Jak zorganizować transport ciężkich maszyn?
Transport maszyn przemysłowych to duże przedsięwzięcie wymagające specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Maszyny ważą od kilku do kilkunastu ton, a ich transport to tylko jeden z elementów skomplikowanego procesu. Dlatego realizację tego zadania warto zlecić doświadczonej firmie przewozowej, która sprawnie i bezbłędnie wykona je w wyznaczonym terminie. Z jakich etapów składa się transport maszyn? Jaką firmę wybrać i jak go zorganizować?
Spis treści
Co należy wiedzieć przed zorganizowaniem transportu maszyn ciężkich?
Organizacja transportu maszyn ciężkich to niełatwe zadanie, wymagające znajomości rynku, a także regulacji prawnych poszczególnych krajów. Nie wszędzie na świecie obowiązują takie same wymagania dotyczące parametrów transportu czy innych aspektów związanych z przewozem materiałów i sprzętów. Dlatego, dobierając przewoźnika do danej sytuacji, należy uwzględnić czas i miejsce docelowe dostarczenia maszyny, a także jej specyfikację. Znaczenie ma typ, rodzaj, model maszyny, jej wymiary, a także stan techniczny.
Spedytor, organizując transport maszyn, weźmie pod uwagę także możliwości finansowe klienta, a także jego oczekiwania odnośnie całego procesu. Dlaczego warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej? Przede wszystkim dlatego, że zapewnia ona dostęp do szerokiego grona przewoźników, oferujących najróżniejsze usługi transportowe. Spedytor ma doświadczenie w wyborze najlepszego wykonawcy i wie, na co zwrócić uwagę w przypadku transportu konkretnych sprzętów i maszyn.
Jakie maszyny ciężkie można przetransportować?
Ciężkie maszyny to szereg pojazdów, które przeznaczone są do wykonywania zaawansowanych prac budowlanych i innych prac ziemnych. Mają one duże rozmiary i wagę. Do ich przetransportowania wykorzystuje się transport wielkogabarytowy, czyli ponadnormatywny. Odnosi się on do przewożenia ładunków o niestandardowych wymiarach i dużej wadze. W gronie ciężkich maszyn wymagających tej formy transportu można wyróżnić: maszyny budowlane, przemysłowe i rolnicze.
Maszyny budowlane to różnego rodzaju koparki, ładowarki, walce, kruszarki, spychacze, zwyżki, dźwigi i inne maszyny nienormatywne i niskopodwoziowe. Z kolei maszyny przemysłowe to np. frezarki, zgniatarki, prasy, gilotyny, wtryskarki, giętarki czy przecinaki. Do ostatniej kategorii można zaliczyć m.in. ciągniki, kombajny, opryskiwacze, kosiarki, glebogryzarki, ładowacze czy przyczepy rolnicze. Transport maszyn tego typu wymaga specjalnego podejścia, co jest łatwe do zobrazowania już na podstawie ich dużych rozmiarów.
Jak wygląda logistyczny aspekt transportu maszyn ciężkich?
Organizacja transportu koparek, ciągników i innych maszyn rolniczych i przemysłowych wymaga odpowiedniego zarządzania różnymi aspektami tego procesu. Konieczne jest m.in. wybór przewoźnika, określenie czasu realizacji usługi, a także odpowiednie zaplanowanie trasy. Ten ostatni etap ma szczególne znaczenie ze względu na to, że transport maszyn ciężkich musi być dostosowany do przepisów ruchu drogowego, obowiązujących w danym kraju.
Pojazdy transportujące ciężkie maszyny najczęściej są długie, masywne i zajmują sporo miejsca na drodze. Dlatego należy odpowiednio zarządzać ich trasą, by nie powodować korków i unikać narażenia nawierzchni na uszkodzenia. Z uwagi na powyższe transport ponadgabarytowy wymaga uzyskania szeregu pozwoleń na przejazd, który często może być realizowany tylko w godzinach nocnych, obwodnicami miast oraz odcinkami bez wiaduktów i innych przeszkód na drodze.
Z jakich etapów składa się transport ciężkich maszyn?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, co obejmuje transport przemysłowy, z pewnością domyślasz się, że jest to coś więcej, niż zwykły transport. Przewiezienie danej maszyny z punktu A do punktu B to tak naprawdę jeden z etapów skomplikowanego procesu wymagającego odpowiedniego zarządzania. Jakie są wszystkie etapy transportu maszyn budowlanych, rolniczych i przemysłowych?
Pierwszym jest demontaż maszyny, obejmujący także odpowiednie oznakowanie poszczególnych, oddzielanych od całości części. Następnie należy zapakować i zabezpieczyć wszystkie części na naczepie. Po załadunku odbywa się właściwy transport maszyn do wskazanej lokalizacji. Następnie należy rozładować maszynę i ponownie ją zamontować. Ostatni etap to wypoziomowanie maszyny, podłączenie wszelkich elementów instalacji i uruchomienie sprzętu.
Jak przygotować maszynę ciężką do transportu? Na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie maszyny rolniczej czy przemysłowej do transportu obejmuje wykonanie szeregu czynności. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan techniczny maszyny i dokonać stosownych notatek. Należy także zadbać o demontaż wszelkich części wchodzących w skład zestawu i ich odpowiednie spakowanie oraz zabezpieczenie. Na etapie przygotowywań do transportu maszyn rolniczych, budowlanych czy przemysłowych warto także upewnić się, że sprzęt został całkowicie odłączony od mediów.
Warto sprawdzić, czy z maszyny zostały wyciągnięte osobiste, prywatne przedmioty oraz czy wszystkie elementy, które mogą się zgubić, zostały zabezpieczone. Warto także sprawdzić, czy uzgodniono z przewoźnikiem wszystkie kwestie dotyczące szczegółów transportu. Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy pojazdy przewoźnika są dostosowane nie tylko do transportu, ale także bezpiecznego załadunku i rozładunku maszyny.
Jak wygląda pakowanie maszyny na naczepę?
Ważnym etapem transportu maszyn ciężkich jest także ich odpowiednie zapakowanie na naczepę. Warto więc w skrócie przedstawić to, jak wygląda ten proces. Na początku maszynę podnosi się przy pomocy lewarków, a następnie ustawia się ją na specjalnych rolkach. Później wykorzystuje się mechanizm blokujący, który zapewnia stabilność sprzętu i uniemożliwia przesuwanie się na boki.
Kolejny krok to podpięcie maszyny do pojazdu za pomocą atestowanej liny i przeniesienie jej na rampę, a następnie na samochód transportowy. Do tego celu można wykorzystać wózek widłowy i dźwig. Załadowany towar zostaje zabezpieczony pasami, wskutek czego staje się gotowy do transportu ponadgabarytowego.
Jaką naczepę wybrać do transportu maszyn ciężkich?
Organizacja przewozu maszyn rolniczych, budowlanych czy przemysłowych wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji, takich jak dobór odpowiedniego samochodu ciężarowego do transportowanej maszyny. W tym celu konieczne jest przeanalizowanie tego, jaki sprzęt będzie przewożony, a także jaka będzie trasa transportu. Duże znaczenie mają przepisy krajowe, dotyczące dopuszczalnych wymiarów transportowanych maszyn ciężkich, które zdeterminują to, jaki rodzaj naczepy zostanie wybrany. W przypadku maszyn o standardowych rozmiarach wystarczy wykorzystać klasyczne naczepy, jak np. platforma, firanka, czy plandeka..
Natomiast dla maszyn, które przekraczają dopuszczalne wymiary, przeznaczony jest transport maszyn niskopodwoziowy. Zalecany jest on szczególnie do transportowania ładunków niestabilnych i nietypowych, które sprawiają trudności już na etapie załadunku. Do tej metody transportu maszyn wykorzystuje się platformy, naczepy z najazdami i naczepy typu tiefbett. Platformy sprawdzą się szczególnie w przypadku sprzętu o szerokości powyżej 2,45 m, czyli m.in. mniejszych maszyn budowlanych. Semi przeznaczona jest do przewożenia maszyn o szerokości powyżej 2,75 m, tj. sprzętu rolniczego i przemysłowego. Natomiast tiefbett sprawdzi się do transportu maszyn specjalistycznych o wysokości powyżej 3,2 m.
Jak wybrać najlepszego przewoźnika? O czym pamiętać?
Wybór najlepszego przewoźnika do transportu maszyn rolniczych, kombajnów czy innych ciężkich sprzętów nie jest prostym zadaniem. Przewoźnik musi mieć odpowiedni sprzęt, który jest dostosowany do przewozu ciężkich, ponadgabarytowych ładunków. Są to naczepy, o których wspominaliśmy powyżej. Kluczowe jest także doświadczenie kierowców, którzy zapewnią bezpieczny transport maszyn nawet w przypadku długich tras. Nie można zapomnieć także o niezbędnych uprawnieniach kierowców i zezwoleniach na transport międzynarodowy i krajowy ciężkich maszyn.
Przewoźnika należy dopasować do własnych oczekiwań względem transportu, sposobu odbioru maszyny na miejscu docelowym czy terminu realizacji usługi. Przed wyborem firmy przewozowej warto zwrócić uwagę także na opinie na temat poszczególnej firmy, a także porównać oferty konkurencji. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do organizacji transportu koparki, ciągnika czy prasy, chętnie zajmiemy się realizacją tak ważnego i odpowiedzialnego zadania. Nasza firma ma dostęp do transportu lotniczego, morskiego i lądowego. Prezentujemy oferty ponad 50 firm transportowych, zajmujących się wysyłką najróżniejszych towarów do ponad 190 krajów na całym świecie. Zajmujemy się porównywaniem ofert, negocjowaniem cen i wyborem najkorzystniejszych ofert dla naszych klientów.
Ile kosztuje transport maszyn przemysłowych?
Nasza firma Globkurier.pl ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu transportu różnych urządzeń, sprzętów i maszyn ciężkich. Oferujemy możliwość wyboru najkorzystniejszej formy transportu dla Twoich potrzeb. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami i powiesz jaką maszynę chcesz przesłać oraz do jakiej lokalizacji, a my zajmiemy się wyszukaniem możliwych sposobów transportu i wykonawców zainteresowanych zajęciem się tą sprawą. W naszej bazie znajdują się wyłącznie doświadczeni przewoźnicy, którzy zapewniają szybki, bezpieczny i bezproblemowy transport maszyn rolniczych, przemysłowych czy budowlanych.
Cena transportu maszyn rolniczych czy przemysłowych zależy od wielu czynników, dlatego ciężko oszacować jedną wartość. W jednym wypadku będzie to 700 zł, w innym 1600 zł. Aby podać cenę za km transportu ponadgabarytowego, konieczne jest poznanie wymiarów maszyny, planowanej trasy i kilku innych czynników. Na podstawie zebranych informacji prezentujemy cennik transportu gabarytowego dla danego przypadku i pomagamy wybrać najlepszą opcję, dopasowaną do preferencji klienta.
Od czego zależy cena transportu maszyn ciężkich?
Na zakończenie warto wymienić kilka najważniejszych czynników, od których zależy cena transportu gabarytowego. Są to oczywiście wymiary przewożonej maszyny i jej waga. Duże znaczenie ma także długość trasy, a także preferowany czas dostawy. Na koszt usługi wpływa także termin załadunku i rozładunku oraz specyficzne wymagania klienta.
Znaczenie tych czynników jest różne i nie można wskazać jednej prawidłowości w tym zakresie. Dla przykładu kurier do UK czy Irlandii nie zawsze będzie droższy, niż kurier do Holandii, pomimo różnic w odległości. Co więcej, transport mniejszej maszyny z Niemiec do Polski może być tańszy niż transport cięższej maszyny między dwoma miastami w kraju. Zależy to właśnie od określonej kombinacji wymienionych wyżej czynników.
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl
W tym celu warto dysponować solidnym sprzętem, który sprosta tego rodzaju wyzwaniom. Z tego, co zauważyłem na stronie Zasław, dostępne są przyczepy, naczepy oraz wywrotki, które dodatkowo można indywidualnie konfigurować zgodnie z własnymi potrzebami. Warto się z nimi zapoznać.