Czym jest umowa składu?
Firmy transportowe w wielu przypadkach korzystają z umowy składu. Warto w tym przypadku dowiedzieć się więcej na temat tej umowy, która została uregulowana w kodeksie cywilnym i poznać, jak wyglądają strony umowy, a także co może być jej przedmiotem, czy nawet jakie obowiązki ma przedsiębiorca składowy. Ponadto przedstawimy formę umowy składu i terminy jej zawarcia.
Spis treści
Czym jest umowa składu?
Umowa składu jest umową nazwaną, która jest uregulowana i została umieszczona w kodeksie cywilnym, a dokładnie w art. 853-859 (9) k.c. Jest to umowa, w ramach której przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowywania rzeczy ruchomych, które oznaczone są w danej umowie i rzecz jasna za tę usługę otrzymuje wynagrodzenie. Trzeba zauważyć, iż aby umowa składu była za taką uznawana, musi spełniać określone wytyczne. Otóż muszą się w niej znaleźć elementy takie jak:
- zobowiązanie przedsiębiorcy składowego do przechowywania rzeczy ruchomych, które są zawarte w umowie;
- oznaczenie wszystkich rzeczy ruchomych;
- zobowiązanie składającego do zapłaty za przechowywanie wszystkich elementów.
Strony umowy składu – co należy wiedzieć?
Stronami umowy składu są zawsze przedsiębiorca składowy i przedsiębiorca składający bądź też po prostu składający. Przedsiębiorca składowy jest w tym przypadku rozumiany jako strona zobowiązana do przechowywania rzeczy ruchomych. Może być stroną umowy składu, ale pod warunkiem, że w sposób ciągły zajmuje się świadczeniem takich usług, działa profesjonalnie, zarobkowo i na własny rachunek. Oczywiście może zajmować się przy tym inną działalnością gospodarczą. Należy tutaj zauważyć, że sama ustawa nie określa, kto może być składającym. Zatem poza przedsiębiorcą może być to każdy podmiot prawa cywilnego, a więc zarówno jednostka organizacyjna, prawna, czy fizyczna. Składający musi dysponować rzeczami do składu. Zatem trzeba wiedzieć, że umowę składu może zawrzeć osoba będąca właścicielem rzeczy, ale też nie mająca tego tytułu, przy czym musi posiadać rzeczy ruchome.
Przedmiot umowy składu – co może nim być?
Przedmiotem umowy składu może być konkretne świadczenie, gdzie przedsiębiorca wykonuje daną usługę polegającą na składzie rzeczy ruchomych, które rzecz jasna oznaczone są w umowie. Rzecz może być oznaczona, biorąc pod uwagę tożsamość, rodzaj czy gatunek. Co ciekawe przedmiotem składu mogą być nawet zwierzęta, za to nie mogą być nim pieniądze czy papiery wartościowe. Rzecz oznaczona nie może być już zamieniona na żadną inną. W rezultacie osoba, która zajmuje się składowaniem rzeczy musi oddać składującemu jego dobra, które zawarte są w umowie składu. Nie mogą być w żaden sposób zamienione, nawet jeżeli mają takie same właściwości. Te przepisy zostały zawarte w art. 854 k.c. Trzeba też pamiętać, że oddając rzeczy do składu, osoba składająca musi otrzymać pokwitowanie, na którym znajduje się rodzaj, ilość, sposób opakowania wszystkich rzeczy, które są przedmiotem umowy.
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca składowy?
Każdy przedsiębiorca składowy ma określone obowiązki, które wynikają z jego statusu i zawarte są w kodeksie cywilnym. Musi on sprawować opiekę nad oddanymi rzeczami, a przy tym chronić je przed uszkodzeniami. Umową składu nie jest w żadnym wypadku umowa, na mocy której przedsiębiorca nie ma obowiązku sprawowania pieczy i ochrony nad rzeczami ruchomymi. W żadnym wypadku obowiązek pieczy nie może być wyłączony z umowy. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy przedsiębiorca składowy może rozporządzać danym dobrem. Niewątpliwie duże znaczenie ma fakt, że przedsiębiorca składowy musi podejmować takie działania, które w maksymalny sposób zagwarantują ochronę danego przedmiotu, a następnie zostanie on wydany w takim samym stanie w jakim znajdował się w chwili przyjęcia. Co ważne to przedsiębiorca składowy ponosi odpowiedzialność za ewentualną szkodę, poprzez którą rozumie się uszkodzenie, zniszczenie czy zgubienie. Ewentualnym odstępstwem od normy może być sytuacja, że przedsiębiorca udowodni, iż nie był w realny sposób w stanie zapobiec uszkodzeniu czy zniszczeniu rzeczy ruchomej pomimo tego, że dołożył wszelkich starań. Oczywiście jest zobowiązany dokonywać także wszelkich czynności konserwacyjnych, a jeżeli został zobligowany do ubezpieczania rzeczy, to musi o tym pamiętać. Przedsiębiorca składowy musi chronić interesy składającego. W każdej sytuacji, gdy doszło do jakiegoś uszkodzenia musi go zawiadomić. Podobnie rzecz wygląda w sytuacji gdy towar narażony jest na zepsucie. Musi również regularnie zawiadamiać o zdarzeniach, które dotyczą stanu technicznego składowanych rzeczy. Nie może zapominać o informowaniu w sytuacjach ważnych. Jeżeli dany przedmiot składu jest narażony na zepsucie i nie ma czasu na reakcję składającego, to przedsiębiorca składowy ma prawo sprzedać rzecz, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego interes składającego.
Forma umowy składu i terminy zawarcia umowy składu
Przepisy te mają zastosowanie w przypadku firm transportowych, które w przypadku umowy składu są przedsiębiorcami składowymi. Z kolei składającym może być dowolna firma, np. zajmująca się produkcją i dystrybucją w danej branży. Biorąc pod uwagę przepisy kodeksu cywilnego trzeba wiedzieć, że umowa składu nie musi mieć żadnej szczególnej formy. Może być zawarta pisemnie, ale nie musi być zawarta w obecności notariusza. Może być także zawarta w każdy dowolny sposób, jeżeli dana osoba ujawnia wolę zawarcia jej w sposób jasny i dostatecznie zrozumiały. Sama umowa może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Rozumie się, że umowę zawartą na czas oznaczony można przedłużyć na czas nieokreślony, ale tylko wtedy gdy na 14 dni przed jej upływem przedsiębiorca składowy nie zażądał listem poleconym odebrania rzeczy składowanych w określonym terminie. Zaś za umowę zawartą na czas nieokreślony uznaje się taką umowę, którą przedsiębiorca składowy może wypowiedzieć listem poleconym, przy czym musi zachować określony termin miesięcznego wypowiedzenia. Nie może tego zrobić wcześniej niż po upływie dwóch miesięcy od złożenia rzeczy materialnych. Zawsze przedsiębiorca składowy może wezwać składającego do odebrania swoich rzeczy, przy czym musi wystąpić ważna przyczyna. Jeżeli składający tego nie zrobi, to przedsiębiorca składowy może oddać jego rzeczy do innej firmy i to na koszt i ryzyko składającego. Trzeba jednak pamiętać, że może to zrobić tylko jeżeli wcześniej uprzedził składającego o takim zamiarze i zawsze musi poinformować go listem poleconym, jednak nie później niż na 14 dni przed upływem danego terminu.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl