Wysyłanie paczek do UK po Brexicie
1 lutego 2020 r. Wielka Brytania oficjalnie przestała być członkiem Unii Europejskiej (UE). Ta data nie oznacza jednak końca historii Brexitu. Do końca tego roku obowiązuje okres przejściowy, w którym brytyjscy i unijni urzędnicy próbują ustalić, jak ostatecznie będą wyglądać przyszłe stosunki. Zastanawiasz się jak zorganizować wysyłanie paczek po Brexicie? Chcesz wiedzieć, czy koszty paczek do Wielkiej Brytanii wzrosną? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Kiedy i jak zmienią się procedury?
Wielka Brytania (tj. Anglia, Walia, Irlandia Północna, Szkocja) opuściła Unię Europejską w lutym na mocy uprzednio podpisanej umową o wystąpieniu. Porozumienie zostało wynegocjowane przez obecnego premiera Borisa Johnsona i chociaż Wielka Brytania formalnie opuściła UE, aktualnie obowiązuje okres przejściowy, który potrwa do grudnia 2020 r. Podczas tego okresu wszystko w obrębie wymiany handlowej — przepływu ludzi i towarów — pozostanie bez zmian. Wielka Brytania nadal będzie częścią unii celnej i jednolitego rynku UE, ale nie będzie dla niej miejsca w instytucjach politycznych. Zatem nie będzie miała posłów do Parlamentu Europejskiego i wpływu na decyzje.
Wysyłka paczek do Anglii
Jak wiemy, każdy obywatel UE wysyłając paczki do kraju członkowskiego, jest zwolniony z podatku celnego. Tym samym, do końca tego roku nie zapłacimy podatku, wysyłając paczkę do UK. Jednocześnie aktualnie nie mamy 100% pewności, jak będzie wyglądała relacja celna Wielkiej Brytanii z krajami europejskimi po zakończeniu okresu przejściowego. Negocjacje trwają. Wielka Brytania i UE wykorzystują okres przejściowy do negocjowania przyszłych stosunków, w tym sposobu działania obu stron w zakresie handlu, biznesu, prawa i migracji. Dlatego nadal nie jest jasne, jak w pełni będzie wyglądał Brexit. Jeśli żadne formalne umowy nie zostaną ratyfikowane do końca okresu przejściowego, Wielka Brytania całkowicie zerwie więzi z UE pod koniec 2020 r. Spowoduje to natychmiastowe opuszczenie przez Wielką Brytanię unii celnej i jednolitego rynku, powracając do handlu światowego.
Jakie problemy może napotkać przedsiębiorca?
Co oznaczałoby „zerwanie stosunków” i twardy Brexit? Unia Europejska, w tym Polska, będzie traktować Wielką Brytanię jako kraj spoza UE. Nie będzie zawieranych umów handlowych ani partnerstw. Chociaż Wielka Brytania będzie wolna od przepisów UE, będzie musiała respektować unijne taryfy oraz inne ograniczenia i przepisami dotyczące handlu międzynarodowego. Dla polskich przedsiębiorców również nie jest to pozytywny scenariusz… Wedle danych GUS rodzimi przedsiębiorcy eksportują głównie do Niemiec, Czech i właśnie do Wielkiej Brytanii (udział 7,5%). Brexit może skutkować zachwianiem znacznej części rynku. Przedsiębiorcy zostaną zobligowani do rejestracji w Krajowej Administracji Skarbowej, posiadania certyfikatów celnych (numer EORI) i regulowania opłat podatkowych, takich jak akcyza czy VAT. Podobnie w przypadku przedsiębiorców importujących towary z Wielkiej Brytanii.
W przypadku braku porozumienia UE zacznie nakładać kontrole graniczne na produkty brytyjskie już od 1 stycznia 2021 r., Nawet gdyby Wielka Brytania wewnętrznie nie zmieniła żadnych zasad i przepisów. Rząd brytyjski przyznał, że spodziewa się ogromnych kolejek na granicach i ciągłych opóźnień trwających sześć miesięcy lub dłużej. Francja oświadczyła, że w przypadku braku porozumienia, planuje natychmiastowe wdrożenie kontroli granicznych w swoich portach po Brexicie. Jak czytamy na łamach The Washington Post, rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że od 50% do nawet 85% kierowców ciężarówek nie miałoby dokumentacji niezbędnej do wjazdu do UE przez Francję.
Paczki do Wielkiej Brytanii
Jeśli Twoja firma eksportuje towary do Zjednoczonego Królestwa, musisz być przygotowany na formularze celne, cła importowe i eksportowe oraz surowsze przepisy. Brak porozumienia, oznaczać będzie, że przepływ towarów bardziej złożony niż obecnie. Dlatego ważne jest, aby mieć silną strategię transportu międzynarodowego. Wyjście bez porozumienia oznacza, że Wielka Brytania będzie domyślnie przestrzegać warunków Światowej Organizacji Handlu. Tym samym zostanie dotknięta dużymi podatkami, gdy będzie próbowała sprzedawać produkty na rynku UE. Obecnie handel między Wielką Brytanią a UE jest bezcłowy. Jednak Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) przewiduje, że brak porozumienia oznaczałby, że 90% brytyjskiego eksportu towarów do UE podlegałoby cłom.
Co zrobić, aby paczki sprawnie przeszły odprawę celną?
W przypadku braku porozumienia ceny usług przewozowych zostaną powiększone o koszt opłat celnych. Światowa Organizacja Handlu narzuca warunki cłowe i regulacje pozataryfowe, które muszą być przestrzegane. Trzeba się liczyć też z tym że odprawa celna wprowadzona na granice Brytyjskie może znacznie spowolnić przepływ towarów. Przepustowość zmaleje, a czas dostawy do Londynu, Manchesteru, Liverpoolu czy Birmingham w konsekwencji zostanie wydłużony. Niestety, każde nadanie będzie wiązało się także z dodatkową pracą nad formalnościami. Konieczne będzie wypełnianie dodatkowej dokumentacji, poświadczającej choćby zawartość paczki i wartość towarów. Jeśli Wielka Brytania zostanie uznana za kraj spoza UE i nie będzie swobodnego przepływu towarów między Polską a UK, dokument celny stanie się koniecznością. Pamiętaj, jeśli nie wypełnisz poprawnie formularzy celnych, Twoja paczka może zostać opóźniona lub zablokowana i odesłana.
Jak będzie przebiegać odprawa celna UK?
Aby paczki wysyłane z Polski do kraju spoza Unii Europejskiej mogły płynnie przejść przez odprawę celną, przesyłki muszą zostać wyposażone w dodatkowe informacje. Oprócz standardowych danych kontaktowych do odbiorcy przesyłka powinna zawierać informacje pozwalające zidentyfikować zawartość paczki. Towar powinien zostać opisany zarówno w języku polskim, jak i angielskim, konieczna jest deklaracja wartości, kraj pochodzenia, dołączenie faktury handlowej bądź pro forma, kod taryfy celnej oraz numer EORI. Więcej o warunkach odprawy celnej:
- Usługi celne – Dokumenty do odprawy celnej
- Odprawa celna co warto wiedzieć
Ile będzie kosztować wysyłka paczki do Wielkiej Brytanii?
Na ten moment, dopóki przepływ towarów odbywa się bez zmian i obowiązują stare przepisy, ceny wysyłki nie zmieniły się. W trakcie okresu przejściowego średnia cena została utrzymana i wymiana odbywa się w zakresie starych widełek cenowych. Dziś niemożliwym jest oszacowanie, jak będą prezentować się koszty w 2021 roku. Wszystko zależy od porozumienia, jakie zostanie zawarte pomiędzy rządzącymi. To, jak bardzo Brexit może wpłynie na polskie firmy, zależy od przyszłych relacji wynegocjowanych między UE a Wielką Brytanią oraz umów handlowych, które zostaną ustalone.
Tanie przesyłki do Wielkiej Brytanii
Jest prawdopodobne, że Wielka Brytania nie będzie już korzystać z otwartych granic, które umożliwiają swobodny przepływ towarów i osób. Oznacza to surowsze przepisy celne dotyczące paczek wjeżdżających i wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii i UE. Dlatego już dziś warto przygotowywać ewentualną strategię działania. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego partnera logistycznego, który pomoże usprawnić proces wysyłki w branży e-commerce, czy też wesprze w obsłudze prywatnych paczek do rodziny bądź znajomych. Aktualnie nie wiemy, jakie będą nowe umowy handlowe i jak Wielka Brytania będzie obsługiwać handel z krajami na całym świecie, ale należy przygotować się na każdą ewentualność.
Warto studiować warunki odpraw celnych i na bieżąco śledzić aktualności w obszarze handlu międzynarodowego, pomoże Ci to przygotować się na każdy scenariusz Brexitu, a być może zachęci do dalszej ekspansji rynku i wymiany handlowej z krajami spoza Unii Europejskiej. Z Globkurier.pl możesz nadawać do ponad 190 krajów na całym świecie!
Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl