Poprawne zabezpieczenie ładunku
Bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę przygotowując się do transportu towarów, zarówno lokalnie, na małych dystansach, jak i w przypadku transportów międzynarodowych. Odpowiednie zabezpieczenie zapewnia, że Twoje towary nie zostaną uszkodzone lub skradzione podczas transportu, a pracownicy, którzy przewożą ładunek nie ucierpią podczas przeładunków, czy w trakcie jazdy. Zabezpieczenie oznacza również zapakowanie towaru w taki sposób, aby wibracje i wstrząsy w czasie transportu nie spowodowały żadnych uszkodzeń. Statystyki pokazują, że wskaźnik uszkodzeń w transporcie wynosi od 1 do 4%, w zależności od rodzaju transportu. Na całym świecie straty spowodowane uszkodzeniami ładunku wynoszą rocznie 4 miliardy euro. Co najważniejsze – prawie 70% uszkodzeń ładunku w transporcie globalnym klasyfikuje się jako możliwe do uniknięcia. (źródło: setapp.pl). Jak więc zabezpieczyć się przed stratami? Czytaj dalej!
Spis treści
Ogólne zasady załadunku
Środek ciężkości ładunku powinien znajdować się w miarę możliwości na osi wzdłużnej pojazdu i powinien być utrzymywany jak najniżej. Jeśli wytrzymałość opakowania na to pozwala, towary płynne należy umieszczać pod stałymi. W ten sposób przypadkowy wyciek cieczy spadnie na ziemię, nie uszkadzając reszty ładunku. Wskazane jest również umieszczanie lekkich ładunków na ciężkich, aby zapobiec uszkodzeniom przez zmiażdżenie.
Ogólna zasada mówi, że w trakcie załadunku na dole powinny być układane ciężkie towary, na górze lekkie. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej ani dopuszczalnego nacisku na oś. Przy częściowym obciążeniu należy zadbać o rozłożenie ciężaru tak, aby każda oś była obciążona proporcjonalnie. Należy wziąć pod uwagę plany rozkładu obciążenia dostarczone przez producentów pojazdów i nadwozi. Konieczne jest, aby kierowca dostosował prędkość jazdy do warunków drogowych i ruchu oraz właściwości jezdnych pojazdu w zależności od obciążenia. Lekceważenie powyższych reguł jest bardzo niebezpieczne. W rezultacie pojazd może wymknąć się spod kontroli lub przewrócić, powodując upadek ładunku na drogę lub zranienie kierowcy i innych osób wokół, nie wspominając o uszkodzeniach samego towaru. Prawidłowe zabezpieczenie ładunku powinno zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.
Dowiedz się więcej: Palety międzynarodowe – jak wysyłać tanio i profesjonalnie za granicę?
Co ważne, niewłaściwe zabezpieczenie ładunku niesie za sobą jeszcze jedno ryzyko – ryzyko otrzymania kar finansowych. Od ponad roku obowiązuje unijna dyrektywa 2014/47/UE w sprawie drogowej kontroli przydatności do ruchu pojazdów użytkowych, która nakłada nie tylko wyższe kary, ale nawet ryzyko cofnięcia zezwolenia na prowadzenie pojazdu w przypadku powtarzające się nieumiejętne zabezpieczenie ładunku. Firmy spedycyjne i kurierzy zabezpieczają ładunki na różne sposoby. Oto niektóre z najczęstszych metod zabezpieczania ładunku wraz z ich zastosowaniem.
Pasy, odciągi łańcuchowe, napinacze
Naczepy do przewożenia towarów powinny być wyposażone w specjalne klamry, do których przypina się pasy. Pas przeciągnięty nad towarem i zapięty po drugiej stronie naczepy stabilizuje ładunek. Minimalizuje jego drgania i przesuwanie się. Metody te wykorzystują napięcie do zabezpieczenia sprzętu na miejscu. Odciągi i mocowania są zwykle umieszczane w taki sposób, aby wywierały naprężenie w kierunku powierzchni, do której mocowany jest sprzęt. Powierzchnia może być ścianą, a także dnem lub podłogą ładunkową. Rodzaje odciągów i wiązań obejmują materiał taśmowy, łańcuchy, pasy, liny i sznury.
Blokowanie
Biorąc pod uwagę współczynniki przyspieszenia dla każdego rodzaju transportu, towar musi być odpowiednio przymocowany. W tym celu towar można zabezpieczyć mocowaniem, podpieraniem lub blokowaniem za pomocą atestowanych i certyfikowanych materiałów wypełniających. Blokowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie ładunku. Polega na ułożeniu przedmiotów w taki sposób, aby uniemożliwić przemieszczanie się ładunku podczas transportu. Niektóre rodzaje ładunków są kruche i wrażliwe, dlatego metoda ta jest często stosowana w przypadku materiałów takich jak szkło i płyny, które są podatne na uszkodzenia podczas transportu. Metody blokowania obejmują użycie metalowych lub drewnianych klinów, aby utrzymać pojemnik na miejscu, dodanie dodatkowej warstwy drewna lub poduszek, które działają jako dodatkowa ściana lub osłona wewnątrz pojemnika.
