Wysyłka zwierząt kurierem – aspekty prawne
Branża kurierska ma zdecydowane stanowisko względem wysyłki zwierząt. Transportowanie żywych organizmów (roślin i zwierząt) jest wyłączone ze standardowej usługi przesyłek krajowych czy międzynarodowych. Regulamin poszczególnych firm takich jak InPost, DPD czy DHL wyklucza możliwość realizacji takiej przesyłki. Dlaczego? Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku jasno określa obowiązki człowieka względem zwierząt. Wedle prawa jesteśmy winni zwierzętom poszanowanie, ochronę i opiekę. Wysyłka zwierząt w ocenie większości klasyfikowana jest zatem jako nieetyczna. Zwierzę to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, jak możemy się domyślać, warunki przesyłek kurierskich nie są dostosowane do transportu zwierząt bez narażenia ich na stres i konsekwencje zdrowotne.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt Art 1.1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. |
Spis treści
Zwierzę w paczce? Wysyłka zwierząt kurierem
Istnieją na rynku firmy specjalizujące się w transporcie żywych organizmów, gdzie kierowcy posiadają licencję uprawniającą do przewozu zwierząt, a pojazdy wyposażone są w systemy zapewniające bezpieczny przewóz. Jeśli zwierzęta nie są związane z działalnością gospodarczą, długość dystansu do pokonania nie przekracza 65 km bądź transport odbywa się w celach rolniczych, zezwolenie od Głównego Inspektoratu Weterynarii nie będzie konieczne. W innych przypadkach nad zorganizowanym przewozem zwierząt czuwa centralny organ administracji rządowej z uwzględnieniem przepisów wypływających z faktu przynależności Polski do Unii Europejskiej.
Przeczytaj więcej o: Wymagania dotyczące transportu zwierząt |
Każdy transport zwierzęcia musi zapewniać odpowiednie warunki, które wykluczają narażanie żywej istoty na cierpienie. Dlatego też, w ramach standardowej wysyłki kurierskiej nie wyślemy żywego zwierzęcia. Regulaminy mówią jasno — organizmy żywe lub martwe są zakazane. Ryby, owady, ptaki, rośliny czy nawet szczątki zwierząt nie powinny być transportowane kurierem w ramach standardowej wysyłki.
Lista towarów wyłączonych z wysyłki
Łamiąc regulamin usług kurierskich, przejmujesz pełną odpowiedzialność i konsekwencje prawne. W takiej sytuacji nie obowiązuje żadne, nawet dodatkowo wykupione ubezpieczenie.
Wysyłka zwierząt kurierem zgodnie z prawem
Wyjątkiem od powszechnie obowiązującej reguły jest Pocztex, który oferuje wysyłkę owadów i ptaków. Co ważne, usługa dotyczy ściśle tych gatunków, oznacza to, że wysyłka pająków, węży i gryzoni będzie wciąż zakazana. Te wskazania regulowane są Rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z 29 kwietnia 2013 roku. Poczta Polska ma monopol na usługę transportu owadów i ptaków, stąd też każde odstępstwo będzie złamaniem polskiego prawa.
Wszelkie inne zwierzęta muszą być transportowane przez specjalistów. Przeszkolony personel, dostosowane pojazdy i aktualne zezwolenia na transport są konieczne do realizacji usługi zgodnie z prawem.
Wysyłka pszczół
Pocztex nie jest jedyny. Usługi wysyłek kurierem owadów i ptaków realizowane są też w innych krajach. Transport pszczół jest legalny, nie zawsze jednak kończy się dobrze. Przykładem jest niefortunna sytuacja z maja tego roku, gdzie prawie milion pszczół nie przeżyło transportu z Filadelfii do Nowej Anglii. Wedle tłumaczeń firmy UPS sytuacja wymknęła się spod kontroli i stała się niebezpieczna dla pracowników odpowiedzialnych za transport. Dostawa miała trwać 3 dni, jednak w obliczu niebezpieczeństwa pracownicy porzucili naczepę pełną uli na ponad tydzień. Służby weterynaryjne wskazują, że szybsza interwencja mogłaby uratować sytuację i owady bezpiecznie trafiłyby do oczekującego pszczelarza. Firma kurierska wskazuje, że naczepa została przetrzymana na parkingu ze względu na nieodpowiednie zapakowanie uli, a odpowiedzialność za przygotowanie transportu leży po stronie nadawcy.
Jak wysłać pszczoły w Polsce?
Jak wspomnieliśmy wyżej, przesyłkę pszczół na terenie naszego kraju realizowane są przez Pocztę Polską, taka wysyłka musi zostać zamówiona w ramach usługi Express za pobraniem. Zwierzęta muszą trafić do odbiorcy jak najszybciej, dlatego też nadanie powinno zostać zrealizowane przed godziną 12:00. Z takich samych powodów odradza się przesyłkę w piątek, niedopuszczalne jest, aby zwierzęta spędziły w paczce długie godziny, czekając na realizację w godzinach prac kurierskich. Wysyłkę żywych zwierząt należy dopasować do harmonogramu pracy poczty, nie wysyłać przed dniami ustawowo wolnymi. Zaplanować transport tak, aby zwierzęta dotarły bezpiecznie do adresata w możliwie najkrótszym czasie. Przypadek z Filadelfii pokazuje, że logistyka i odpowiednie przygotowanie wysyłki jest kluczowe dla realizacji dostawy, ale i dla życia zwierząt.
Wysyłka ptaków ozdobnych
Podobnie w przypadku wysyłki ptaków domowych lub ozdobnych. W ramach ekspresowej usługi pocztowej ptaki bądź owady mogą zostać wysłane, tylko jeśli nadawca przygotuje przesyłkę wedle wymogów definiowanych w przepisach o ochronie zwierząt. Taka paczka musi być odpowiednio oznaczona, zawierać wyraźne naklejki „żywe zwierzę” oraz góra-dół. W tym przypadku odpowiedzialność za stan zwierząt ponosi nadawca. To on musi zadbać o umieszczenie pokarmu, odpowiednią wentylację, nieprzemakalne podłoże i dostęp do wody. Usługa Pocztexu realizowana jest w dniu nadania z zachowaniem odpowiednich godzin. Dostawa realizowana jest wyłącznie do rąk odbiorcy, który musi odebrać zwierzęta z transportu.
Wysyłka zwierząt kurierem- nie dla długiej podróży
Egzotyczne ptaki są często transportowane w ramach długich, zamorskich wysyłek. Obrońcy zwierząt wskazują jednak na zagrożenia i nie popierają takich metod transportowych. Ponieważ ptaki mogą się łatwo zestresować, żegluga może być dla nich wyjątkowo szkodliwa, a nawet śmiertelna. Stres może drastycznie obniżyć odporność immunologiczną ptaków, przez co stają się bardziej podatne na choroby niż normalnie. Może to oznaczać nie tylko, że w konsekwencji nabawią się wielu typowych zaburzeń. Mogą również odmówić jedzenia, co przełoży się na szybką utratę wagi i zagrożenie śmiercią, zwłaszcza u młodych ptaków. Ponadto skrzynie transportowe nie są zbyt higienicznymi miejscami, w których można tkwić przez dłuższy czas. Ptaki są z natury bardzo higienicznymi stworzeniami. Mogą nabawić się infekcji, jeśli zostaną zmuszone do kontaktu z odchodami i brudem.
Wyobraź sobie ptaka wysłanego tylko po to, aby po przybyciu okazało się, że ma infekcję gronkowcem lub inny rodzaj zakaźnego zaburzenia odzwierzęcego… Wtedy nie tylko będziesz odpowiedzialny za opiekę nad chorym ptakiem. Narazisz siebie, swoją rodzinę i inne zwierzęta na ryzyko zachorowania. W transporcie ptaków ozdobnych czy domowych szczególne znaczenie ma opakowanie. Karton powinien być trwały i solidny. Pracownicy Poczty Polskiej wskazują na przypadki gdzie np. papuga zdołała oswobodzić się z transportu i wydziobać dziurę w kartonie.
Wysyłka zwierząt kurierem – chcesz wiedzieć więcej?
W przypadku pytań lub wątpliwości skontaktuj się z:
Działem Wysyłek Specjalnych GlobKurier.pl
wysylkispecjalne@globkurier.pl
tel. 22 300 16 21
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl