Alkohol na prezent. Wysyłka alkoholu kurierem
To był ciężki rok… wszyscy z utęsknieniem czekamy na święta i chwilę odpoczynku, więc czy ktoś może nas winić, kiedy chcemy spędzić sezon świąteczny z drinkiem (lub dwoma) w ręku? Jako że dystans społeczny jest wciąż rekomendowany, spotkania i imprezy świąteczne należy ograniczyć do minimum. Nie oznacza to jednak zupełnej rezygnacji z celebracji świąt. Wysyłanie alkoholu do bliskich może być idealnym prezentem. Butelka szampana, kuszący nowy smak ginu, czy regionalne piwo? Alkohol w prezencie z pewnością umili mroźne wieczory przy choince wszystkim Twoim bliskim.
Spis treści
Czy można wysłać alkohol kurierem?
Samodzielne wysyłanie alkoholu, jako osoba fizyczna innym osobom może okazać się nieco trudniejsze. Pamiętaj, że w większości firm kurierskich zastrzega, że w ramach standardowej wysyłki, nie można przesyłać alkoholu. To łatwo tłukący się, płynny produkt, który w przypadku upadku może rozbić się i uszkodzić inne paczki. Przewóz alkoholi, artykułów tytoniowych i e-papierosów jest zakazany. Listy towarów wykluczonych z transportu wynikają z obowiązującego prawa, ale też z wewnętrznych regulaminów poszczególnych firm przewozowych.
Przeczytaj więcej: Towary wykluczone z usług krierskich
Pamiętajmy, że pracownicy firmy kurierskiej nie kontrolują każdej paczki, nie sprawdzają jej i nie monitorują zwartości. Klienci wysyłają alkohol na prezent, muszą jednak liczyć się z tym, że w przypadku uszkodzeń mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowej usługi i dokładne oznaczenie paczki, co jednocześnie zwiększa koszt wysyłki alkoholu. Sam proces pakowania alkoholu musi spełniać określone normy, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu. Oklejenie kartonu etykietą “uwaga szkło” bądź “fragile” kurier będzie stosował pewne środki ostrożności względem takiej paczki. Taką formę proponują czołowi przewoźnicy: DHL, DPD, UPS.
Wysyłka towarów niebezpiecznych ↴
GlobKurier jest w stanie zagwarantować transport nawet najbardziej wymagających towarów
Przeczytaj więcej → O transporcie towarów niebezpiecznych
Wysyłka alkoholu w Europie?
Zakaz przesyłania alkoholu usługą kurierską za granicę wynika głównie ze skomplikowanych kwestii akcyzowych i podatkowych. UPS stworzył specjalną ofertę, w której proponuje firmom międzynarodowy przewóz alkoholi w szklanych butelkach na specjalnych warunkach. Taka wysyłka może być realizowana wyłącznie na podstawie umowy. Klient musi posiadać licencję i być upoważniony do sprzedaży napojów alkoholowych w świetle obowiązującego prawa. Tym samym jest to usługa wyłącznie kontraktowana. Same regulacje prawne na linii nadawca-przewoźnik to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze specyficzne przygotowanie przesyłki, czyli wyraźne oznaczenie paczki i stworzenie dokumentacji. W paczce może być przewożony wyłącznie alkohol i nie ma możliwości łączenia go z innymi produktami. UPS proponuje także specjalne ochronne opakowania na butelki, które można zakupić bezpośrednio u przewoźnika. Co oczywiste, paczki mogą być odbierane wyłącznie przez uprawnione osoby, w przypadku takich wysyłek konieczny jest podpis osoby dorosłej. Jest to usługa dedykowana firmom, zwykła osoba fizyczna nie może zrealizować wysyłki alkoholu za granicę.
Sprzedawcy internetowi mają odpowiednie licencje i posiadają gruntowną wiedzę na temat najlepszych praktyk wysyłkowych dla wszystkich miejsc docelowych, do których wysyłają towary. Kupowanie alkoholi przez Internet daje również znacznie szerszy wachlarz opcji. Zamawianie online przenosi ciężar wysyłki alkoholu z klienta na producenta. Należy wziąć pod uwagę, że niektóre kraje utrudniają import lub eksport alkoholu. Unia Europejska często prowadzi politykę biurokratyczną, która spowalnia proces transportu alkoholu, a niektóre kraje islamskie w ogóle nie dopuszczają żadnych produktów alkoholowych.
Wysyłka alkoholu za granicę – jak zapakować alkohol do wysłania?
Alkohol da zapakować się tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Upewnienie się, że koktajle nie dotrą wstrząśnięte i zmieszane, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Rynek oferuje mnogość materiałów amortyzujących, dzięki czemu transport szkła jest łatwiejszy. Po pierwsze, pakuj nie więcej niż dwie butelki w tej samej paczce. Zaleca się zawinięcie każdej butelki w polietylen, folię bąbelkową lub inny materiał amortyzujący wstrząsy i dokładne zaklejenie całości taśmą. Następnie należy wypełnić puste miejsce w pudełku materiałami ochronnymi, aby zapobiec przemieszczaniu się zawartości podczas transportu. Użyj wypełniaczy, papieru, folii, innych miękkich elementów, które jednocześnie nie porysują butelki. Upewnij się, że spód pudełka jest całkowicie bezpieczny. Do tego zastosowania idealnie nadaje się dwuwarstwowa tektura falista.
Po zaklejeniu należy odpowiednio oznaczyć pudełko, aby było jasne, że z przedmiotami w środku należy obchodzić się ostrożnie. Koniecznie oznacz paczkę jako „FRAGILE”. Niektórzy sprzedawcy detaliczni sprzedają materiały do pakowania butelek specjalnie do podróży lotniczych, takie jak pudełka kartonowe z amortyzującymi wstawkami i folia bąbelkowa. Być może warto ułatwić sobie sprawę i wykorzystać je do pakowania i wysyłki alkoholu na prezent?
Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.