na uszkodzenia. Najtańszym i najłatwiej dostępnym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest użycie starych gazet, których stronice możesz pozgniatać w kulki. Równie dobrze do tego celu może posłużyć folia bąbelkowa lub kulki styropianowe. Chodzi tu o szczelne wypełnieni przestrzeni.
-
5. Szczelnie zaklej swoją przesyłkę
Zdarza się, że do zaklejenia kartonu użyta zostaje zbyt słaba taśma, która pęka w czasie transportu. By uniknąć takiej ewentualności, najlepiej do sklejania paczki użyć mocnej i szerokiej taśmy pakownej. Sklej karton nie tylko na miejscach, w których się go zamyka. Dla pewności najlepiej owinąć go taśmą jeszcze kilkakrotnie dookoła, co wzmocni jego wytrzymałość. Dobrą ochronę zapewni też folia stretch (UWAGA: owinięcie przesyłki folią może, ale nie musi spowodować uznanie przesyłki za niestandardową, co wiąże się z dodatkowymi kosztami). Pamiętaj, aby pozostawić miejsce na adres odbiorcy.
-
6. Naklej odpowiednie etykiety na zewnątrz pakunku
Etykietę dobrze jest nakleić w widocznym miejscu na zewnątrz paczki (lecz nie na szwach czy zamknięciach kartonu) oraz odpowiednio zabezpieczyć. Może się zdarzyć, że etykieta zostanie uszkodzona lub zagubiona. Dlatego dla pewności dane adresowe odbiorcy możesz także umieścić w widocznym miejscu na samym kartonie.
Szansa na to, że oba ulegną zniszczeniu jest niemal zerowa. Dobrym pomysłem jest opatrzenie przesyłki specjalnymi piktogramami, które wskazują dół paczki czy informują o jej formie czy delikatności. Pamiętaj, że kurier potrafi czytać i zwróci uwagę na napis „ostrożnie!” zanim rzuci go do samochodu.
-
7. Skorzystaj z ubezpieczenia
Coraz więcej osób wysyłających paczki korzysta z tej opcji bo bywa bardzo przydatna. Szczególnie wtedy, kiedy wysyłana paczka ma dużą wartość. Ubezpieczenie pokrywa wszelkie szkody wynikające z zaniedbań firmy przewozowej, czyli uszkodzenia oraz zaginięcia. Aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, konieczne jest aby twoja paczka pozostała bez zarzutu. Jeśli zostanie spakowana zgodnie z moją instrukcją, na pewno dotrze na miejsce bezpiecznie, ale w końcu „przezorny zawsze ubezpieczony”.
Pakowanie paczki i jej wysyłanie nie są aż tak wymagające, jak mogłoby się wydawać.
Mając przed oczyma tą listę 7 kroków, wszystkie przydatne materiały pod ręką oraz pół godziny wolnego czasu, każdy jest w stanie stworzyć swoją perfekcyjną przesyłkę, którą nasi kurierzy z przyjemnością przekażą odbiorcy bezpiecznie i w całości.
GlobKurier.pl
GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl