Procedury celne, na czym polegają?
Każdy importowany i eksportowany produkt podlega szerokiej gamie przepisów ustawowych, wykonawczych i poboru podatków, dlatego czasami warto zatrudnić osobę, która specjalizuje się w procedurach celnych i odnajduje w gąszczu przepisów. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne poszerzanie wiedzy, zacznij od informacji porządkujących. Głównym dokumentem regulującym procedury celne jest Unijny Kodeks Celny obowiązujący w krajach UE z dnia 9 października 2013 r. Na bazie tego dokumentu wyłaniają się procedury celne, które przedstawiamy poniżej.
Spis treści
Procedura dopuszczenia do obrotu
Obszar celny Unii Europejskiej chroniony jest polityką handlową, każdy towar poza unijny musi dostać status towaru unijnego, aby funkcjonować na rynku. Konieczne jest uiszczenie opłat i przedstawienie dokumentacji na bazie zgłoszenia celnego w formie (pisemnej, elektronicznej lub w określonych przypadkach w formie ustnej). W ramach tej procedury towar importowany staje się towarem krajowym. Przy zgłoszeniu celnym wypełnia się formularz SAD i dodatkowo dołącza fakturę, obowiązujące certyfikaty czy pozwolenie na przewóz.
Procedura składowania celnego
To rozwiązanie dla osób chcących importować towary bez natychmiastowej zapłaty cła i podatków. Towary zaraz po przywozie mogą zostać objęte procedurą składowania celnego. Mówimy tu o zawieszeniu płatności cła i podatków w odniesieniu do towarów nieunijnych, które mają docelowo znaleźć się w obrocie na terenie Unii Europejskiej. W ramach tej procedury funkcjonują publiczne i prywatne składy celne. Pozwolenie na prowadzenie składu celnego udziela organ celny. Procedura pozwala na rozdzielenie płatności za cło i podatki, gdy towar partiami opuszcza skład celny. To także czas na wdrożenie procedury naprawczej, jeśli towar zostanie zatrzymany przez Urząd celny. Jeśli towar nie ma wymaganej dokumentacji, certyfikatów czy oznaczenia importera, w ramach składowania celnego te braki mogą zostać uzupełnione.
Procedura wywozu
Definiuje wyprowadzenie towaru poza obszar Unii Europejskiej. Towar bez odpowiedniego zgłoszenia nie może opuszczać rejonu Unii. Do obsługi tego rodzaju zgłoszeń służy system teleinformacyjny AES — Automatyczny System Eksportu. Zgłoszenia wywozu powinna być zgłoszona w formie elektronicznej do systemu realizującego usługę e-Eksport. Forma papierowa jest akceptowalna tylko w przypadku awaryjnej procedury. Konkretne instrukcje, jak takie zgłoszenie powinno być przygotowane znajduje się na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych: puesc.gov.pl
Procedura tranzytu
Tranzyt pozwala na przewóz towaru bez uiszczania opłat. Towar transportowany jest pod nadzorem celnym. Tranzyt pozwala przewieźć towar przez granicę państwa z uniknięciem opłat celnych. Jeśli miejscem docelowym jest inne państwo, procedura tranzytu pozwala na przewiezienie towarów przez inne państwa. Tranzyt na mocy dyrektyw Unijnych znosi bariery celne i umożliwia swobodny przepływ towaru.
W celu promowania działalności gospodarczej wiele krajów oferuje możliwość zawieszenia lub cofnięcia ceł za pomocą Procedur Specjalnych. Te oszczędne zezwolenia celne i akcyzowe są uniwersalne, ale mogą mieć różne nazwy w różnych krajach na całym świecie. Główne uniwersalne procedury specjalne to skład celny, uszlachetnianie czynne (Inward Processing) i uszlachetnianie bierne (Outward Processing).
Procedura składu celnego
Ta procedura jak wskazuje sama nazwa umożliwia składowanie towarów tych pochodzących z Unii Europejskiej, jak i spoza jej granic. Przy takiej procedurze zapłata należności jest zawieszona. Interesariusz może prowadzić publiczny i prywatny skład celny. Wniosek o składowanie celne może być załatwiane podczas wizyty w urzędzie, listownie i elektronicznie. Wniosek powinien być złożony nie później niż 120 dni przez planowanym rozpoczęciem składowania towarów. Samo złożenie wniosku jest bezpłatne.
Uszlachetnienie czynne
Procedura wlicza się do tzw. procedur specjalnych. W ramach tej procedury towary nieunijne mogą być wprowadzone na obszar państwa unijnego i poddane przetworzeniu. Poddane obróbce, naprawie, montażowi. Procedura uszlachetniania czynnego ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom przetwarzania towarów przywożonych spoza obszaru celnego UE, nawet przed podjęciem decyzji o sprzedaży gotowych produktów w UE lub poza nią. Własność intelektualna dotyczy również towarów, które wymagają standardowych form postępowania w celu ich konserwacji, poprawy ich jakości handlowej lub przygotowania do dystrybucji. Po operacjach przetwarzania produkty mogą zostać powrotnie wywiezione, dopuszczone do swobodnego obrotu w UE lub składowane w składzie celnym, lub w wolnym obszarze celnym. Przedsiębiorstwa, które chcą skorzystać z własności intelektualnej, potrzebują odpowiedniego zezwolenia organów celnych na skorzystanie z tej specjalnej procedury. Upoważnienie to określa, do jakich towarów procedura ma zastosowanie, a także określa okres rozładunku, który należy zachować.
Uszlachetnianie bierne
Jeśli przedsiębiorstwo tymczasowo eksportuje towary w celu przetworzenia lub naprawy, możesz ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat importowych. Co to jest uszlachetnianie bierne? W ramach procedury uszlachetniania biernego możesz tymczasowo wywieźć towary z Unii Europejskiej w celu przetworzenia lub naprawy w kraju spoza UE. Możesz ubiegać się o pełne lub częściowe zwolnienie z opłat importowych, gdy towary te zostaną ponownie przywiezione i dopuszczone do swobodnego obrotu w UE. W ramach tej procedury możesz zlecić operacje lub przetwarzanie towarów unijnych poza UE. Na przykład operacje przetwarzania, które są zbyt złożone lub dla których nie ma odpowiedniej metody w UE. Pewną rolę mogą również odgrywać niższe koszty płac lub produkcji w kraju trzecim.
Procedura Przetwarzania pod Kontrolą Celną
Procedura Przetwarzania pod Kontrolą Celną umożliwia przywóz towarów spoza rynku UE w celu przeprowadzenia operacji przetwarzania, które zmieniają ich charakter lub stan, bez podlegania cłom przywozowym lub pewnym środkom polityki handlowej. Cło przywozowe staje się wymagalne, gdy gotowy produkt jest wprowadzany na rynek wspólnotowy. Oczywiście w większości przypadków produkt w ogóle nie podlega opodatkowaniu lub należne cło jest niższe niż należne od komponentów wbudowanych w sam produkt. Niniejsza Procedura Celna dotyczy również podatku akcyzowego, ale nie dotyczy podatku VAT.
Procedura odprawy czasowej
Ta procedura umożliwia przewieźć towar do Unii Europejskiej na jakiś czas. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy swoją siedzibę mają poza obszarem Unii Europejskiej i chcą przewieźć towary np. w celu prezentacji czy w celu testowania próbek.
Przypominamy, że procedury celne są ustanawiane i kontrolowane przez Kodeks Celny Unii Europejskiej, który jest głównym prawem celnym UE. Znajomość jego przepisów jest ważna, ponieważ regulują one wszystkie formalności celne, które mają miejsce na terytorium Wspólnoty. Zachęcamy do szczegółowego przestudiowania dokumentu.
Przeczytaj więcej o odprawie celnej: Eksport oraz import odprawa celna
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl