Cło i opłaty celne a przesyłki zagraniczne
Odbieranie paczek z zagranicy często wiąże się z tym, że nastąpi tzw. oclenie paczki. Co to oznacza? Otóż każdy, kto realizuje transport paczek międzynarodowych, będzie zobowiązany do opłacenia podatku w postaci cła. Oczywiście przepisy jasno wskazują, kiedy płacimy cło w UE, a kiedy nie ma obowiązku uiszczenia takiej opłaty za otrzymaną paczkę. Chcesz dowiedzieć się, od jakiej kwoty płaci się cło w UE, a także ile wynosi cło z UK? W takim razie przeczytaj dokładnie ten artykuł.
Spis treści
Czym jest cło i opłaty celne?
Unia Europejska mocno zmieniła zasady dotyczące handlu w sieci, a w szczególności wysyłki zagranicznych paczek z towarem. W wyniku zmian podatkowych, osoby kupujące towary w takich krajach, jak Niemcy, Hiszpania czy nawet Włochy po ich przetransportowaniu do Polski, nie muszą płacić tzw. cła. Wspólny rynek UE spowodował, że konsumenci mogą zamawiać towary z zagranicy z minimum formalności. Warto jednak wiedzieć, że akcyza VAT lub cło obowiązuje w przypadku paczek pochodzących spoza strefy UE. Zamawiając towary z tych krajów poniesiemy dodatkowe koszty (w tym opłaty celne).
Aby odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest cło w Unii Europejskiej, należy przyjrzeć się dokładnej definicji tego zagadnienia. Otóż według przepisów, oclenie przesyłki realizowane jest przez odpowiednie urzędy państwowe, które na podstawie jasno określonych procedur nakładają opłaty na konsumentów, których paczki przekroczyły granicę kraju.
Warto wiedzieć też, od jakiej kwoty cło z Chin będzie obowiązywać w Polsce, a także jakie kategorie produktów są objęte dodatkowymi opłatami. Niektóre towary mogą być całkowicie zwolnione z konieczności opłacenia cła, natomiast inne są obłożone tak wysokimi opłatami, że nie opłaca się ich zamawiać z zagranicy.
Stawki celne: VAT lub cło – kiedy obowiązuje i w jakich sytuacjach lepiej nie zamawiać przesyłek?
Doskonałym przykładem konieczności opłacenia zarówno VAT, jak i cła jest sprowadzenie samochodu luksusowego, np. z Dubaju. Mimo, że kupisz pojazd znacznie taniej, aniżeli w Polsce to jednak po jego sprowadzeniu będziesz zobowiązany zapłacić cło w Unii Europejskiej, należny podatek VAT od kwoty zakupu auta, a także wiele innych opłat związanych ze sprowadzeniem pojazdu z zagranicy. Finalnie może się okazać, że import luksusowych dóbr spoza granic Polski będzie całkowicie nieopłacalny. Co ciekawe, podobnie wygląda kwestii cła na elektronikę z USA, a także opłaty za paczki z Chin. Cło, a dokładnie jego wysokość zależy od wartości zamówionego towaru, a także od rodzaju produktu.
Chcesz sprawdzić, ile wyniesie Cię oclenie przesyłki? Sprawdzisz to w dość prosty sposób po wejściu do Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej. Dowiesz się w ten sposób, kiedy płacimy cło w UE, a także sprawdzisz cła obowiązujące w innych krajach.
Cło w Unii Europejskiej – ile wynosi?
Zastanawiasz się, od jakiej kwoty płaci się cło? Jeśli wysyłka towarów realizowana jest na terenie Unii Europejskiej, nie musisz obawiać się o żadne dodatkowe koszty. Według art. GOODS. 5 Umowy o handlu i współpracy między UE i UK, cła na wszelkiego rodzaju towary sprzedawane w UE i UK nie mogą zostać oclone. Oznacza to, że stawka cła wynosi na stałe 0%. Już nie musisz zastanawiać się, ile wynosi cło z UK. Niezależnie od rodzaju zamawianego towaru, nie zapłacisz ani złotówki dodatkowej opłaty jako adresat paczki. O ile cło w Unii Europejskiej nie ma większego zastosowania, o tyle warto wiedzieć o innych, dodatkowych opłatach. Zamawiając towary z UK o wartości powyżej 19 GBP, musisz opłacić należny VAT, a także uiścić opłatę celno-importową, która wynosi kilka euro.
Cło i vat z Chin – stawki opłat celnych
Wszelkiego rodzaju przesyłki do Niemiec i innych krajów UE nie mogą zostać oclone. Nie musisz więc martwić się o dodatkowe koszty jako adresat przesyłek, np. ze sklepów internetowych za granicą. Opłata celna obowiązuje jednak w przypadku paczek otrzymywanych z Chin. Chcesz dowiedzieć się, od jakiej kwoty cło z Chin obowiązuje odbiorców paczek? Zgodnie z przepisami ochrony rynku unijnego, cła na towary sprowadzane z Chin są naprawdę wysokie, choć produkty, które sprowadzane są na własny użytek lub w formie prezentu nie wymagają oclenia przesyłki.
Już od 1 lipca 2021 roku wszystkie paczki zawierające towar o wartości powyżej 150 euro, które są sprowadzane z Chin, podlegają pełnemu ocleniu. Te muszą zostać zgłoszone do Urzędu Celno-Skarbowego, który naliczy odpowiednio wysoką opłatę. Teraz już wiesz, od jakiej kwoty cło z Chin zostanie naliczone oraz na jakiej podstawie urząd narzuci dodatkową opłatę.
Oclenie przesyłki z Chin ma na celu zredukowanie zjawiska sprowadzania towarów z tego kraju, których ceny są znacznie niższe, aniżeli w Europie. Osoby zamawiające elektronikę użytkową z Chin, nie muszą martwić się o cło, aczkolwiek po sprowadzeniu towaru urząd może doliczyć dodatkowy podatek VAT.
Kiedy płacimy cło w UE? Cło na produkty z USA
Warto mieć na uwadze fakt, że Unia Europejska w celu ochrony rynku wprowadziła liczne opłaty celne zarówno dla paczek pochodzących z Chin, jak i Stanów Zjednoczonych. Cło na elektronikę z USA oraz na inne towary obowiązuje na jasno określonych przepisach. W tym przypadku również od 1 lipca 2021 roku wprowadzono zmiany, dzięki którym Urząd Celno-Skarbowy może naliczać dodatkowe opłaty dla przesyłek, których wartość przekracza 150 euro. Dla sporadycznych zamówień, opłaty związane z cłem i podatkami powinny być naliczane przez przewoźników tak, aby konsument nie musiał martwić się o późniejsze koszty odbioru towaru. Jeśli jednak zamawiasz towary na hurtową skalę, pamiętaj, że będzie Cię obowiązywać akcyza VAT i cło. Warto też nawiązać współpracę z dobrym pośrednikiem kurierskim, dzięki czemu można wybrać najkorzystniejszego przewodnika, który często pomaga w dopełnieniu formalności związanych z cłem lub akcyzą i VAT.
Cło w Unii Europejskiej jest dość wysokie, szczególnie jeśli chodzi o samochody osobowe sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. Dla takich pojazdów opłata wynosi 10% wartości auta, co w niektórych przypadkach może być sporym kosztem. Oprócz cła, do ceny pojazdu dolicza się także należny VAT oraz akcyzę. Co ciekawe, nawet zakup części samochodowych z USA wiąże się z koniecznością opłacenia podatku VAT i akcyzy, a także opłacenia kosztów odprawy celnej.
Cło na elektronikę z USA – dlaczego jest zerowe i o czym warto wiedzieć?
Osoby, które decydują się na zamawianie sprzętu elektronicznego z USA, nie muszą martwić się o oclenie przesyłki. Według aktualnych przepisów stawka cła za elektronikę ze Stanów Zjednoczonych wynosi 0%, natomiast obowiązują inne opłaty, które generują dodatkowe koszty dla adresata przesyłki. Jest to podstawowy podatek VAT oraz akcyza.
Przed złożeniem jakiegokolwiek zamówienia w sklepie internetowym za granicą z opcją wysyłki towarów do Polski, warto dowiedzieć się, jakie są koszty wynikające z obowiązkowych podatków, akcyzy, a w niektórych przypadkach także cła. Finalna cena importu towaru z USA lub Chin może też zależeć od cennika firmy przewozowej. Aby wybrać jak najkorzystniejszą formę transportu, możesz wejść na stronę pośrednika kurierskiego globkurier.pl i porównać oferty wielu przewoźników w jednym miejscu.
Cło w Unii Europejskiej – dlaczego naliczane są dodatkowe opłaty?
Kiedy płacimy cło w UE? W tym przypadku jasno określają to przepisy ustalone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Zarówno paczka z USA, jak i paczka z Chin będzie narażona na dodatkowe opłaty w postaci cła, akcyzy, a nawet podatku VAT. Warto wiedzieć, że przesyłki do Niemiec nie są oclone, tak jak np. paczki do USA. Dodatkowe koszty wynikające z oclenia przesyłki wprowadzono głównie ze względu na chęć ochrony rynku UE. Wysokie opłaty w postaci cła mają na celu ograniczyć import towarów spoza Unii Europejskiej np. z Chin i USA, które często są znacznie tańsze, aniżeli te dostępne w Europie.
Podsumowując – obowiązku płacenia cła nie da się w żaden sposób uniknąć, szczególnie zamawiając towary z USA lub Chin, których wartość przekracza 150 euro. Pamiętaj, że Urząd Celno-Skarbowy może nie wydać paczki do doręczenia, jeżeli nie zapłacisz należnego cła i innych podatków.