Fracht lądowy i morski
Oto kilka równie ważnych wskazówek dotyczących zabezpieczania ładunku, które należy wziąć pod uwagę podczas transportu kolejowego lub drogowego.
- Mocowania do zabezpieczania eksponowanych przedmiotów w samochodach ciężarowych z platformą bez boków.
- Plandeki do przykrywania przedmiotów, aby zapobiec spadaniu towarów podczas transportu.
- Usztywnienie towaru zapobiegające przesuwaniu się materiałów w kontenerze.
Jeśli przewozisz drogą morską, oto kilka ważnych elementów, które gwarantują sprawny transport ładunków.
- Drewniane podłogi kontenerów do podnoszenia przedmiotów i klinowania towarów
- Pierścienie zapewniające punkty mocowania lin, łańcuchów i drutów
- Siatki do zabezpieczania delikatnych przedmiotów przed ciągłymi drganiami
- Worki sztauerskie do amortyzacji nagłych wstrząsów podczas transportu.
Przeczytaj więcej: Kontenery transportowe – rodzaje i wymiary
Poinstruowani i świadomi kierowcy
Samo zabezpieczenie i przymocowanie towaru to nie wszystko. Głównym celem firmy spedycyjnej czy kurierskiej jest zapewnienie bezpiecznego i szybkiego transportu towarów i dostaw do wyznaczonych miejsc. Ochrona produktów przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami podczas przewozu jest równie ważne, co czas dostawy. Nie zawsze sprawdza się tu zasada im szybciej, tym lepiej. Gdy pojazd zmienia prędkość lub kierunek albo przejeżdża przez przeszkody, na ładunek działają siły dynamiczne, które mogą spowodować jego poślizg, przewrócenie lub upadek. To, czy ładunek przesuwa się do przodu z powodu swojej bezwładności podczas hamowania, zależy od wielkości przyspieszenia – hamowanie w tym przypadku odpowiada przyspieszeniu ujemnemu – a tym samym siły działającej na ładunek. Zabezpieczenie ładunku powinno przeciwdziałać tym siłom i zapobiegać przesuwaniu. Nie bez znaczenia jest jednak zachowanie samych kierowców. Szkolenie powinno obejmować jazdę pod obciążeniem, ponieważ prowadzenie pojazdu z ładunkiem różni się znacznie od prowadzenia pojazdu bez ładunku. Zwiększa się odległość zatrzymywania, ruszanie i przyspieszanie trwa dłużej. Tego rodzaju czynniki oznaczają, że kierowca powinien zwracać szczególną uwagę na otoczenie, sprawdzając wszystkie lusterka i odpowiednio wcześnie reagować na potencjalną sytuację lub zagrożenie, unikając gwałtownego hamowania.
Zabezpieczenie przed kradzieżą
Koszt zagubionego ładunku, spowodowanego nieodpowiednim zabezpieczeniem, może być ogromny. Biorąc pod uwagę niskie marże, które dominują np. w branży żeglugowej, pojedyncza utrata przesyłki może oznaczać znaczny spadek przychodów. W tych warunkach optymalizacja kosztów staje się absolutnie niezbędna, aby zachować konkurencyjność na rynku. Prawidłowe i skuteczne zabezpieczenie ładunku to jeden z najważniejszych elementów obniżania kosztów eksploatacji. Według Federalnego Biura Śledczego każdego roku ładunek o wartości 30 miliardów dolarów jest tracony. Straty pieniężne wynikające z kradzieży — wraz z niebezpieczeństwem stwarzanym przez przestępców przemycających do pojemników w transporcie nielegalne materiały, takie jak bomby lub narkotyki — sprawiają, że wzmocnienie słabych punktów łańcucha dostaw ma kluczowe znaczenie. Aby zabezpieczyć ładunek, specjaliści łańcucha dostaw stosują wielowarstwowe podejście, które obejmuje najnowszą technologię i dopracowane bezpiecznych praktyk, takich jak szeroko rozumiane szkolenie personelu. W przypadku wszystkich rodzajów ładunków zwiększona komunikacja między dostawcami usług logistycznych, przewoźnikami i organami ścigania pomaga zwiększyć bezpieczeństwo.
Obecnie przepisy dotyczące zabezpieczania ładunków różnią się w zależności od kraju, co utrudnia przewoźnikom drogowym ujednolicenie zabezpieczeń dotyczących podróży międzynarodowych. Gdy wszyscy przewoźnicy wdrażają dobre praktyki w zakresie zabezpieczania ładunków od samego początku, z pewnością spowoduje to poprawę w dostawach międzynarodowych i normach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Przeczytaj więcej: 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wysyłce palet za granicę
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl