Wysyłka paczek do Niemiec
W aktualnej rzeczywistości, pełnej ograniczeń dotyczących przemieszczania się, wiedza o prawidłowym przebiegu procesu wysłania paczki jest bezcenna. Znajomość kilku prostych zasad może uchronić nas przed uciążliwymi aspektami administracyjnymi, a baza sprawdzonych kurierów zagwarantuje sprawność i bezpieczeństwo. W dzisiejszym poradniku skupimy się na kierunku zachodnim. Wysyłka paczek do Niemiec, jak każda przesyłka międzynarodowa, wymaga wykonania od nadawcy pewnej sekwencji kroków, które teraz przejdziemy wspólnie.
Spis treści
Krok 1 – Pakowanie i parametry
Każdy pakunek, zwłaszcza na trasie międzykrajowej, narażony jest na potencjalne zagrożenia. Nawet profesjonalna firma kurierska nie jest w stanie przewidzieć wszystkich komplikacji, a te piętrzą się wraz z każdym przejechanym kilometrem i przekroczoną granicą. Należy pamiętać, że nasza wysyłka przejdzie także swój etap w sortowni, gdzie wskutek pośpiechu, zaniedbania lub nieuwagi, może zostać nienależycie potraktowana. Dlatego tak istotne jest poprawne zapakowanie przedmiotu nadania.
Na początek warto upewnić się, że obiekty, które zamierzamy umieścić w paczce, nie przysporzą nam kłopotów. Istnieje bowiem specjalna lista przedmiotów wyłącznych z tego typu usług. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, przejrzyj wspomniany spis lub skontaktuj się ze specjalistą. Jest natomiast jedna rzecz, którą zawsze warto zlokalizować w kartonie- kopia etykiety. Ten zapasowy dokument z informacjami teleadresowymi oraz wykazem zawartości, znacznie złagodzi chaos powstały przy zagubieniu lub uszkodzeniu paczki.
Kolejnym etapem jest dopasowanie zewnętrznej warstwy ochronnej, a jej idealnym odpowiednikiem będzie karton o wymiarach prostopadłościanu. Pamiętaj, że im grubszy i mocniejszy materiał (co najmniej 3 warstwy), tym bezpieczniejsza jest zawartość, ale równie istotny jest sam rozmiar. Zbyt dużo wolnej powierzchni w środku to błąd, który podnosi ryzyko uszkodzenia.
Istnieje wiele prostych i tanich sposobów na szczelne wypełnienie paczki:
- zmięte gazety- tanie i ekologiczne,
- folia stretch- łatwa w formowaniu,
- folia bąbelkowa- duży stopień ochrony i możliwość ponownego zastosowania,
- pianka polietylenowa- idealna dla wrażliwych powierzchni,
- folia antystatyczna- używana przy transporcie sprzętu elektronicznego,
- poduszki z powietrzem- lekkie oraz wytrzymałe,
- wypełniacz tekturowy- zapewniają pewną stabilizację,
- flopak- szczelne wypełnienie pustych powierzchni.
Jeżeli np. nasza wysyłka zawiera więcej niż jeden element, wskazane jest indywidualne zabezpieczenie każdej pojedynczej sztuki, stosując na przykład folię bąbelkową. Dzięki takiemu działaniu unikniemy zarysowań, otarć lub ukruszeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również użycie specjalnych tekturowych przekładek, które oddzielają poszczególne przedmioty i zapobiegają wzajemnemu kontaktowi.
Kiedy nasz karton jest już kompletny, czas na jego dokładne zaklejenie. Pamiętajmy, że podróż będzie długa i wymagająca, dlatego warto zaopatrzyć się w taśmę pakowną. Specjalnie przystosowany materiał taśmy jest odporny na wahania temperatur, warunki atmosferyczne i gwarantuje trwałość. Dla większych oraz cięższych paczek powstał specjalny rodzaj taśmy zbrojonej, o dodatkowym składniku włókna szklanego. Alternatywą jest wybór folii stretch i dokładne jej owinięcie wokół pudła.
Na koniec pozostaje umieszczenie etykiety informacyjnej tak, aby nie ingerować w miejsca wrażliwe paczki, czyli wszelkie szwy lub zamknięcia. Jeśli chcemy poinformować kuriera o zawartości lub zaznaczyć szczególną ostrożność w obsłudze pakunku, warto umieścić na nim odpowiednie piktogramy. Więcej porad na temat pakowania znajdziesz tutaj.
Pudełko jest przygotowane i nie wymaga już ingerencji z naszej strony. Na tym etapie bardzo ważne jest dokładne zmierzenie wszelkich wymiarów, co pozwoli na przedstawienie wyceny usługi oraz zasad jej realizacji.
W tym celu potrzebujemy następujące dane:
- skąd i dokąd wyrusza nasza paczka,
- długość w centymetrach,
- szerokość w centymetrach,
- wysokość w centymetrach,
- waga w kilogramach,
- ilość sztuk.
Firmy kurierskie obsługują setki przekazanych im paczek. Dzięki takiemu zestawowi informacji możliwe jest optymalne oraz sprawne, a co najważniejsze, wyważone pod względem kosztów, zarządzanie transportem.
Krok 2 – adres to podstawa
W celu szybkiego i skutecznego dotarcia przesyłki od nadawcy do odbiorcy konieczne jest zwarcie pełnych i prawidłowych danych adresowych. To z pozoru proste zadanie, powoduje wiele zamieszania i niepotrzebnych komplikacji, dlatego warto przeprowadzić całą czynność starannie i bez pośpiechu.
Rozpoczynamy od poprawnego adresu nadawcy, który powinien zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę firmy,
- ulicę oraz numer domu/mieszkania/lokalu,
- kod pocztowy,
- miejscowość,
- kraj,
- numer telefonu,
- e-mail.
Wszelkie dane warto także umieścić w lewym górnym rogu naszej przesyłki, w sposób czytelny i widoczny. Kierujemy się zasadą – im więcej informacji, tym mniej nieporozumień. Jasne i klarowne oświadczenie usprawni cały proces od momentu odbioru przez kuriera po dostawę lub wyjaśnianie ewentualnych nieścisłości.
Teraz zajmiemy się uzupełnieniem danych odbiorcy, w sytuacji gdy miejsce docelowe przesyłki to Niemcy. Zanim jednak zabierzemy się do działania, kilka cennych wskazówek. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy kraj ma własny system zapisywania kodów pocztowych i tak jest również w przypadku naszych zachodnich sąsiadów. W dużym uproszczeniu rozłożenie kodów można zobrazować literą C, która rozpoczyna się w obszarze Berlina (0) i sąsiadujących rejonów, idzie ku granicy północnej (1,2), następnie zachodniej (3,4,5,6,7), południowej (8), by znowu kierować się do góry (9).
Prawidłowy kod pocztowy Niemczech jest ciągiem pięciu cyfr, z których dwie pierwsze reprezentują region, a pozostałe konkretny rewir pocztowy. Taka metoda skutkuje sprawnością i skutecznością w doręczaniu przesyłek. Nie ma zatem konieczności, w przeciwieństwie do systemu polskiego, stosowania myślników lub innego rodzaju przerw pomiędzy poszczególnymi cyframi.
Osoby, które planują nadać przedmioty do Berlina, będą posługiwać się kodami kreskowymi w zakresie od 10115 do 14199 (nie wszystkie kombinacje występują). Z uwagi na wielkość i złożoność stolicy Niemiec, występuje tutaj aż 191 różnych kodów, dlatego zalecana jest szczególna uwaga przy adresowaniu paczki w te rejony kraju.
Zasady zawierające spis niezbędnych danych adresata praktycznie się nie zmieniają.
W sytuacji ręcznego wpisywania danych pamiętajmy, że należy je umieścić w prawym dolnym rogu i powinny zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę firmy,
- ulicę oraz numer domu/mieszkania/lokalu,
- kod pocztowy,
- miejscowość,
- kraj,
- numer telefonu,
- e-mail.
Krok 3 – wysyłka paczek do Niemiec – zamów kuriera
Wybór właściwej firmy zajmującej się doręczaniem paczek jest kluczowy dla sprawnego i efektywnego procesu. Obecnie profesjonalny, rzetelny i tani kurier, wbrew pozorom, nie jest trudny do znalezienia. Wyspecjalizowane strony, takie jak na przykład GlobKurier.pl, są już praktycznie kompleksowymi centrami wysyłki. Dzięki wcześniej przygotowanym informacjom dotyczącym paczki otrzymujemy szybką wycenę interesującej nas usługi, a nam pozostaje jedynie wybór najlepszej opcji z rankingu kurierów.
Korzystając z podpowiedzi zawartych w tym informatorze, z pewnością poradzimy sobie z prawidłowym i pewnym zabezpieczeniem oraz zaadresowaniem naszego pakunku. Całą resztą zajmą się zawodowcy!
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl