Paczka za pobraniem – jak wysłać i o czym pamiętać?
Jako przesyłkę pobraniową kwalifikujemy paczkę, za którą płacimy dopiero przy odbiorze. Opłata nie jest regulowana z góry, a wręczana kurierowi. Taka forma jest zabezpieczeniem dla klienta, który do momentu odbioru nie ponosi żadnych kosztów. To także ukłon w stronę klientów nieposiadających kart kredytowych. Właściciele e-sklepów są świadomi korzyści i często oferują taką formę dostawy. Sprawdź zatem, jak wysłać paczkę za pobraniem.
Spis treści
Cash On Delivery – czy warto?
Warto pamiętać, że taka opcja w ofercie sklepu podnosi jego wiarygodność. Klient ma poczucie, że ryzyko jest zupełnie zminimalizowane, jeśli towar nie zostanie dostarczony on nie poniesie żadnych strat. Tylko sklep pewny jakości swoich towarów i usług może zaproponować taką formę dostawy.
Preferencje klientów są bardzo różne i dziś z całą pewnością można stwierdzić, że nie ma jednej, uniwersalnej formy dostawy, która zadowoli wszystkich. Im więcej opcji zaproponuje sprzedawca, tym większa szansa na zaspokojenie oczekiwań konsumentów. 66% e-klientów zmieni sklep jeśli w ofercie konkurencji znajdzie bogatsze opcje dostawy. Dopasowanie formy wysyłki do indywidualnych preferencji jest niezwykle ważne dla ponad połowy kupujących. To bardzo duży odsetek, dlatego warto postarać się o to, by zatrzymać kapryśnych klientów na swojej platformie i pozwolić im wybierać.
Przesyłka pobraniowa – ustawa i płatność kartą przy odbiorze
Jednak warto podkreślić, że oferowanie przesyłki pobraniowej w sklepie internetowym nie jest obowiązkiem. W grudniu 2015 roku nowelizacja ustawy zmieniła obowiązujące prawo i zniosła obowiązek sprzedaży towarów online z opcją przesyłki pobraniowej. Zmiany w prawie konsumenckim nie wpłynęły jednak znacząco no oferty e-sprzedawców. Taka opcja pozostała dostępna w większości platform.
Przesyłka pobraniowa jest ciekawą alternatywą dla kupujących i generuje większe zyski dla poszczególnych sprzedawców. Przy tego rodzaju dostawie dodatkową dogodnością dla klienta będzie możliwość płatność kartą przy odbiorze. Warto również zadbać o potwierdzenie odbioru paczki, aby mieć pewność, że płatność została dokonana. Dzięki platformie GlobKurier możesz zamówić wysyłkę paczki za pobraniem z przewoźnikami takimi jak InPost czy DPD, gdzie paczka będzie opłacona w momencie odbioru, a klient zapłaci kartą. Sprawdź, jak to działa, i zrealizuj przesyłki przedpłacone za pośrednictwem GlobKurier.pl.
Jak wysłać paczkę za pobraniem?
Paczkę można wysłać za pobraniem w kilku prostych krokach. Przesyłka pobraniowa definiowana jest jako usługa dodatkowa, dlatego ta opcja dobierana jest w toku zamówienia i uzupełniania formularza. Jak wysłać paczkę za pobraniem?
- Wejdź na szybką wycenę
- Wypełnij formularz z parametrami przesyłki
- Wybierz dostawcę
- Dodaj usługę dodatkową Płatność za pobraniem COD
Po wypełnieniu formularza dotyczącego danych nadawcy i odbiorcy, przechodzimy do sekcji ustawienia przesyłki, w której pojawia się taka możliwość jak nadanie przesyłki pobraniowej (wysłanie paczki kurierem za pobraniem).
Następnie musisz wprowadzić kilka kluczowych informacji, które pozwolą na obsłużenie procesu. Najważniejsze aby poprawnie podać kwotę pobrania i odpowiedni numer konta bankowego. Niezbędne będą także dane właściciela rachunku i dane adresowe. W kolejnym kroku należy podać kompletne dane odbiorcy i ustalić sposób płatności. Nadaj paczkę za pobraniem – wygenerowany list przewozowy umieść na przesyłce i wręcz kurierowi. Teraz pozostaje już tylko oczekiwanie na zwrot pobrania.
Ważne!
Pamiętaj, że koszt płatności za pobraniem różni się w zależności od wybranego przewoźnika i usługi terminu zwrotu pobrania.
Pamiętaj!
Przesyłka za pobraniem musi być ubezpieczona
Przesyłka za pobraniem – jak to działa?
Proces płatności za pobraniem jest wbrew pozorom prosty. Dostawcy odbierają należność za przesyłkę od adresata w formie gotówki w momencie dostawy. Zebrane pieniądze są następnie zdeponowane w lokalnym biurze i transferowane do sprzedawcy.
Ciekawostka: nadawcy przesyłki w Indiach wspierają rozwój e-commerce dzięki płatności przy odbiorze
Ten model płatności jest niezwykle popularny w Indiach, gdzie ponad 50% transakcji realizowane jest właśnie w formie Cash On Delivery. W tym kraju system został zaprojektowany tak, aby przyciągać konsumentów wiejskich, którzy nie mają dostępu do cyfrowych systemów płatności – takich jak bankowość internetowa i karty kredytowe. Płatność gotówka przy odbiorze bezpośrednio sprzyja rozwojowi indyjskiego handlu elektronicznego.
Paczki za pobraniem – InPost
Nadanie przesyłki za pobraniem umożliwia również firma InPost. Jak wysłać paczkę InPostem za pobraniem? Pierwszy krok to prawidłowe zapakowanie paczki. Następnie zaadresuj przesyłkę i sprawdź, czy wszystkie dane są prawidłowo wprowadzone. Paczki za pobraniem InPost możesz nadać bezpośrednio do adresata, do Paczkomatu lub do Punktu Obsługi Paczek. Opłać usługę i wydrukuj etykietę a następnie w wygodny dla siebie sposób nadaj przesyłkę. Swoje paczki możesz wysłać za pobraniem korzystając z następujących opcji nadania:
- nadanie przesyłki kurierem InPost – po dopełnieniu wszelkich formalności wystarczy zaczekać na kuriera, który odbierze Twoją przesyłkę;
- nadanie w Paczkomacie InPost – sam zanosisz przesyłkę do automatu paczkowego w momencie, który jest dla Ciebie najwygodniejszy;
- nadanie w Punkcie Obsługi Paczek – nadanie w miejscu obsługiwanym przez pracownika InPost.
InPost za pobraniem – jak nadać przesyłkę w Paczkomacie? Dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku zwykłej przesyłki. Musisz tylko zwrócić uwagę, aby podczas składania zamówienia zaznaczyć właściwą opcję.
Poczta Polska – paczki za pobraniem
Poczta Polska umożliwia nadawanie paczek za pobraniem, co jest wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku sprzedaży internetowej. Można to zrobić zarówno online, zamawiając usługę na platformie takiej jak GlobKurier.pl, jak i bezpośrednio w placówce pocztowej. W obu przypadkach najważniejsze jest, aby już na etapie zlecania nadania przesyłki zaznaczyć właściwą opcję. Jak wysłać paczkę za pobraniem na poczcie? Wystarczy, że przygotujesz paczkę – odpowiednio zapakowaną i zaadresowaną – a następnie udasz się do wybranej placówki Poczty Polskiej. Przy nadaniu paczki zaznaczysz opcję „za pobraniem”, co oznacza, że adresat zapłaci za przesyłkę w momencie odbioru paczki. Po otrzymaniu płatności, Poczta Polska zaksięguje wpłatę i przekaże ją nadawcy. To wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku sprzedaży towarów, gdzie przed wysyłką chcesz mieć pewność, że płatność zostanie dokonana.
Przesyłki pobraniowe: Kiedy spodziewać się zwrotu należności?
Obok pytania jak nadać paczkę za pobraniem najczęściej pojawiającym się jest pytanie o termin zwrotu. GlobKurier.pl pobiera należności od odbiorcy i zwraca je do nadawcy w ciągu 21 dni roboczych liczonych od następnego dnia roboczego po dostarczeniu przesyłki do adresata. Korzystając z platformy GlobKurier klient ma także możliwości wybrać usługę dodatkową „COD 1 dzień za pobraniem”. W tej formie usługa zwrotu następuje zdecydowanie szybciej i należności znajdują się na koncie zainteresowanego w przeciągu 1 dnia roboczego od odbioru przez adresata. Oczywiście, za usługę mniej zapłaci klient, który na zwrot jest w stanie poczekać dłużej i wybierze 30 dniowy tryb zwrotu. W każdym przypadku środki zostaną zwrócone na numer konta bankowego, który został wskazany podczas generowania listu przewozowego.
Skorzystaj z szybkiej porównywarki i nadaj paczkę za pobraniem: Wysyłka za pobraniem.