Import i eksport roślin i produktów roślinnych z UK
Z dniem 1 stycznia 2021 roku sytuacja importerów i eksporterów roślin i produktów roślinnych do i z Wielkiej Brytanii znacznie się zmieniła. Dla firm generuje to konieczność dodatkowych działań. Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wymusza na nich podejmowanie określonych czynności poprzedzających, które wynikają z obowiązujących przepisów. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów i utrudnień, które spowodują chaos i opóźnienia, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi obecnie w eksporcie i imporcie roślin oraz produktów roślinnych do i z Wielkiej Brytanii.
Spis treści
Brexit i jego następstwa dla firm
Dopełnieniem odejścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stała się umowa handlowa. Zawiera ona zasady, jakie obowiązują od 1 stycznia 2021 roku. Wśród nich uregulowane zostały kwestie związane z importem i eksportem roślin oraz produktów roślinnych. W związku z tym firmy transportowe, które zajmują się przewożeniem roślin oraz produktów roślinnych zobligowane są do przestrzegania odpowiednich procedur. W razie niedopełnienia obowiązujących zasad zarówno import jak i eksport nie będzie możliwy.
Co w związku z importem?
Firma, która zamierza organizować import roślin i produktów roślinnych z Wielkiej Brytanii do UE zobowiązana jest sprawdzić, czy wymagane jest uzyskanie świadectwa fitosanitarnego (PC). Informacje takie można uzyskać w urzędzie ds. zdrowia roślin (APHA) lub kontaktując się z miejscowym organem kontroli fitosanitarnej. Istotne jest, aby w przypadku, gdy świadectwo fitosanitarne jest wymagane, złożyć odpowiedni wniosek do APHA jeszcze przed rozpoczęciem transportu. Trzeba jednak pamiętać, że zasadniczo większość roślin, w tym owoców i warzyw, należy do grupy rośli, które wymagają uzyskania świadectwa. Ostatnim z obowiązków jest ustalenie z lokalnym inspektorem APHA lub z Centrum Handlu Międzynarodowego, czy rośliny wymagają laboratoryjnego badania próbek pod kątem obecności szkodników i chorób lub też inspekcji w trakcie wegetacji. Trzeba pamiętać, że inspektorzy muszą mieć wystarczającą ilość czasu na przeprowadzenie ewentualnego badania. Importer roślin z GB do UE musi zarejestrować się w elektronicznym systemie APHA o nazwie eDomero, w którym będzie uzyskiwał świadectwa fitosanitarne.
Co w związku z eksportem?
Eksport roślin i produktów roślinnych z UE do Wielkiej Brytanii również wiąże się z określonymi obowiązkami. Podobnie, jak w przypadku importu, przed rozpoczęciem należy sprawdzić, czy wymagane jest uzyskanie świadectwa fitosanitarnego. W Polsce takich informacji udziela Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem eksportu. Eksporter do Wielkiej Brytanii musi zarejestrować się na stronie PEACH (elektroniczny system APHA) przed rozpoczęciem eksportu. Inspektorzy APHA sprawdzą poprawność i kompletność przedstawionych dokumentów. Do lipca 2021 można wskazać APHA w systemie PEACH miejsce przeznaczenia jako miejsce, w którym może odbyć się kontrola fizyczna towarów. Od lipca kontrola odbywać się będzie w punktach granicznych. Za każdym razem wymagane jest odpowiednio wcześniej dokonanie zgłoszenia w systemie PEACH o zamiarze eksportu roślin do GB. Należy wreszcie ustalić, czy rośliny wymagają laboratoryjnego badania próbek pod kątem obecności szkodników i chorób lub też inspekcji w trakcie wegetacji.
Na koniec garść informacji
Transport roślin i produktów roślinnych co do zasady nie należy do najłatwiejszych rodzajów transportu. Wzrost ilości wymagań od początku 2021 roku przekłada się na zwiększoną możliwość pomyłek albo niedopełnienia któregoś z obowiązków. Dlatego przed rozpoczęciem importu lub eksportu roślin oraz produktów roślinnych warto dobrze się przygotować. Sporo informacji znajduje się tutaj. Dodatkowo, aby dowiedzieć się więcej na temat dokumentacji celnej oraz innych regulacji prawnych (i nie tylko) można zajrzeć na tę stronę.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl