REX – informacje dla przedsiębiorców
Z dniem 1 stycznia 2021 Brexit stał się faktem. Wielka Brytania przestała uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej Unii Europejskiej, co zaskutkowało zmianą charakteru relacji handlowych. Przepisy uległy przekształceniu, powstały nowe formalności do spełnienia oraz wprowadzono wymogi graniczne. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską, a Zjednoczonym Królestwem (UE-UK) obowiązuje od 1.02.2021 roku, dlatego też każdy eksporter z UK i importer unijny powinien się z nią dobrze zapoznać. Jednymi z najważniejszych elementów tego kontraktu są rejestracja w systemie REX i dokumentowanie pochodzenia towarów.
Spis treści
Upoważniony eksporter a preferencyjne stawki celne
Korzystanie z preferencyjnych stawek celnych wymaga stosownego udokumentowania pochodzenia towarów. Mogą być to wystawione lub sporządzone dowody i świadectwa pochodzenia, deklaracje na fakturze lub deklaracje pochodzenia i oświadczenia o pochodzeniu. Rodzaj wymaganego dokumentu zależny jest od danej umowy handlowej. W Polsce świadectwa pochodzenia towarów wystawiane są przez urzędy celno – skarbowe. Jeśli chodzi o oświadczenia i deklaracje, ich treść określają postanowienia przepisów regulujących handel na warunkach preferencyjnych. Może to wymagać uzyskania statusu upoważnionego eksportera.
Czym jest system REX?
System REX to Rejestr Europejskich Eksporterów (The Registered Exporter system), będący częścią Ogólnego Systemu Preferencji (GSP). Powstał 1 stycznia 2017 roku, a podstawą do jego stworzenia było Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) nr 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r., ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013, ustanawiającego unijny kodeks celny. Ma on za zadanie dokumentowanie pochodzenia towarów przez eksporterów zarejestrowanych w tym systemie.
System zarejestrowanych eksporterów stworzono w celu wyeliminowania stosowanych deklaracji na fakturze i świadectwa na formularzu A. Status upoważnionego eksportera umożliwia posługiwanie się unikalnym numerem, który jest potwierdzeniem pochodzenia wysłanego towaru i daje możliwość skorzystania z preferencji celnych.
Co ważne, przesyłki jednostkowe, których wartość nie przekracza 6000 EUR, nie wymagają rejestracji w systemie. Wystarczy jedynie umieścić specjalne oświadczenie na dokumencie sprzedaży. Numery zarejestrowanych eksporterów są ogólnodostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Rejestracja przedsiębiorcy w systemie REX
Przedsiębiorcy chcący samodzielnie sporządzać deklaracje pochodzenia towarów, mogą ubiegać się o nadanie statusu zarejestrowanego eksportera. O uzyskanie numeru REX starać się mogą również firmy będące ponownym nadawcą towarów i chcące sporządzać zastępczy dowód pochodzenia. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji zyskują możliwość dokumentowania pochodzenia wywożonych produktów z Unii Europejskiej oraz sporządzania zastępczych oświadczeń o pochodzeniu, w celu ich ponownego wysłania.
Polscy przedsiębiorcy mogą uzyskać numer REX składając wniosek do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. Konieczne jest również posiadanie numeru EORI, a także dołączenie wykazu pozycji lub działów towarów, które kwalifikują się do preferencyjnego traktowania. Po zarejestrowaniu numer obejmie automatycznie wszystkie umowy, dlatego ponowna rejestracja bądź aktualizacje rejestracji nie będą wymagane. Przedsiębiorca zostanie powiadomiony o nadaniu numeru REX oraz dacie rozpoczęcia ważności rejestracji. Wówczas będzie mógł dokumentować pochodzenie towarów w formie oświadczenia o ich pochodzeniu.
Rejestracja jest bezterminowa, jednak może zostać cofnięta, na przykład w przypadku powiadomienia organu przez eksportera o zaprzestaniu wywożenia towarów. Może być również anulowana w przypadku, gdy podmiot umyślnie bądź w wyniku zaniedbania sporządza lub przyczynia się do sporządzenia oświadczenia zawierającego nieprawdziwe informacje. Takie działania prowadzą do nieuprawnionego korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego.
Każdy eksporter unijny powinien prowadzić stosowną ewidencję handlową oraz przechowywać i udostępniać dokumentację celną związaną z materiałami użytymi do wytworzenia produktów. Musi również przez pięć lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym sporządzono oświadczenie, przechowywać akta sporządzanych oświadczeń, a także ewidencję produktów i zapasów wszystkich materiałów.
Status upoważnionego eksportera – korzyści z rejestracji w systemie
Eksporter posiadający unijny nr REX może korzystać z preferencji taryfowych wynikających z umów zawartych przez Unię Europejską z krajami trzecimi. Ma prawo do potwierdzenia pochodzenia towarów w formie odpowiedniej deklaracji złożonej na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym. W przypadku produktów o wartości powyżej 6000 EUR, tego typu deklarację może sporządzić wyłącznie przedsiębiorca posiadający status upoważnionego eksportera. Posiadanie numeru REX wiąże się również z brakiem obowiązku fizycznego przedstawienia towaru w oddziale celnym, a także z mniejszą ilością kontroli dokumentów niż w przypadku innych eksporterów. Pozwalatakże na szybsze zwolnienie środka transportu i przewożonych towarów oraz daje możliwość odroczenia płatności w zakresie ceł i podatku.
Eksport towarów na warunkach preferencyjnych a Brexit
Według Umowy o Handlu i Współpracy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, wniosek o preferencyjne warunki może opierać się na pojedynczym oświadczeniu o pochodzeniu (kod dokumentu U116) lub oświadczeniu o pochodzeniu dla wielokrotnych przesyłek tego samego towaru (kod dokumentu U118), bądź też na wiedzy importera (kod dokumentu U117). Treść oświadczenia określa załącznik Orig-4 do umowy. Jego elementem jest wskazanie numeru REX (w przypadku przesyłek przekraczających jednostkową wartość 6000 EUR). Eksporterzy wywożący towar nieprzekraczający tego progu, mogą wypełnić oświadczenie bez podania numeru REX.
Eksporterzy z Wielkiej Brytanii zobowiązani są do sporządzania takiego samego oświadczenia, jednak jako numer referencyjny będą podawać numer EORI. W celu ułatwienia sporządzania tych oświadczeń Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Wykonawcze 2020/2254. Zgodnie z nim, do dnia 31 grudnia 2021 roku eksporter może sporządzać oświadczenia na podstawie deklaracji dostawcy. Dostawca może przekazać deklarację w późniejszym terminie, jednak pod warunkiem, że znajdą się one w posiadaniu eksportera do dnia 1 stycznia 2022 roku.
GlobKurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl