Jak realnie pomóc Ukrainie?
Konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą trwa. Już od przeszło miesiąca Ukraińcy dzielnie bronią swoich miast przed atakiem rosyjskiego najeźdźcy. Polacy nie pozostają bierni wobec cierpienia, jakie spadło na sąsiadów ze wschodu. Pomagamy, jak możemy, organizując zbiórki pieniężne czy żywnościowe oraz przyjmując Ukraińców pod swoje dachy. Ale czy to wystarczy? Jak realnie pomóc Ukrainie? To pytanie zadaje sobie chyba każdy z nas. Postarajmy się na nie odpowiedzieć.
Spis treści
Zbiórki pieniężne na rzecz Ukrainy. Uruchomiło je kilkadziesiąt organizacji!
Zaraz po rozpoczęciu wojny ruszyło kilkadziesiąt zbiórek pieniężnych na rzecz walczącej Ukrainy. Wśród prowadzących je organizacji znalazł się m.in. Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna oraz Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy. Czy wpłacając pieniądze tym organizacjom, realnie pomagamy Ukraińcom? Tak! W obliczu wojny wsparcie finansowe dla broniącego się przed agresorem kraju jest niezbędne! Warto jednak zweryfikować organizację, której przekażemy nasze środki. Zawsze znajdą się bowiem osoby, które będą chciały skorzystać na czyjejś tragedii. W ostatnim czasie można było zresztą zauważyć masową rejestrację domen, na których rzekomo miały być prowadzone zbiórki dla Ukrainy. Niestety znaczna ich część okazała się fałszywa.
Zapewnienie tymczasowego lokum
Wiele osób uciekających przed wojną w Ukrainie, a są to głównie matki z dziećmi oraz osoby starsze, nie wie, gdzie się podziać po przekroczeniu polskiej granicy. Nie mają tutaj swoich krewnych ani przyjaciół, u których mogliby się zatrzymać choćby na te kilka dni. Na szczęście Polacy i w tym aspekcie wykazali się ogromną empatią i solidarnością ze wschodnimi sąsiadami. Wielu z nas postanowiło ugościć ukraińskie rodziny w swoich domach. Dzięki temu w Polsce, mimo ogromnego napływu uciekającej przed wojną ludności, nie trzeba tworzyć obozów dla uchodźców.
Pomoc na granicy
Uchodźcy bezpośrednio po przekroczeniu granicy ukraińsko– polskiej otrzymują pomoc humanitarną i medyczną. Mogą liczyć na ciepły posiłek i odpocząć przed dalszą podróżą. W specjalnie utworzonych punktach recepcyjnych otrzymują też informację prawną. Nie muszą martwić się legalnością swojego pobytu ani brakiem zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19. Żaden obywatel Ukrainy nie zostaje odesłany na tereny ogarnięte wojną, nawet pomimo braku stosownych dokumentów.
Pomoc medyczna
Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, nawet nie będąc objętymi ubezpieczeniem zdrowotnym – tak ustaliło Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z NFZ. Koszty związane z leczeniem uciekających przed wojną obywateli Ukrainy w całości pokrywa państwo, a świadczenia za usługi są rozliczane według aktualnie obowiązujących stawek. Na co w ramach bezpłatnej opieki medycznej mogą liczyć Ukraińcy? Pakiet świadczeń obejmuje leki i wyroby medyczne, pobyty w szpitalu oraz wizyty lekarskie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dotyczy to jednak wyłącznie placówek mających kontrakty z NFZ.
Pomoc w znalezieniu zatrudnienia
Język ukraiński słyszany na ulicach polskich miast to żadna nowość. Jeszcze zanim nastała wojna, wielu Ukraińców przyjeżdżało do Polski w celu podjęcia tutaj zatrudnienia. Z uwagi na trwający konflikt zbrojny rządzący przygotowują nowe projekty, by znalezienie pracy w naszym kraju, było dla nich jeszcze łatwiejsze.
Bezpłatna nauka języka polskiego
Od początku rosyjskiej inwazji naszą granicę przeszło lub przejechało ponad 2 miliony Ukraińców. Nawet jeżeli wojna niebawem się skończy, Ukraińcy nie będą mieli do czego wracać, ponieważ ich domy zostały doszczętnie zniszczone. Można więc przypuszczać, że będą chcieli zostać u nas na dłużej i spróbują się zasymilować. Jak możemy im w tym pomóc? Na przykład organizując bezpłatne lekcje języka polskiego. Z taką inicjatywą wyszło już wiele organizacji – W Warszawie Fundacja Ocalenie, w Szczecinie Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, w Białymstoku Fundacja Dialog i Politechnika Białostocka, w Sopocie Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców. Podczas prowadzonych zajęć kursanci uczą się postaw języka polskiego, w tym słów i zwrotów, które mają im ułatwić codzienną komunikację.
Pomoc psychologiczna
Wojna jest traumatycznym przeżyciem, mogącym odcisnąć trwały ślad na psychice. Wielu Ukraińców musiało z dnia na dzień opuścić swoje domy, często także bliskich, którzy z różnych względów nie mogli uciekać razem z nimi. Wychodząc naprzeciw potrzebom uchodźców, wiele organizacji uruchomiło specjalne infolinie, pod którymi mogą oni uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne, również w języku ukraińskim.
Gotowość udzielenia pomocy można zgłosić na specjalnej platformie
Wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę ruszyła specjalna, rządowa platforma, na której Polacy mogą zgłaszać chęć udzielenia pomocy Ukraińcom. Platforma pomagamukrainie.gov.pl jest dedykowana zarówno osobom szukającym pomocy, jak i tym chcącym udzielić wsparcia. Do akcji pomocowej mogą włączyć się zarówno osoby prywatne, jak i firmy, samorządy czy organizacje pozarządowe. Formy pomocy mogą być różne – od zapewnienia noclegu, transportu, żywności, środków higienicznych, po zatrudnienie i wsparcie finansowe. Platforma jest bogatym źródłem wiedzy na temat oficjalnie prowadzonych zbiorek czy produktów, jakie są teraz najbardziej potrzebne.
Podsumowanie
Patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak realnie pomagać Ukrainie? Choć tak naprawdę już to robimy. Od początku wojny jesteśmy świadkami społecznej mobilizacji. Pomagają wszyscy – polski rząd, samorządy, organizacje pozarządowe i przede wszystkim osoby prywatne. Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na wszelkie formy pomocy – od tymczasowego zakwaterowania, po żywność, leki i pomoc medyczną. Organizujemy zbiórki pieniężne, rzeczowe, pomoc psychologiczną i bezpłatne lekcje języka polskiego. Polacy masowo przyjmują gości z Ukrainy do swoich domów, chcąc tym samym pokazać swoją solidarność z walczącymi sąsiadami.
Otrzymujemy wiele zapytań dotyczących tego, czy firmy kurierskie i transportowe realizują zlecenia na wybranym kierunku. Informujemy, że w wyniku konfliktu zbrojnego wstrzymane tymczasowo zostały usługi z i do Ukrainy oraz usługi do Rosji i Białorusi. Na bieżąco monitorujemy sytuacje związaną z atakiem militarnym na terytorium wolnej Ukrainy i reakcje branży logistyczno-transportowej. Więcej informacji na z branży kurierskiej i transportowej w związku z aktualną sytuacją na Ukrainie możesz znaleźć tutaj.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl