Paczka na Ukrainę – jak wysłać?
W 2021 r. liczba Ukraińców posiadających ważne pozwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła już 250 tysięcy. Większość z nich przyjeżdża do pracy lub na studia. Jednocześnie pomiędzy obydwoma krajami w ostatnich latach coraz bardziej zacieśnia się współpraca gospodarcza i kulturalna. To powoduje coraz większe zainteresowanie przesyłkami na Ukrainę. Zastanawiasz się, w jaki sposób zaadresować paczkę, by szybko i sprawnie dotarła do adresata? Poszukujesz taniej firmy kurierskiej, dzięki której paczka na Ukrainę dotrze bezpiecznie? A może masz firmę i zastanawiasz się, w jaki sposób wygląda kwestia przesyłek paletowych i opłat celnych? Wyjaśniamy.
Spis treści
Paczka na Ukrainę – jak ją prawidłowo zaadresować?
Wiele osób wysyłających paczki i listy na Ukrainę ma wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo zapisać adres. Czy powinniśmy zrobić to przy pomocy cyrylicy, czy „naszym” alfabetem łacińskim? Oczywiście, istnieje szansa, że przesyłka zaadresowana za pomocą alfabetu łacińskiego (na przykład po polsku lub angielsku) dotrze do adresata, jednak taki zapis może być niezrozumiały i mylący. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie napisanie adresu cyrylicą.
Ukraińskie adresy wyglądają podobnie jak polskie. Na początku – od góry zapisujemy imię i nazwisko adresata, niżej nazwę ulicy (poprzedzoną skrótem „вул.”) a następnie numer domu i mieszkania („KB”). W kolejnej linijce znajduje się nazwa miejscowości oraz kod pocztowy. Kody na Ukrainie, tak samo jak w Polsce, składają się z pięciu cyfr – nie są one jednak oddzielone myślnikiem.
Poniżej dużymi literami należy zapisać: „Ukraina / Україна”.
W przypadku osób, które nie potrafią pisać przy pomocy cyrylicy, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skopiowanie adresu uzyskanego od adresata i wydrukowanie go na kopercie.
Adres nadawcy możemy zapisać już zwyczajnie, przy pomocy alfabetu łacińskiego, warto jednak słowo „POLSKA / Польща” zapisać na dwa sposoby.
Ukraina – paczka. O czym pamiętać przy wysyłce paczki na Ukrainę?
Porównując oferty firm kurierskich warto wziąć pod uwagę, że mogą one realizować przesyłki zarówno drogą lądową, jak i lotniczą. W zależności od tego czas ich realizacji może znacząco się różnić. Samolotem przesyłka międzynarodowa może dotrzeć do adresata ma Ukrainie już w przeciągu 1-2 dni, tymczasem samochodem będzie to co najmniej 4-10. Czas dostarczenia paczki będzie zależał również od tego, czy adres dostawy znajduje się w jednym z głównych miast na przykład Kijowie lub Lwowie, czy w głębi kraju, w małej miejscowości na prowincji. W tym drugim przypadku czas może dodatkowo wydłużyć się o kilka kolejnych dni.
Czego nie można wysyłać na Ukrainę?
Aby uniknąć problemów należy pamiętać o tym, jakich przedmiotów nie należy wysyłać na Ukrainę w przesyłce pocztowej. Są to między innymi:
- pieniądze i środki płatnicze (banknoty, monety, walory płatne na okaziciela, czeki);
- metale szlachetne (we wszelkich postaciach) i wykonana z nich biżuteria;
- rośliny i nasiona;
- broń i amunicja; urządzenia i sprzęt wojskowy;
- materiały łatwopalne, toksyczne, mogące powodować zakażenie;
- żywe zwierzęta;
- narkotyki i środki psychotropowe;
- zespoły i części pojazdów;
- mięso niepoddane obróbce cieplnej;
- alkohol i wyroby tytoniowe;
- leki.
Przepisy mogą się zmieniać, dlatego też pełną, aktualną listę warto w razie wątpliwości zweryfikować na stronach rządowych.
Paczka na Ukrainę a cło
Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, dlatego też przy wysyłce towarów do tego kraju może zachodzić obowiązek uiszczenia dodatkowych opłat celnych – w zależności od towaru, może być to od 2 do nawet 20% i podatku VAT. Nie dotyczy to jednak towarów wysyłanych pocztą o zadeklarowanej wartości nie przekraczającej łącznie 100 euro i wadze poniżej 30kg. Jeżeli przesyłasz droższe towary, konieczne będzie zgłoszenie tego ukraińskim służbom celnym – powinien zrobić to nadawca, osoba przez niego upoważniona lub operator pocztowy czy przewoźnik. Dotyczy to towarów sprowadzanych na terytorium Ukrainy przez osoby fizyczne.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku polskich przedsiębiorstw, które chciałyby rozpocząć import towarów z Polski na Ukrainę. W tym przypadku konieczne będzie uzyskanie akredytacji ukraińskich organów ścigania.
Jak tanio wysłać paczkę na Ukrainę?
Nadając paczkę na Ukrainę warto mieć świadomość, że jej cena będzie zależała przede wszystkim od wagi i rozmiarów przesyłki, a także od sposobu transportu – za przesyłkę dostarczaną drogą lądową zapłacimy zwykle znacznie mniej niż za lotniczą – w tym drugim przypadku możemy spodziewać się jednak, że paczka dotrze do adresata znacznie szybciej. Wpływ na cenę mogą mieć jednak także dodatkowe wykupione usługi, takie jak ubezpieczenie czy w przypadku konieczności uregulowania cła – pomoc przy odprawie i załatwieniu niezbędnych formalności. Chcesz dowiedzieć się więcej o przesyłkach wysyłanych za granicę? Przeczytaj porady.
W przypadku osób prywatnych, które chcą wysłać paczkę na Ukrainę i nie ponosić w związku z tym zbyt wysokich kosztów najlepszym rozwiązaniem będzie tani kurier. To dobry sposób na to, by przesyłka szybko i sprawnie dotarła do rąk adresata. Kurierzy zatrudnieni w znanych, renomowanych firmach gwarantują bezpieczeństwo i terminowość dostawy, a także często szeroki wybór dodatkowych usług. Wiele atrakcyjnych ofert możesz znaleźć na stronie Globkurier.pl– serwis umożliwia szybką wycenę usługi i możliwości wyboru z wielu opcji. Ceny przesyłek na Ukrainę są bardzo atrakcyjne: za najtańszą przesyłkę o wadze do 1kg zapłacimy jedynie 35 zł netto. Drożej zapłacimy za taką samą paczkę wysyłaną drogą lotniczą – 92 zł netto. Jest to nieco droższa oferta, jednak w ten sposób możemy sobie zagwarantować, że przesyłka błyskawicznie dotrze do rąk adresata – często w przeciągu 1-2 dni!
Palety i frachty na Ukrainę – oferta dla firm
Firmy wysyłające towar na Ukrainę mogą skorzystać z dedykowanej dla nich oferty: palety i frachty. Wybrane firmy kurierskie umożliwiają przewóz palet na Ukrainę- a także transportów drobnicowych i umowę podpisywaną w modelu B2B (business to business). W tym przypadku możemy skorzystać ze wsparcia profesjonalnego operatora logistycznego. Bardzo ważne jednak jest przygotowanie kompletnej dokumentacji – w przeciwnym wypadku odprawa celna na granicy nie będzie możliwa. Konieczne będą:
- faktura handlowa w języku angielskim;
- specyfikacja/packing list;
- „РАЗБИВКА” – specyfikacja handlowa sporządzona w języku rosyjskim z wyszczególnieniem danych takich jak: ilość towarów, waga brutto i netto, wartość i kod celny.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl