Fracht morski – niezbędne dokumenty
W ostatnich latach wiele firm decyduje się na transport intermodalny. Ma to szczególne znaczenie w ochronie środowiska, gdyż część tego transportu odbywa się droga morską uważaną za ekonomiczną i ekologiczną. Fracht morski dla wielu przedsiębiorców jest to okazja do połączenia sprawnego i bezpiecznego transportu z atrakcyjną ekonomicznie ofertą. Aby jednak wszystko przebiegło szybko i bezproblemowo, konieczne jest zgromadzenie oraz wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów związanych m.in. z odprawą celną. Poniżej opisujemy najważniejsze tego typu dokumenty i podpowiadamy, które informacje są najistotniejsze.
Spis treści
Rodzaje transportu morskiego
Większości z nas transport morski kojarzy się z ogromnymi statkami, na które ładuje się specjalne kontenery. Jest to jedna z najpopularniejszych form transportowania towarów drogą morską, jednak warto pamiętać, że istnieją również inne rodzaje. Zaliczamy do nich:
- FCL (Full Container Load) – fracht kontenerowy. Towar ładowany jest do kontenerów dwudziesto- lub czterdziestostopowych (20’ – 40’) o pojemności 32,3 do 76,6 m3. Ładunek nie może przekraczać maksymalnej dopuszczonej masy – od ok. 21t do ok. 26t. FCL jest idealny do przewozu dużych ładunków.
- LCL (Less than Container Load) – fracht drobnicowy. Polega on na dzieleniu przestrzeni jednego kontenera pomiędzy paru importerów. Idealny do przewozu ładunków, które nie zapełniają całego kontenera. Minusem takiego rozwiązania są częste przystanki i otwieranie kontenera w celu doładunku towaru pozostałych konsygnantów.
- Ładunek masowy – przewóz węgla, zboża, drewna i innych surowców w dużych ilościach. Są one przewożone przez specjalny typ okrętu, nazwany masowcem.
- Ładunek ponadgabarytowy – przewóz maszyn i innych konstrukcji, których nie można rozłożyć na mniejsze części.
- Ro-ro (Roll on/Roll off) – towar jest wwożony oraz zwożony z okrętu bezpośrednio w pojeździe.
- Ładunek niebezpieczny – m. in. chemikalia, substancje łatwopalne, toksyczne lub radioaktywne, których transport wymaga specjalnych pozwoleń oraz środków ostrożności. Do tej kategorii należą również przedmioty zawierające baterie takie jak laptopy czy telefony, a także perfumy i aerozole.
Fracht morski – jakie dokumenty są wymagane?
Przesyłki wysyłane do krajów spoza EU wymagają dokonania w naszym kraju odprawy celnej wywozowej, a to z kolei wymaga od przedsiębiorców odpowiedniego przygotowania się.
Jeśli odprawę celną chcemy powierzyć agencji celnej, w pierwszym kroku należy upoważnić agencję do reprezentacji przed urzędem celno-skarbowym. Musisz jako przedsiębiorca posiadać także numer EORI (Economic Operators Registration and Identyfication), który można uzyskać na PUESC zakładając konto i wypełniając odpowiedni e-formularz.
Podstawę prawną EORI stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 roku, które pozwoliło ustanowić UKC – Unijny Kodeks Celny.
Do upoważnienia należy dołączyć opłatę skarbową 17.00pln na wskazane konto w upoważnieniu. Po przesłaniu oryginału upoważnienia agencja celna dokona jego elektronicznej rejestracji w Platformie Usług Elektronicznych PUESC.
Faktura handlowa
Aby odprawa celna przebiegła sprawnie musisz przygotować fakturę handlową, która będzie zawiera następujące elementy:
- pełny adres nadawcy,
- pełny adres odbiorcy,
- numer faktury oraz data jej wystawienia,
- nazwa produktu, ilość sztuk, cena jednostkowa, cena końcowa
- podsumowanie faktury,
- rodzaj waluty,
- warunki dostawy wg Incoterms (w przypadku frachtu morskiego grupa obejmuje następujące warunki dostawy: FAS (Free Alongside Ship), FOB (Free On Board), CFR (Cost and Freight), CIF (cost, insurance, and freight)),
- kraj pochodzenia,
- waga brutto, netto,
- łączna ilość opakowań zbiorczych (np 2 palety),
- kod taryfy celnej (HS code).
Jeśli pewnych informacji dotyczących np. wagi brutto, netto, ilości opakowań z powodów technicznych nie można umieścić na fakturze, możliwe jest wystawienie listu pakunkowego lub specyfikacji do faktury.
Agencja celna zwróci się też do Ciebie o przesłanie precyzyjnych informacji odnośnie wysyłanego towaru. Pamiętaj, że faktura handlowa jest wystawiana w przypadku transakcji kupna/sprzedaży. Z kolei przy wysyłce próbek towaru, czy naprawy, wystawia się fakturę pro forma ze stosownymi zapisami.
Faktura powinna być wystawiona z zerową stawką VAT. Po odprawie wywozowej i opuszczeniu granicy EU agencja celna prześle stosowne komunikaty elektroniczne IE 529 oraz IE599 uprawniające do zastosowanie tejże zerowej stawki VAT.
Towary niebezpieczne w transporcie morskim
W przypadku towarów niebezpiecznych oprócz wspomnianych dokumentów: faktury czy listu pakunkowego, nadawca obowiązkowo powinien wypełnić Dengerous Goods Note. Niezależnie od rodzaju przewożonego towaru niebezpiecznego, każda deklaracja powinna zawierać informacje pozwalające na identyfikację:
- przewożonych materiałów (numer UN, prawidłowa nazwa przewozowa),
- zagrożeń stwarzanych przez przewożone materiały (kod klasyfikacyjny/numery wzorów nalepek/klasa/podklasa/zagrożenia dodatkowe),
- natężenia zagrożenia (grupa pakowania, o ile występuje),
- ilości i rodzaju sztuk przesyłek, poprawności zapakowania towaru (jeżeli ma to zastosowanie),
- ilość i opis sztuk przesyłek/instrukcja pakowania),
- kod ograniczeń przewozu przez tunele,
- ilości każdego przewożonego towaru niebezpiecznego,
- ilość całkowitą,
- podmiotów nadających i odbierających towary niebezpieczne. (nazwę i adres odbiorcy oraz nazwę i adres nadawcy).
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w rozporządzeniu Ministra żeglugi z dnia 29 maja 1963r. w sprawie transportu morskiego materiałów niebezpiecznych.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl