Wymiana handlowa z krajami spoza Unii Europejskiej
Wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory prowadzili wymianę towarową z Wielką Brytanią, od 01.01.2021 roku zostało postawionych przed nowym wyzwaniem – dokonywaniem odpraw celnych w eksporcie do GB, jak również w imporcie z tego kraju. Jak wiadomo, Wielka Brytania opuściła Unię europejską i jest traktowana jako kraj trzeci. W związku z tym wymiana handlowa z krajami nienależącymi do UE musi zostać poprzedzona odprawą celną. Dla tych, którzy mierzą się z tym po raz pierwszy, przygotowaliśmy kilka porad.
Spis treści
Dokonywanie odpraw przez agencję celną
- Sprawdź, czy posiadasz konto na PUESC.
Jeśli nie, załóż je, a następnie dokonaj rejestracji podmiotu.
- Sprawdź, czy Twoja firma posiada numer EORI (Economic Operators Registration and Identification number).
Bez tego numeru nie można dokonać odprawy celnej. Rejestrację EORI można dokonać samemu na platformie PUESC2 lub zlecić to agencji celnej, jeśli świadczy tego rodzaju usługi.
- Upoważnienie dla agencji celnej
Każda agencja celna musi mieć pełnomocnictwo (upoważnienie) od firmy do działania przed organami celno-skarbowymi w ustalonym zakresie prawa. Do upoważnienia należy uiścić opłatę skarbową w kwocie 17.00 zł na konto urzędu miejskiego w Poznaniu. Upoważnienie powinna podpisać osoba (osoby) wskazana w KRS-ie lub Zaświadczeniu do Wpisu Ewidencji Gospodarczej do reprezentacji firmy. Najlepiej, aby upoważnienie zostało udzielone bezterminowo, co pozwoli uniknąć dodatkowych opłat związanych z jego przedłużaniem oraz koniecznością samodzielnego załatwiania formalności.
Wymiana handlowa z krajami trzecimi
Odprawy eksportowe
Faktura eksportowa powinna być wystawiona z zerową stawką VAT. Dane ujęte na fakturze są niezbędne do przygotowania zgłoszenia wywozowego.
Są to:
- dane eksportera i importera,
- numer faktury i data jej wystawienia,
- opis produktów (ilość sztuk, cena jednostkowa, cena końcowa),
- waluta faktury,
- kraj pochodzenia,
- warunki dostawy Incoterms,
- waga brutto, netto,
- łączna liczba opakowań.
(Jeśli informacji dotyczących łącznej liczby opakowań nie można umieścić na fakturze, mogą je wpisać na liście pakunkowym lub specyfikacji do faktury).
Agencja celna będzie też prosić nas o podanie informacji, co jest przedmiotem wysyłki i z jakiego materiału został wykonany. Są one niezbędne, aby można było nadać kod celny CN. W przypadku niektórych grupy towarów, do odprawy mogą być wymagane pozwolenia sanepidu, weterynarza bądź innych podmiotów.
Warto upewnić się, czy kupujący będzie od nas wymagał dodatkowych dokumentów takich, jak np. świadectwo pochodzenia,EUR.1 czy też A.TR. Po dokonaniu odprawy wywozowej, agencja celna prześle komunikat potwierdzający dokonanie odprawy IE 529, z kolei po opuszczeniu unijnej granicy otrzymamy komunikat IE599.
Import z kraju trzeciego
Tutaj sytuacja wygląda podobnie. Do odprawy będzie potrzebne EORI oraz pełnomocnictwo wraz z tłumaczeniem faktury handlowej.
Podobnie jak w przypadku eksportu, niektóre towary, zgodnie z przepisami prawa, wymagają pozwolenia Ministerstwa, Sanepidu, lekarza Weterynarii czy też innych urzędów. W przypadku importu elektroniki, maszyn i urządzeń, do odprawy należy przedstawić deklarację zgodności CE potwierdzającą zgodność urządzenia z normami unijnymi odnośnie bezpieczeństwa. Sprowadzając towar z państwa trzeciego do kraju UE, przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością zapłaty należności celno – podatkowych w postaci cła, VAT-u lub innych (np. cło antydumpingowe, akcyza). Od momentu otrzymania powiadomienia o długu, czas na dokonanie zapłaty na konto urzędu celno-skarbowego wynosi maksymalnie 10 dni. Jeśli do przesyłki dołączono poprawnie wypełnione i oryginalne dokumenty, np.: EUR.1, A.TR, importer nie zapłaci cła .
Istnieje też możliwość odroczenia płatności podatku VAT w momencie odprawy, na mocy art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
Korzyści stosowania tej procedury to:
- możliwość bezgotówkowego rozliczenia podatku VAT
- rozliczenia podatku VAT dokonuje importer w deklaracji podatkowej w formie pliku JPK_VAT
- importer „nie zamraża” środków pieniężnych należnych z tytułu podatków VAT. Dzięki temu może obracać większym kapitałem, zwiększając w ten sposób swój zysk.
Zanim wymiana handlowa z krajami trzecimi zostanie nawiązana, warto się wcześniej odpowiednio przygotować poprzez upoważnienie agencji celnej, która dopełnieni formalności, czy nadanie numeru EORI.
Przeczytaj także nasz poradnik dotyczący odprawy celnej i słownik pojęć związanych z logistyką.
Jacek Derda
Zewnętrzny ekspert ds. handlu międzynarodowego
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl