Jak transportować lodówkę?
Jak bezpiecznie przewieźć lodówkę lub zamrażarkę bez powodowania uszkodzeń? Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi wskazówkami. Transport lodówki to 3 podstawowe etapy: przygotowanie, zapakowanie i przewiezienie. Jak przewozić lodówkę bezpiecznie i dlaczego lodówki nie można kłaść podczas transportu? Ile powinna stać lodówka po transporcie i kiedy włączyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści
Transport lodówki — rozpocznij 24h wcześniej
Przed transportem lodówki będziesz potrzebował trochę czasu na przygotowanie, więc daj sobie przynajmniej 24 godziny na wykonanie następujących kroków. Po pierwsze, opróżnij lodówkę! Ponieważ przenoszenie może zająć więcej niż jeden dzień, lodówka nie będzie mrozić przez długi czas. Z tego powodu koniecznie usuń wszystko ze środka. Oczywiście musisz usunąć jedzenie, wyjmij też półki, tacki i wszystkie ruchome elementy. Jeśli transportujemy używany sprzęt, czyszczenie lodówki przed wysyłką jest niezbędne. Wraz ze wzrostem temperatury lodówka stanie się pożywką dla bakterii i pleśni. Więc zaraz po opróżnieniu, poświęć trochę czasu, aby całkowicie wyczyścić lodówkę. Usuń wszystkie komory i wycierając dokładnie wnętrza, użyj odpowiedniego środka czyszczącego w sprayu lub ciepłej wody z płynem. Następnie wytrzyj lodówkę do sucha. Zadbaj o czystość w środku, jak i na zewnętrznej części lodówki. Oczyść, osusz, zawiń i zapakuj oddzielnie szklane szuflady lub półki, a także wszelkie luźne części, spakuj je do pudełka, lub torby tak, aby nie zgubiły się w trakcie transportu. Po czyszczeniu zabezpiecz kabel, aby uniknąć potknięcia lub uszkodzenia podczas transportu.
Jak przewozić lodówkę?
Przede wszystkim z odpowiednim zabezpieczeniem. Transport lodówki wymaga przygotowania i zaplanowania kolejnych etapów. Wyłącz urządzenie na minimum 2 godziny przed transportem. Najbezpieczniej będzie, jeśli lodówka zostanie wyłączona na całą dobę wcześniej. Pamiętaj o zabezpieczeniu drzwi. Wybierz taśmę o niskiej przyczepności (upewnij się, że taśma ma niską przyczepność, ponieważ taśmy z mocniejszym klejem mogą uszkodzić wykończenie). Możesz użyć innego materiału, np. sznurka, ale musisz mieć pewność, że drzwi nie otworzą się podczas transportu. Obłóż lodówkę styropianem i owiń folią typu stretch, wtedy masz pewność, że sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony. Zabezpiecz również wszystkie elementy, których uszkodzenie może uniemożliwić podłączenie lodówki po transporcie. Transport lodówki przy odpowiednim przygotowaniu będzie bezpieczny, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie utrudnienia. Jeśli lodówka musi być transportowana po schodach, zadbaj o to, by przy przenoszeniu obecne były co najmniej dwie osoby.
Zabezpiecz kable i dystrybutor lodu.
Jeśli Twoja lodówka ma dystrybutor wody i lodu, musisz odłączyć przewody biegnące do linii wodnej, zapobiegając wyciekom i rozlaniu podczas transportu. Jako środek ostrożności, połóż kilka ręczników pod lodówką, aby złapać kapiącą wodę w miarę topnienia lodu. Na koniec użyj ochronnego koca, aby całkowicie zakryć zewnętrzną stronę lodówki. Pomoże to w złagodzeniu efektu nagłych ruchów, ochroni elewację lodówki, a także zapobiegnie uszkodzeniom elementów wewnętrznych. Pamiętaj również, aby wszystkie odłączone elementy dobrze zabezpieczyć i spakować razem ze sprzętem, dzięki czemu możliwe będzie podłączenie lodówki po transporcie.
W pionie czy w poziomie – jak przetransportować lodówkę
Lodówki i zamrażarki są nieporęcznym i niewygodnymi przedmiotami do przenoszenia. Transport może spowodować uszkodzenia i zadrapania, a w najgorszym przypadku nawet upuszczenie urządzenia i jego całkowite zepsucie. Dlaczego lodówki nie można kłaść? Trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ istnieje ryzyko, że olej w sprężarce wpłynie do rur chłodzących i uszkodzi cały mechanizm. Transport lodówki na leżąco jest zatem zagrożeniem i może spowodować uszkodzenie lodówki. Zanim zaczniesz — zmierz wszystko!
Przed przeniesieniem lodówki do domu lub ciężarówki należy zmierzyć lodówkę, ale też drzwi i klatki schodowe. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, pomiary warto zrobić odpowiednio wcześniej. Warto również pamiętać, że tego rodzaju nie powinno się uruchamiać od razu po przywiezieniu. Ile lodówka ma stać po transporcie? Pierwsze uruchomienie należy zrobić co najmniej 12 godzin od jej przewiezienia do domu. Producenci zalecają dla bezpieczeństwa odczekać nawet 24 godziny.
Transport lodówki – przesyłka paletowa
Najważniejsze, lodówka musi być transportowana na palecie. Transport lodówki na leżąco ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazany. Dzięki temu unikniesz problemów z odbiorem jej przez kuriera, a dodatkowo minimalizujesz ryzyko uszkodzenia. Najlepiej jest umieścić lodówkę lub zamrażarkę na palecie w pozycji pionowej. W zależności od marki i modelu (zwłaszcza w ostatnich wersjach) niektóre lodówki umożliwiają transport boczny. Dokładne informacje znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do konkretnego modelu lodówki, jaką posiadasz. Lodówki transportowe są w trybie rampa – rampa, co oznacza, że kurier nie zabierze je z Twojego domu i zaniesie pod drzwi odbiorcy. Z tego powodu musisz przygotować urządzenie w takim miejscu, aby kierowca mógł podjechać po nie samochodem z windą lub podnośnikiem. Gdy towar okaże się źle zabezpieczony, np. paleta okaże się zbyt mała lub uszkodzona, lodówka będzie luźno postawiona, lub jakiś element będzie wystawał kurier, ma prawo odmówić odbioru takiej przesyłki.
Koszty związane z transportem lodówki
Cena za transport lodówki oczywiście zależy od długości, szerokości, wysokości oraz wagi danej przesyłki. Ze względu na dużą różnorodność wśród modeli lodówek, trudno oszacować jedną cenę dla tego typu transportu. Najłatwiej skorzystać z szybkiej wyceny, gdzie szybko sprawdzisz cenę dla konkretnej lodówki. Wystarczy tylko podać wszystkie wymiary, aby przekonać się, z jakim wydatkiem będziesz musiał się zmierzyć. Jeśli decydujesz się na profesjonalny transport lodówki, cena nie powinna być głównym czynnikiem decydującym o wyborze przewoźnika. Pamiętaj, że tutaj znacznie ważniejsza jest jakość świadczonych usług.
Patrycja Piekoszewska
Sales Specialist w GlobKurier.pl. Na co dzień pracuje z klientami indywidualnymi jak i biznesowymi. Przedstawia oferty oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów przy realizacji zleceń.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl