Co można wysłać w paczce do uk po brexicie?
Co można wysłać w paczce do UK po Brexicie? Takie pytanie wciąż zadaje sobie wiele osób. Wyjście Wielkiej Brytanii było wstrząsem dla europejskiej polityki i musiało w końcu przełożyć się na codzienność firm i osób fizycznych. Sprawę jeszcze bardziej skomplikowały przepisy przejściowe, które wprowadzono dla ułatwienia rozstania się Zjednoczonego Królestwa z krajami Unii Europejskiej. Oczywiście skutki decyzji Brytyjczyków dotknęły także Polaków. O czym warto wiedzieć przed wysłaniem paczki do Londynu, Glasgow lub Liverpoolu? Podpowiadamy.
Spis treści
Brexit a wysyłka paczek: podstawowe informacje
Czego możemy się spodziewać przy wysyłce paczki do Anglii po Brexicie? Przede wszystkim warto kilka słów poświęcić samemu opuszczeniu Unii Europejskiej przez wyspiarski kraj. Jest to istotne nie tylko z uwagi na relacje handlowe Polski z Wielką Brytanią, ale również z uwagi na to, że jej terytorium zamieszkuje wielu Polaków.
Czemu nasza paczka do UK po Brexicie może mieć wydłużoną drogę do adresata? Samo pojęcie ma znaczący źródłosłów: połączenie ‘’Britain’’ i ‘’exit’’ wiele mówi o sytuacji, która powstała po 31 stycznia 2020 r. To wówczas Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Jednocześnie pozbyła się wszelkich praw i korzyści, które związane były z członkostwem we wspólnocie.
Jednym z problemów stała się kwestia przesyłania towarów pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią i z powrotem. Warto w tym kontekście pamiętać o następujących faktach:
- Do początku 2021 r. trwał okres przejściowy relacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Zmieniły się zatem zasady handlu i wymiany międzynarodowej.
- Po zakończeniu okresu przejściowego doszło do powstania utrudnień handlowych i celnych, których nie znano od bardzo dawna.
- Nowa sytuacja w zakresie wysyłania paczek na Wyspy Brytyjskie sprawia wiele trudności firmom i osobom fizycznym. Dotychczas przyzwyczajono się do znacznych ułatwień, teraz należy z nich zrezygnować. Także przesyłka z Wielkiej Brytanii do Polski może mieć utrudnioną drogę do celu.
Czego nie można wysyłać w paczce do Anglii po Brexicie?
Co nie może się znaleźć wewnątrz paczki do Anglii? Brexit stał się procesem, który bardzo mocno wpłynął na życie codzienne. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób fizycznych. Najpierw warto zastanowić się nad tymi towarami, które nie dotrą na Wyspy Brytyjskie za pośrednictwem standardowej przesyłki. Oczywiście nie można przesłać towarów, które związane są z łamaniem prawa lub obarczone dodatkowymi obostrzeniami. Chodzi o broń, materiały wybuchowe i narkotyki, ale także:
- dzieła sztuki;
- żywe zwierzęta;
- żywe rośliny;
- szczątki zwierząt i ludzi;
- używki;
- leki na receptę.
Nie można także przesłać tych towarów, które wymienione są w regulaminach firm przewozowych. Warto się z nimi dokładnie zapoznać przed skorzystaniem z oferty danej firmy.
Wysyłka żywności w paczkach do Wielkiej Brytanii
Problematyczna stała się także wysyłka żywności w paczkach na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Obecnie nie można wysłać choćby takich towarów, jak:
- kawa;
- herbata;
- konserwy;
- słodycze;
- produkty nietrwałe;
- nabiał;
- produkty związane z tworzeniem ryzyka fitosanitarnego.
Co można wysłać w paczce do Anglii po Brexicie?
Co można wysłać w paczce do UK po Brexicie? Bardzo często można się tutaj spotkać z podziałem na towary, które z całą pewnością można wysłać na terytorium Wielkiej Brytanii, ale także produkty obarczone pewnym ryzykiem. Bardzo ważne jest w tym przypadku sprawdzenie dokumentów celnych i regulaminów przewoźnika. Zdarza się także, że wpisanie niektórych towarów do formularza zamówienia u przewoźnika jest związane z jego automatycznym odrzuceniem.
Z pewnością wśród towarów wysyłanych w paczkach do Wielkiej Brytanii mogą się znaleźć takie, które nie powodują trudności lub zagrożenia fitosanitarnego. Chodzi np. o książki lub artykuły papierowe. Istnieje także możliwość przesyłania kosmetyków i substancji niezabronionych. Warunkiem jest jednak to, że znajdują się w hermetycznie zamkniętym opakowaniu. Przesyłka do Anglii może także zawierać np.:
- ubrania;
- ozdoby;
- akcesoria elektroniczne;
- artykuły AGD;
- zabawki.
Istnieją także kategorie produktów, które można wprawdzie wysłać, ale robi się to na własną odpowiedzialność. Przykładem niech będą używki takie, jak alkohol lub papierosy. Można je przewozić przez granicę wtedy, gdy pozostają w określonych prawem ilościach. Dlatego wiele osób sądzi, że można je umieścić także w paczce wysyłanej do Wielkiej Brytanii. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się więcej na temat regulaminów ustalanych przez firmy przewozowe. Pozwoli to na uniknięcie nieporozumień i rozczarowań.
Jak wysłać paczkę do Anglii po Brexicie?
W jaki sposób powinna zostać nadana paczka do Anglii? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dotyczy to wysłania towaru już poza obszar Unii Europejskiej. Chociaż przywykliśmy do tego, że Wielka Brytania jest bardzo bliskim partnerem w relacjach gospodarczych i politycznych, to po Brexicie wiele się tutaj zmieniło. Nadszedł czas obostrzeń, ale i konieczności wypełniania licznych dokumentów i deklaracji.
Podstawowym elementem będzie w tym przypadku konieczność odbycia odprawy celnej. Nie ma możliwości jej uniknięcia. Dodatkowo paczka do Anglii musi posiadać poprawnie wypełnioną dokumentację celną. Jej brak lub błędy spowodują, że pakunek nie przejdzie testu weryfikacji. Warto wreszcie pamiętać o tym, że generuje to dodatkowe koszty. Dotyczą one oclenia towaru i poniesienia kosztów podatku VAT. Niektóre towary wymagają dodatkowych dokumentów i zezwoleń takich, jak choćby numer EORI.
Kiedy trzeba wnosić opłatę celną?
Okazuje się, że niemal każda paczka do Anglii wymaga uiszczenia opłat celnych. Nie podlegają im jedynie koperty z dokumentami. W innych przypadkach niezbędne będzie uiszczenie opłaty celnej eksportowej. Najczęściej zawiera się ona już w cenie wysyłki. Firmy przewozowe nie mają wpływu na naliczanie tego typu opłat, które znacząco zwiększają koszt całej operacji.
Ile trwa transport przesyłek po Brexicie?
Ile będzie trwała wysyłka paczki do Anglii? Wybór przewoźnika warunkuje czas niezbędny dla przekazania towaru od nadawcy do odbiorcy. W przypadku wielu firm standardem będzie czas oczekiwania trwający ok. tygodnia. Ma na to wpływ także sprawność działania organów administracyjnych, które nie zawsze dobrze radzą sobie ze swoimi zadaniami po Brexicie. Bardzo istotne jest wreszcie to, aby poprawnie wypełnić wszelkie dokumenty. Niestety, ale zdarzają się nawet pomyłki poprawnym zaadresowaniu przesyłki. Oczywiście także one sprawiają, że dotarcie towaru na czas jest utrudnione.
Paczka z UK do Polski. Co warto wiedzieć?
Chcesz przesłać słodycze z Anglii do Polski? W jaki sposób dostarczyć książki lub pamiątki? Przesyłki z UK najlepiej jest nadawać za pośrednictwem kuriera. Również w tym przypadku po Brexicie obowiązują zmiany. Należy więc zwracać uwagę na ustalenia zawarte w dokumentach celnych i obecne w regulaminach firm przewozowych.
O czym jeszcze warto pamiętać? Co do zasady wybór oferty kurierskiej jest związany z dłuższym lub krótszym czasem dostarczenia produktu do Polski. W przypadku niektórych opcji trzeba na to czekać ok. 3 dni, ale inne opcje wymagają o wiele dłuższego oczekiwania. Należy jednak przyjąć, że także tutaj standardem będzie czas oczekiwania trwający ok. tygodnia. Jednocześnie poszczególne firmy mogą zastrzegać maksymalną wartość przesyłanego towaru.
Jak radzą sobie firmy przewozowe po Brexicie?
Pomimo trudności, które wywołał Brexit, doręczanie przesyłek pomiędzy Wielką Brytanią a Polską w dalszym ciągu jest możliwe. Nie warto więc z tego rezygnować. Dodatkowo transport przesyłek przebiega coraz sprawniej. Pomimo strat związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dobrze rokuje to na przyszłość. To zaś sprawia, że firmy i osoby fizyczne mogą liczyć na to, że ważne dla nich towary bez problemu dotrą do adresatów w Londynie, Manchesterze czy Liverpoolu.
Po wyjściu z Unii trzeba być Alfą i Omegą co można wysłać do Polski i z Polski do Wielkiej Brytanii. Przechodzę wycieczki i ponoszę niezłe koszty, bo ktoś wrzucił mi do paczki dla dzieci ciasteczka i dla mnie prezent, przekraczający 40 euro. Kto o tym wiedział że ciastka to groźne zwierzę?? A teraz bulę kasę do trzech firm, by paczkę odebrać, bo wstyd nie przyjąć i odesłać, a w dodatku idzie to parę tygodni, bo leży sobie w urzędzie celnym. Tak to super działa!