Jak wypełnić fakturę handlową przy wysyłce do Wielkiej Brytanii – poradnik
Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało wiele zmian wpływających na organizowanie transportu. Wróciły procedury celne, a wraz z nimi konieczność wypełniania odpowiednich dokumentów. Należy do nich faktura handlowa. Prawidłowo wypełniona i dołączona do przesyłki faktura handlowa gwarantuje, że odprawa celna przebiegnie bez problemów i przesyłka trafi na czas do miejsca swojego przeznaczenia. Poniżej kilka wskazówek, jak wypełnić fakturę handlową przy wysyłce do Wielkiej Brytanii w 2021 roku.
Spis treści
Jak wypełnić fakturę handlową – zmiany po Brexicie
Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania, do której należą Anglia, Walia, Irlandia Północna oraz Szkocja, nie jest już formalnie członkiem Unii Europejskiej. Po zakończeniu okresu przejściowego od początku bieżącego roku eksport oraz import podlega procedurom celnym. A zatem każda przesyłka do i z Wielkiej Brytanii musi przejść przez odprawę celną.
Przedsiębiorstwo zajmujące się importem i eksportem do Wielkiej Brytanii powinno zadbać najpierw o uzyskanie numeru EORI. Numer EORI jest to numer w Unijnym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Muszą go posiadać ci wszyscy, którzy importują i eksportują towary poza obszar UE. Każdą paczkę do Anglii, którą zgłosisz do odprawy celnej, identyfikuje się przez numer EORI. Jeżeli go nie posiadasz, paczkę zatrzyma Urząd Celny. Uzyskanie takiego numeru nie jest czynnością skomplikowaną. Wiąże się z koniecznością założenia konta na specjalnej platformie PUESC w ramach Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego. Numer nadaje się bezpłatnie i obowiązuje w całej Unii Europejskiej.
Warunki handlowe i odprawa celna
Przed wysyłką należy ustalić warunki INCOTERMS. Warunki handlowe ustalane są pomiędzy nadawcą a odbiorcą według ustalonych norm międzynarodowych. Opisują one istotne szczegóły, jak na przykład obowiązki, ryzyko, a także koszty pomiędzy sprzedającym a kupującym, czyli między innymi kto organizuje przewóz lub ubezpieczenie towarów, gdzie sprzedający musi dostarczyć towar, kto jest odpowiedzialny za poszczególne koszty (np. koszty transportu, załadunku).
Niezmiernie istotne w eksporcie do Wielkiej Brytanii jest ustalenie kodu HS towaru. Kody HS ustaliła Światowa Organizacja Celna. Obejmują one 5000 różnych grup towarów. W zależności od kodu towaru obliczana jest odpowiednia stawka opłaty celnej.
Ostatnim elementem ważnym przy odprawach celnych jest upoważnienie dla agencji celnej do reprezentacji firmy w trakcie odprawy. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje fachową pomoc w procesie odprawy celnej. Więcej na temat odpraw można przeczytać tutaj.
Co zawiera faktura handlowa?
Jednym z najważniejszych dokumentów bezwzględnie koniecznych do odprawy celnej jest faktura handlowa do Wielkiej Brytanii. Na podstawie danych z faktury powstają deklaracje celne i deklaracje wartości celnej. Deklaracja wartości celnej jest zarazem deklaracją podatkową.
Jak wypełnić fakturę handlową? Musisz pamiętać o tym, aby zawrzeć w niej następujące elementy:
- Opis towaru lub jednoznaczny kod artykułu. Kod HS nie zawsze jednoznacznie pozwala przyporządkować towar do odpowiedniej taryfy celnej. Stąd też przemyślane i dokładne umieszczenie opisu na fakturze ma znaczący wpływ na prawidłowy przebieg clenia towarów.
- Kolejnym elementem są kompletne dane kupującego i sprzedającego. W razie ich braku konieczne będzie składanie dodatkowych wyjaśnień, co opóźni procedurę celną.
- Warunki INCOTERMS są podstawą do obliczenia wartości celnej. Ich brak również spowoduje konieczność składania dodatkowych wyjaśnień.
- Liczba sztuk i wartość jednostkowa artykułu należą do informacji, które dobrze jest umieścić na fakturze. Zasadniczo powinno się je umieszczać na deklaracji celnej. Jeżeli ich braknie – kontrola poprawności systemu celnego odrzuci zgłoszenie.
- W przypadku towarów dostarczanych bezpłatnie należy wskazać ich wartość celną. Musi ona zostać obliczona w oparciu o alternatywne metody obliczania wartości. Błędy w obliczaniu spowodują komplikacje w odprawie. Cło z Polski do Wielkiej Brytanii musi być zawsze poprawnie naliczone.
- Na fakturze handlowej powinna być widoczna (bądź łatwa do odnalezienia) cena łączna i waluta. Wartość celna jest przeliczana na EURO stąd informacja o walucie na fakturze będzie mieć istotne znaczenie.
- Jeżeli przewidywana jest dodatkowo wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, na fakturze handlowej musi znaleźć się VAT UE nabywcy.
Jak wypełnić fakturę handlową – wymogi firm kurierskich
W celu nadania paczki z Polski do Wielkiej Brytanii warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm kurierskich. Oferty często różnią się od siebie. Dzięki temu można wybrać taką ,która spełni oczekiwania nadawcy, pozostając atrakcyjną pod względem kosztów.
Firmy kurierskie mają pod tym względem podobne wymagania. Z reguły potrzebują one:
- aby nadawca posiadał numer EORI;
- wyczerpującego opisu towarów wraz ze wskazaniem kodu HS;
- załączonej faktury handlowej (łatwo dostępna dla służb celnych, najlepiej umieszczona na zewnętrznym opakowaniu);
- dokumentów potwierdzających pochodzenie towarów oraz ich specyfikację;
- upoważnienia dla agencji celnej (niektóre firmy kurierskie wskazują konkretne agencje celne).
Więcej informacji na temat wymogów firm kurierskich można przeczytać tutaj: Brexit – wysyłka paczek do Anglii
A gdy faktury brak…
Błędne, niepełne, niezgodne z prawdą wypełnienie faktury handlowej do Wielkiej Brytanii spowoduje poważne komplikacje w odprawie celnej. W związku z tym służby celne zażądają dodatkowych wyjaśnień, a cała procedura znacznie się wydłuży. Natomiast brak faktury handlowej uniemożliwi całkowicie dokonanie odprawy celnej paczki do Anglii. Aby uniknąć problemów, sprawdź dokładnie jak wypełnić fakturę handlową i zastosuj się do wszystkich zasad.
#protip
Przy adresowaniu przesyłki do Wielkiej Brytanii musisz pamiętać o prawidłowym wpisaniu kodu pocztowego. Jego zapis różni się nieco od tego, którego używamy w Polsce. Potrzebujesz wskazówek w tej kwestii? Zajrzyj do naszego artykułu: Brytyjskie kody pocztowe – jak prawidłowo je zapisać, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl