Cargus – poznaj przewoźnika na Rumunię
Nie tylko Niemcy, Wielka Brytania i Francja! Polscy przedsiębiorcy mają znacznie większe możliwości i mogą docierać do konsumentów z innych rejonów. Spośród ponad 190 obsługiwanych przez GlobKurier krajów, na handlowej mapie wyróżnia się Rumunia. Co warto wiedzieć o wysyłkach paczek do tego kraju? Przeczytaj o nowości w naszej ofercie i współpracy z firmą Cargus, która pomoże Ci zaplanować ekspansję na rynek rumuński.
Spis treści
E-commercowy boom
Rumunia jest 49. największym rynkiem handlu elektronicznego z przychodami 3,2 mld USD w 2021 r. Taki wynik pozwala Rumunii wyprzedzić Singapur czy Grecję. Przy wzroście o 26%, rumuński rynek e-commerce przyczynił się do światowego tempa wzrostu na poziomie 15% w minionym roku, ale to jeszcze nie koniec. Przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 9% w latach 2021–2025 Rumunia może nawet przewyższyć światową średnią wynoszącą 6%. Polscy przedsiębiorcy mają o kogo walczyć. Populacja Rumunii to 19,29 mln z przeciętną płacą 1228,42 USD. Według badań w 2021 roku, aż 39% ludności Rumunii kupiło co najmniej jeden produkt przez Internet.
Co kupują mieszkańcy Rumunii?
Moda jest największym segmentem i odpowiada za 37% przychodów z e-commerce w Rumunii. Na kolejnych miejscach plasują się elektronika i media z wynikiem na poziomie 27%. Żywność i higiena osobista odpowiada za 14% przychodów, zabawki, hobby i majsterkowanie 12%, meble i sprzęt AGD 9%. Segment modowy znacznie wysuwa się na prowadzenie, wygenerował największe przychody na rynku e-commerce w całym okresie obserwacji. W 2021 r. wygenerowała około 2,7 miliarda dolarów. Po wzroście o około 900 milionów dolarów od 2019 do 2020 roku był to drugi znaczący wzrost z rzędu. Elektronika oraz pielęgnacja urody i zdrowia wygenerowały drugi i trzeci co do wielkości przychód. Statista Digital Market Outlook szacuje, że przychody we wszystkich segmentach będą nadal rosły w ciągu najbliższych kilku lat. Oczekuje się, że przychody wykażą roczną stopę wzrostu (CAGR 2022-2025) na poziomie 16,6%, co daje przewidywany wolumen rynku w wysokości 10 990,00 mln USD do 2025 roku. W 2020 roku, ze względu na dystans społeczny, brak mobilności i telepracę, sprzedaż e-commerce w Rumunii stanowiła najważniejszy filar wzrostu sektora detalicznego. W 2019 r. rumuński handel elektroniczny był wart ponad cztery miliardy euro. Jeśli chodzi o zakupy online i metody płatności, stolica Rumunii była miastem o największym udziale dokonanych płatności online. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ mieszkańcy Bukaresztu co tydzień uzyskiwali dostęp do kilku aplikacji dostarczających, takich jak Glovo, Food Panda czy UberEats.
W Rumunii najpopularniejszymi marketplace są: emag.ro, olx.ro, compari.ro, aliexpress.com. Czas dostawy zależy od regionu i może wynieść do 7 dni, jednak w największych firmach kurierskich dostępny jest standard 48h. Najpopularniejszymi firmami kurierskimi w Rumunii są: DPD, Fan Courier, DHL. Większość konsumentów wybiera dostawę door to door, za pośrednictwem firmy kurierskiej. Konsumenci rumuńscy przywiązują dużą wagę do jakości usług, także usług dostawczych. Podobnie jak w wielu krajach, nie ma jednak presji na same day delivery, dostawa tego samego dnia nie jest konieczna, zadowalającym wynikiem jest dostawa w ciągu 24-48 godzin.
Wyzwania rynku rumuńskiego
Pomimo zachęcających statystyk nie da się przemilczeć pewnych zagrożeń. Zagrożenia na rynku konsumenckim Rumunii, tak jak i w innych krajach, istnieją. Rumuńskie gospodarstwa domowe są silnie narażone na presję inflacyjną, zwłaszcza wysokie rachunki za żywność i energię, będą mocno obciążać gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Czynniki te zostały zidentyfikowane jako kluczowe ryzyka w prognozach wydatków konsumenckich, niewykluczone, że te zmiany mogą potencjalnie ograniczać siłę nabywczą konsumentów. W perspektywach na lata 2023 i 2024 uwzględnić należy dodatkowo inne utrudnienia, w tym możliwe pojawienie się nowych wariantów Covid-19, dodatkowe blokady i dalsze napięcia geopolityczne z Rosją oraz wyzwania związane z sankcjami. Oczywiście, planując wysyłkę do Rumunii, należy pamiętać o podstawowych ograniczeniach, wynikających z linii prawa i wewnętrznych regulaminów firm kurierskich. Przy każdej dostawie obowiązuje lista przedmiotów zabronionych w wysyłce. Na liście znajdują się między innymi: tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu, nawozy, makulatura, miedź i nikiel, broń i amunicja.
Wymiana handlowa z Polską
Skoro nie tytoń i nie nawozy, co w takim razie eksportują do Rumunii Polacy? W marcu 2021 r. wymiana handlowa między Rumunia a Polską odnotowała wzrost w stosunku do analogicznego okresu. Rumuński eksport do Polski wyniósł 724,6 mln euro, klasyfikując Polskę na 5. miejscu, a import z naszego kraju wyniósł 1434 mln euro, klasyfikując nas na miejscu 4. W styczniu 2022 roku całkowity rumuński eksport wyniósł blisko 17,7 mld EUR, a import 23 mld EUR. (źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu). Z Polski najczęściej importowane są: pojazdy drogowe, maszyny przemysłowe, urządzenia elektryczne, odzież czy wyroby z metali. PAIH w raporcie aktualizowanym w 2021 roku prognozuje także obiecujące perspektywy dla branży spożywczej, w szczególności dla dostawców mięsa, warzyw i owoców, artykułów zbożowych, przetworów i nabiału. Na rynku powinny odnaleźć się też firmy budowlane, biorąc pod uwagę fakt, że rząd aktywnie wspiera rozwój infrastruktury drogowej i sektora mieszkalnego. Paczki do takich miast jak: Bukareszt, Kluż-Napoka, Timișoara, Jassy, Konstanca, czy Krajowa mogą być wysyłane bez zbędnych formalności. Rumunia od należy do Unii Europejskiej od 2007 roku, w styczniu 2022 świętowała 15 rocznicę włączenia do wspólnoty.
Kurier Cargus
Wysyłka towarów do Rumunii nie byłaby możliwa bez sprawdzonego partnera logistycznego. Przesyłki z Polski do Rumunii realizują między innymi tacy przewoźnicy jak: DPD, GLS, FedEX czy UPS. Ciekawą propozycją są także usługi proponowane przez przewoźnika Cargus.
Ze względu na duże zainteresowanie poszerzamy ofertę o nowego przewoźnika. Jak wycenić paczkę z kurierem Cargus? Skorzystaj z opcji szybkiej wyceny dostępnej na platformie GlobKurier! W formularzu należy wpisać wagę i wymiary paczki, a także opcjonalnie kod pocztowy adresu w Rumunii. Następnie wystarczy wybrać odpowiedniego kuriera, opłacić zamówienie i oczekiwać na odbiór paczki. Dlaczego warto? Firma Cargus założona w 1991 roku, aktualnie zarządzana przez Oliviera Van Houtte stała się przodującym operatorem na rynku rumuńskim. Przewoźnik stale optymalizuje procesy i dostosowuje się do rosnących wymagań klientów. W ostatnim czasie Cargus postanowił zainstalować na terenie Rumunii aż 300 wolnostojących automatów paczkowych. To sprawdzony kurier, który realizuje przesyłki zagraniczne z zachowaniem szybkiego czasu realizacji usługi, umożliwia śledzenie poszczególnych etapów dostawy. Firma Cargus może pochwalić się profesjonalnym zespołem ekspertów, który doradzają w planowaniu skutecznego transportu paczek do Rumunii.
Wysyłaj bezpiecznie i szybko do Rumunii.
Przeczytaj więcej o możliwościach: Cargus wysyłka paczek do Rumunii
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl