Gdzie sprzedawać książki?
Ponoć nie istnieje coś takiego, jak „za dużo książek”, a przynajmniej tak twierdzą ich najwięksi miłośnicy. Ale bądźmy szczerzy – w ciasnym mieszkaniu, zawalonym tysiącami opasłych tomisk nawet i największemu bibliofilowi będzie żyło się ciężko. Jeśli więc Twoja domowa biblioteczka ugina się od nadmiaru książek lub gorzej – zajmują one każdą wolną przestrzeń – sprzedaj je i pozwól, by ktoś inny mógł delektować się ich zawartością. A jeśli nie wiesz, gdzie sprzedawać książki, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim kilka przydatnych wskazówek.
Spis treści
Gdzie sprzedawać książki? Jak to, gdzie? W Internecie!
W Internecie znajdziesz całą masę miejsc, gdzie możesz z powodzeniem wystawiać książki, zarówno stare, jak i nowe, beletrystykę, jak i szkolne podręczniki czy encyklopedie. Największą popularnością wśród internautów cieszą się takie platformy handlowe jak Allegro czy OLX, gdzie możemy sprzedać/ kupić książkę wylicytowaną na aukcji lub wybrać wariant „Kup teraz”. Kolejnym miejscem, gdzie można sprzedać stare książki są antykwariaty internetowe lub inne przeznaczone do tego celu platformy, np. tezeusz.pl, skupksiazek.pl, kroliczajama.pl. Skupują one książki ze wszystkich dziedzin wiedzy i gatunków literackich, książki dawne oraz literaturę współczesną. Jeśli dalej zastanawiasz się, gdzie sprzedać stare książki, pamiętaj o mediach społecznościowych i działających tam grupach sprzedażowych. Być może znajdziesz w nich osoby zainteresowane zakupem tytułów, które masz w swojej biblioteczce albo one będą w posiadaniu takich, które Ty chciałbyś przeczytać.
Gdzie sprzedawać książki i jak to zrobić? Zdjęcie i opis mają znaczenie!
Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedać starą książkę, to pamiętaj, że nie musi być ona w idealnym stanie. Nie próbuj jednak sprzedawać książek, w których brakuje stron lub w których większość tekstu jest zarysowana. Kupujący musi mieć możliwość zapoznania z całością dzieła bez większego problemu. Ponadto, aby książka miała szansę znaleźć nowego nabywcę, musisz ją dobrze zaprezentować w sieci. Bez wysokiej jakości zdjęć i dobrego, wyczerpującego opisu się nie obejdzie. Sfotografuj książkę z każdej strony, jej grzbiet, tylną oraz przednią część okładki. W opisie umieść najważniejsze parametry książki: tytuł, autora, wydawnictwo, rok wydania, liczbę stron, okładkę (twarda, miękka) oraz stan (nowa, używana). Koniecznie zamieść również kilka zdań na temat samej fabuły / treści książki.
A co z wyceną? Za ile sprzedać książkę nową, a za ile używaną? Za ile powieść obyczajową, a za ile encyklopedię czy podręcznik akademicki? Na to pytanie odpowiemy dość enigmatycznie: To zależy…od jej stanu, dostępności i kilku innych czynników. Nie możesz przecież wciąć za książkę używaną, tyle co za nową. Jeśli z kolei sprzedajesz białego kruka, czyli książkę rzadką o szczególnej wartości kolekcjonerskiej, spokojnie możesz wycenić ją drożej, nawet jeśli jest stara i już podniszczona. Generalnie przyjmuje się, że cena za książkę wystawioną w internecie nie powinna wynosić więcej niż 50-70% ceny książki nowej. Mamy nadzieję, że dzięki tej krótkiej instrukcji wiesz już, jak sprzedać książkę, zarówno tę nową, jak i tę liczącą już sobie trochę lat.
Przesyłka kurierska – jak ją przygotować?
Mogłoby się wydawać, że przygotowanie książki do wysyłki jest dziecinnie proste. Nie mamy przecież do czynienia z żywym stworzeniem, ani z przedmiotem wykonanym z delikatnych materiałów, np. szkła. Trzeba jednak pamiętać, że książka, tak samo jak każdy inny towar, może ulec zniszczeniu podczas transportu, jeśli zostanie nieprawidłowo zapakowana. A przecież nikt nie chce otrzymać książki z podartymi lub pofałdowanymi od wilgoci stronami albo zagiętymi rogami. Książkę najlepiej owinąć folią bąbelkową, a następnie włożyć do kartonowego pudełka i dokładnie okleić taśmą. W razie, gdyby w kartonie zostało jeszcze trochę wolnego miejsca, najlepiej wypełnić je miękkim materiałem – wypełnieniem styropianowym, skrawkami gąbki lub papieru. Dobrym, choć może trochę mniej bezpiecznym opakowaniem, będzie specjalna koperta wyłożona od wewnątrz folią bąbelkową.
Jak wysłać książki kurierem?
Jeśli chcesz wysłać komuś książki, zamów kuriera, który je od Ciebie odbierze i dostarczy pod wskazany adres lub do paczkomatu. Korzystając z platformy GlobKurier.pl, masz do wyboru 50 firm kurierskich, w tym największych przewoźników, takich jak: DHL, DPD, FedEx, UPS, Poczta Polska, GLS, InPost i wiele, wiele innych. Nadanie przesyłki kurierskiej jest bardzo proste i zajmuje nie więcej niż kilka minut. Co musisz zrobić? Najpierw wyceniasz przesyłkę, określając jej wagę, wymiary, miejsce nadania i dostawy. Jeśli chcesz, aby książka trafiła do paczkomatu InPost, upewnij się, czy przesyłka kurierska zmieści się w skrytce paczkomatu. Następnie wybierasz przewoźnika i czekasz, aż tani kurier zapuka do Twoich drzwi, by ją od Ciebie odebrać. Proste, prawda?
Podsumowanie
Gdzie sprzedawać książki? Przede wszystkim w Internecie. Możesz nie tylko zrobić więcej miejsca na kolejne, ale też zasilić nieco domowy budżet. W sieci znajdziesz całą masę stron internetowych, gdzie można sprzedać stare książki, jak i całkiem nowe. A gdy ktoś zdecyduje kupić coś z Twojej biblioteczki, możesz skorzystać z usług taniego kuriera, który dostarczy książkę pod wskazany adres.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl