Czym jest i jak działa system ISZTAR i TARIC?
Wielu z nas chciałoby pokusić się o import towarów spoza Unii Europejskiej czy to na własne potrzeby, czy też kupując na firmę. Często chcielibyśmy znać wszystkie koszty, czynniki, ograniczenia, jakie mają wpływ na importowany towar spoza UE. Jednym słowem chcielibyśmy skalkulować czy import danego towaru lub produktu będzie dla nas opłacalny. Wtedy najczęściej rodzi się pytanie: czy eksportując towar poza kraje unijne, nie spotkają mnie niemiłe niespodzianki? W tym celu mogą przyjść nam z pomocą systemy TARIC oraz ISZTAR. Stworzono je właśnie z myślą o osobach, które działają w handlu i potrzebują merytorycznej pomocy.
Co warto o nich wiedzieć? Jak poruszać się wśród skomplikowanych wymagań celnych? Jak zdobyć kody TARIC? Okazuje się, że nie musi to być wcale takie trudne. My zaś posiadamy darmowe narzędzia, które mogą nam dość szybko pomóc. Nauczenie się ich obsługi nie musi zabierać dużej ilości czasu, ale będzie procentowało w przyszłości.
Spis treści
Czym jest TARIC?
Czym jest TARIC? Kody związane z systemem będą nieodzowne podczas prowadzenia działalności handlowej. Dlatego warto nieco bliżej poznać ich specyfikę i znaczenie.
TARIC to Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. System wprowadzony został przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unię Celną. Integruje on wszelkie umowy prawne państw członkowskich Unii Europejskiej, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. Zawiera bazę kodów CN, towarów i stawek celnych obowiązujących w całej Unii Europejskiej.
Nomenklatura TARIC opiera się z kolei na Nomenklaturze Scalonej, w związku z tym jej pierwsze osiem cyfr jest identycznych z kodem CN. TARIC to wspólna taryfa celna Unii Europejskiej, rozszerzona o kolejne dwie cyfry do łącznie dziesięciu, w których zakodowane są informacje o środkach ochronnych obowiązujących dla danego produktu w całej Unii, takich jak np. działania antydumpingowe, zawieszenia cła czy kontyngenty ilościowe. Tak właśnie prezentują się kody TARIC.
System kodu TARIC nie zawiera jednak informacji na temat narodowych podatków takich jak stawki VAT czy akcyzy. System działa w języku angielskim, ale dostępny jest też w języku polskim. Posiada także wiele innych wersji językowych, m.in. wersję niemiecką, francuską czy hiszpańską.
Uzupełnienie informacji o narodowe cła i podatki również może się okazać konieczne. Nie trzeba jednak zbyt mocno przejmować się tym, że system TARIC nie zawiera takich informacji. W branży dobrze znany jest bowiem system Isztar 4, którego zadaniem jest uzupełnienie takich braków.
Jak korzystać ze strony TARIC?
Na stronie: Konsultacja TARIC dostępna są zakładki: środki, informacje geograficzne, rozporządzenie.Wybierając środki, należy wpisać kod taryfy celnej na dany towar oraz z prawej strony jego pochodzenie, poprzez wybranie odpowiedniego kraju. Po zatwierdzeniu i wyszukaniu środków wyświetla się strona ze stawkami celnymi dla danego kraju oraz nr. rozporządzenia i podstawa prawna do stosowania danej stawki. Po jej kliknięciu nastąpi przekierowanie do treści tegoż rozporządzenia czy umowy.
Sporo kłopotów może nam przysporzyć prawidłowa taryfikacja danego produktu i nadanie odpowiedniego kodu taryfy celnej (kodu TARIC). Można to zrobić na kilka sposobów:1. Zdobyć go od kontrahenta zagranicznego, jednak tutaj mogą wystąpić rozbieżności w taryfie celnej danego kraju a taryfą UE.2.Poprosić agencję celną.3.Pokusić się samemu o weryfikację produktu.4.Zwrócić się do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie o wydanie WIT (Wiążącej Informacji taryfowej ) w oparciu o informacje o danym produkcie.
W przypadku wybrania 4 możliwości Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, po rozpatrzeniu wniosku i stwierdzeniu, że zawiera on wszelkie potrzebne informacje, wyda decyzję WIT. Określa w niej kod nomenklatury (CN, TARIC, nomenklatury refundacji lub innej) dla danego towaru.
Wiążąca informacja taryfowa jest ważna przez 3 lata na całym obszarze celnym Unii Europejskiej. Wszystkie decyzje WIT wydane przez państwa członkowskie są publikowane w centralnej bazie EBTI (European Binding Tariff Information).
Organy celne muszą zastosować kod określony w wiążącej informacji taryfowej podczas odprawy celnej towarów. Obowiązkiem zgłaszającego towar do odprawy celnej jest podanie numeru Decyzji WIT w tymże zgłoszeniu celnym.Ten ostatni sposób na pewno z punktu widzenia ekonomicznego firmy jest najkorzystniejszy.
Informacje geograficzne
W systemie TARIC możemy również znaleźć potrzebne nam informacje geograficzne. Ta opcja umożliwia odnalezienie krajów za pomocą wskazanych kryteriów. W momencie, gdy znamy tylko kod ISO kraju, możemy dowiedzieć się, jaki to kraj i jaki jest kod tej grupy krajów. Jeśli brakuje nam natomiast informacji na temat kodu ISO danego kraju, wystarczy wpisać jego nazwę i znajdziemy na ten temat informacje.
Rozporządzenia
Kolejną kategorią, która pojawia się w systemie TARIC jest ‘rozporządzenie’. Wpisując odpowiedni numer dziennika urzędowego oraz jego datę publikacji i zatwierdzeniu powyższych danych można odczytać dane rozporządzenie w formie jednolitego tekstu.
System TARIC z pozoru może wydawać się nieco skomplikowany w obsłudze, jednakże po zapoznaniu się ze stroną, znajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje dotyczące importowania i eksportowania towarów. Dzięki niemu wyszukamy również w przystępny sposób potrzebne nam kody TARIC i będziemy bliżej sukcesu jeśli chodzi o sprawy celno-podatkowe. Oczywiście pozwoli to także na cenną oszczędność czasu.
System kodowania towarów – TARIC kody celne – zastosowanie
System i kod TARIC jest funkcjonalnym narzędziem w przypadku wywozu i wwozu towarów. TARIC pozwala zebrać informacje na temat stawek celnych dla konkretnych kategorii produktowych, a także limity ilościowe, cła wyrównawcze czy wskaźniki antydumpingowe. Informacyjny system TARIC to również baza wiedzy na temat zakazów obowiązujących w imporcie i eksporcie towarów.
Co oznacza system zintegrowanej taryfy celnej (ISZTAR4)?
Isztar – informacyjny system zintegrowanej taryfy celnej (ISZTAR4). Pełna nazwa systemu brzmi: “Harmonized Commodity Description and Coding System” – Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów. Pod pojęciem tym, którego najczęściej stosowanym skrótem jest HS, kryje się uznana na całym świecie nomenklatura jednolitej klasyfikacji produktów. System wdrożony jest w ponad 200 krajach na całym świecie (m.in. w państwach członkowskich UE, w USA, Japonii i Chinach) i obejmuje ponad 5000 grup towarowych. Każdej grupie towarów przyporządkowany jest sześciocyfrowy kod zapewniający jednoznaczną identyfikację.
System został opracowany przez Światową Organizację Celną (World Customs Organisation, WCO). Podstawę implementacji HS stanowi jednakowy dla wszystkich krajów zbiór zasad, zapewniających ujednolicenie standardów klasyfikacji i sposobu jej zastosowania. Zasady te oraz sam system aktualizowane są przez Komitet Systemu Zharmonizowanego, powołany z ramienia Światowej Organizacji Celnej, średnio co 5-6 lat. Następną nowelizację HS wyznaczono na 1 stycznia 2022 roku.
We wszystkich krajach stosujących HS pierwsze sześć cyfr kodu klasyfikacyjnego danego produktu – tj. numer taryfy celnej – jest identycznych. Pierwsze sześć cyfr kodu CN jest zatem identycznych z numerem towaru w nomenklaturze HS, przy czym uzupełniają je dwie kolejne cyfry (siódma i ósma). Co roku, najpóźniej do dnia 31 października w Dzienniku Urzędowym UE publikowana jest zaktualizowana wersja Nomenklatury Scalonej obowiązująca na rok następny, dostępna we wszystkich językach UE.Ośmiocyfrowy kod CN tworzy statystyczny numer towaru, stosowany m.in. przy zgłoszeniach wywozowych oraz w systemie Intrastat.
Jak działa system ISZTAR?
System ISZTAR jest bardziej przejrzysty niż wcześniej opisany TARIC. Można skorzystać z różnych opcji jeśli chodzi o nawigację po nim tak, by dostosować ją do własnych upodobań. Na stronie ISZTAR4 znajduje się informacja, że przeglądarka taryfowa jest utrzymywana przez Departament Ceł Ministerstwa Finansów w ramach Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR 4. Umożliwia ona dostarczenie dla administracji celno-skarbowej oraz wszystkich zainteresowanych instytucji, szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego z zagranicą. W przeglądarce są prezentowane zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC oraz polskie dane jak (podatki VAT i akcyza) oraz niektóre krajowe środki pozataryfowe nie zintegrowane w bazie TARIC. Korzystanie z systemu Isztar jest darmowe i nie wymaga rejestracji.
Isztar taryfa celna – kalkulator taryfowy
W zakładce kalkulator taryfowy, udostępnionym za pomocą web-serwisu — przeglądarki wszystkim użytkownikom zewnętrznym do obliczeń wariantowych. Kalkulacja możliwych wariantów na podstawie niepełnych danych. Serwis dokonuje obliczeń dla wszystkich możliwych do zastosowania środków, z informacją o warunkach ich stosowania. Tam też znajdziemy kalkulator do wyliczenia kod Meursinga,a także kursy walut. Warto dodać, że aplikacja jest bardzo przejrzysta. Można z niej korzystać po uzupełnieniu wskazanych miejsc o podstawowe dane. Taki szacunek nie ma oczywiście charakteru wiążącego. Szacunek potencjalnych kosztów zawsze jest jednak elementem bardzo potrzebnym w prowadzeniu biznesu. Właśnie dlatego warto korzystać z udogodnień,. które oferują systemy TARIC lub właśnie Isztar4.
System Isztar – przeglądarka taryfowa i stawek celnych
W zakładce przeglądarka taryfowa możemy spróbować sami na podstawie XXI sekcji wyszukać odpowiedniego kodu taryfy celnej, ale może to nam zająć sporo czasu, gdyż w każdej sekcji znajdziemy działy, do których należy przeczytać uwagi i noty wyjaśniające. Dla każdego może to być spore wyzwanie. Jeśli nie mamy czasu, zawsze możemy zwrócić się do agencji celnej, która spotyka się z takimi wyzwaniami codziennie. Możemy spróbować odnaleźć również takowy kod na podstawie wyszukiwania tekstowego. Są też noty wyjaśniające do taryfy, a także znając numer kontyngentu, możemy sprawdzić jego obecny status (krytyczny czy też nie).Na tej stronie można znaleźć najistotniejsze informacje dnia. W razie problemów możemy się skontaktować z pomocą.
Isztar w imporcie i eksporcie towarów- korzyści
System Isztar jest niezwykle przydatny w przypadku importu z Chin. Przeglądarka taryfowa pozwala odpowiednio określić kody dla danego produktu, które są niezbędne do dokonania formalności celnych. Bazy aktualizowane są na bieżąco, a przeglądanie taryfy jest intuicyjne.
Nie ma wątpliwości, że system ISZTAR i TARIC stanowi duże ułatwienie podczas importu produktów. Jednak najłatwiej poruszać się po tych system, posiadając wiedzę na temat swoich towarów. W razie potrzeby warto skorzystać ze wsparcia agencji celnej, która dzięki doświadczeniu z łatwością rozwieje wszelkie wątpliwości. Niezależnie od przyjętych metod działania, bazy ISZTAR i TARIC stanowią duże udogodnienie dla podmiotów operujących na rynkach handlowych. Oszczędność czasu i minimalizowanie ryzyka błędów są tu przecież niebywale istotne.
Jacek Derda
Zewnętrzny ekspert ds. handlu międzynarodowego
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl